Groq startapi yangi loyihalar uchun 650 million dollar sarmoya jalb qiladi
Suniy intellekt texnologiyalari uchun maxsus chiplar ishlab chiqaruvchi Groq startapi oʻz faoliyatini kengaytirish maqsadida yirik sarmoya jalb etishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Axios nashri tarqatgan maʼlumotlarga koʻra, kompaniya mavjud investorlaridan 650 million dollar miqdorida mablagʻ toʻplashni maqsad qilgan. Ushbu ulkan sarmoya korxonaning shaxsiy chiplari va tizimlariga asoslangan xulosa chiqarish buluti deb nomlanuvchi yangi yoʻnalishni rivojlantirishga sarflanadi.
Bu borada Techcrunch nashri ham oʻz manbalariga tayanib xabar bermoqda. Oʻtgan yilning oxirida Groq va dunyodagi eng yirik chip ishlab chiqaruvchilardan biri boʻlgan NVIDIA kompaniyasi oʻrtasida muhim kelishuv imzolangan edi.
Mazkur shartnomaga muvofiq, NVIDIA startapning bir qator texnik ishlanmalaridan foydalanish huquqini qoʻlga kiritdi. Shuningdek, Groq tarkibidagi bir necha tajribali mutaxassislar ham oʻz faoliyatini ushbu yirik korporatsiyada davom ettirishga qaror qildi.
Kelishuvning umumiy qiymati taxminan 20 milliard dollarni tashkil etgan boʻlib, bu jarayon kompaniyaning toʻliq sotilishini anglatmasa-da, sarmoyadorlar uchun sezilarli darajada daromad keltirdi. Hozirgi vaqtda investorlardan kompaniyaning bulutli xizmatlar koʻrsatish imkoniyatlarini yanada oshirishga qaratilgan yangi rejalarni qoʻllab-quvvatlash soʻralmoqda.
Mazkur platforma dasturiy taʼminot yaratuvchilari va yirik korxonalarga murakkab sunʼiy intellekt tizimlarini samarali ishga tushirish imkoniyatini taqdim etadi. Bugungi kunda sunʼiy intellekt sohasida modellarni oʻqitish bosqichidan koʻra, tayyor soʻrovlarga tezkor javob berish, yaʼni xulosa chiqarish jarayoniga boʻlgan ehtiyoj keskin ortib bormoqda.
Kompaniyaning ushbu yangi strategiyasini amalga oshirish jarayoniga vaqtinchalik bosh direktor Adam Vinter hamda moliya masalalari boʻyicha rahbar Mett Eng boshchilik qilmoqda. Olingan maʼlumotlarga koʻra, 650 million dollarlik moliyaviy koʻmak masalasi deyarli hal etilgan.
Agar boshqa sarmoyadorlar ushbu jarayonda ishtirok etishni istamasa, Disruptive va Infinitium kabi yirik jamgʻarmalar barcha xarajatlarni toʻliq qoplashga tayyor ekanliklarini bildirgan. Bu esa Groq startapining kelajakdagi rejalariga nisbatan ishonch yuqori ekanligidan dalolat beradi.

Стартап Groq привлекает 650 миллионов долларов инвестиций для новых проектов
Стартап Groq, производящий специализированные чипы для технологий искусственного интеллекта, планирует привлечь крупные инвестиции с целью расширения своей деятельности. Об этом сообщило Zamin.uz.
По данным издания Axios, компания намерена собрать 650 миллионов долларов от своих существующих инвесторов. Эти огромные инвестиции будут направлены на развитие нового направления, называемого «облаком вывода» (inference cloud), основанном на собственных чипах и системах предприятия.
Об этом, опираясь на свои источники, сообщает и издание Techcrunch. В конце прошлого года между Groq и NVIDIA, одним из крупнейших производителей чипов в мире, было подписано важное соглашение.
Согласно данному контракту, NVIDIA получила право использовать ряд технических разработок стартапа. Кроме того, несколько опытных специалистов из Groq решили продолжить свою деятельность в этой крупной корпорации.
Общая стоимость сделки составила примерно 20 миллиардов долларов, и хотя этот процесс не означал полной продажи компании, он принес значительный доход инвесторам. В настоящее время от инвесторов запрашивается поддержка новых планов, направленных на дальнейшее расширение возможностей компании по предоставлению облачных услуг.
Данная платформа предоставляет разработчикам программного обеспечения и крупным предприятиям возможность эффективно запускать сложные системы искусственного интеллекта. Сегодня в сфере ИИ потребность в быстром ответе на готовые запросы, то есть в процессе вывода, растет гораздо быстрее, чем потребность в этапе обучения моделей.
Процессом реализации этой новой стратегии компании руководят временно исполняющий обязанности генерального директора Адам Винтер и финансовый директор Мэтт Энг. Согласно полученной информации, вопрос о финансовой помощи в размере 650 миллионов долларов практически решен.
Если другие инвесторы не захотят участвовать в этом процессе, крупные фонды, такие как Disruptive и Infinitium, выразили готовность полностью покрыть все расходы. Это свидетельствует о высоком уровне доверия к будущим планам стартапа Groq.