Samsung dunyodagi ilk o'n ikki qatlamli xotira namunalarini yetkazdi
Samsung kompaniyasi dunyo bozoridagi yirik mijozlariga sohadagi ilk o‘n ikki qatlamli yuqori o‘tkazuvchanlikka ega xotira namunalarini yetkazib berish boshlanganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi avlod xotira qurilmalari kompaniyaning texnologik liniyasidagi navbatdagi muhim bosqich bo‘lib, u joriy yil boshida ommaviy ishlab chiqarila boshlangan avvalgi turdagi texnologiyalarning mantiqiy davomidir. Ushbu yangilik zamonaviy hisoblash tizimlari va raqamli texnologiyalar rivojida yangi sahifa ochishi kutilmoqda.
Kompaniya vakillarining ta’kidlashicha, mazkur xotira turi sun’iy intellekt tizimlari hamda ulkan hajmdagi ma’lumotlar bilan ishlovchi til modellarining ishlash unumdorligini sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi. Yangi texnologiya ma’lumotlarni uzatishda yuqori barqarorlikni ta’minlab, soniyasiga o‘n to‘rt gigabit tezlikda ishlash imkonini beradi.
Kelajakda ushbu ko‘rsatkichni yanada oshirish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqilmoqda. Har bir xotira bloki uchun ma’lumot o‘tkazuvchanlik qobiliyati soniyasiga uch yarim terabaytdan ortiq ko‘rsatkichga yetishi kutilmoqda.
Hozirgi vaqtda taqdim etilayotgan o‘n ikki qatlamli xotira namunasi qirq sakkiz gigabayt hajmni tashkil etadi. Bu ko‘rsatkich avvalgi avlod qurilmalariga nisbatan sig‘imning o‘ttiz foizdan ko‘proqqa oshganini anglatadi.
Istiqbolda ishlab chiqaruvchi ushbu mahsulotlar qatorini turli hajmli konfiguratsiyalar bilan kengaytirishni rejalashtirmoqda. Bunday yondashuv yuqori unumdorlikka ega hisoblash tizimlari va server qurilmalari uchun mutlaqo yangi texnik imkoniyatlar yaratadi.
Ishlab chiqaruvchi mutaxassislarning qayd etishicha, qurilmaning ichki tuzilishi va butlovchi qismlarni joylashtirish uslubi takomillashtirilishi natijasida energiya tejamkorligi o‘n olti foizga yaxshilangan. Shu bilan birga, qurilmaning ishlash davomida qizib ketishining oldini olish va issiqlikni tarqatish xususiyatlari ham avvalgi namunalarga qaraganda o‘n to‘rt foizdan ko‘proqqa samaraliroq bo‘ldi.
Samsung kompaniyasi ushbu yangi turdagi xotiralarni ommaviy ravishda ishlab chiqarishni sinov yetkazib berish jarayonlari muvaffaqiyatli yakunlangach, buyurtmachilarning talab va grafiklari asosida yo‘lga qo‘yishni maqsad qilgan.

Samsung представила первые в мире двенадцатислойные образцы памяти
Компания Samsung сообщила о начале поставок первым крупным клиентам на мировом рынке образцов двенадцатислойной памяти с высокой пропускной способностью. Об этом сообщает Zamin.uz.
Устройства памяти нового поколения являются следующим важным этапом в технологической линейке компании и логическим продолжением предыдущих типов технологий, массовое производство которых началось в начале этого года. Ожидается, что эта новинка откроет новую страницу в развитии современных вычислительных систем и цифровых технологий.
Представители компании отметили, что данный тип памяти послужит значительному повышению производительности систем искусственного интеллекта и языковых моделей, работающих с огромными объемами данных. Новая технология обеспечивает высокую стабильность при передаче данных и позволяет работать со скоростью четырнадцать гигабит в секунду.
В будущем рассматриваются возможности дальнейшего увеличения этого показателя. Ожидается, что пропускная способность каждого блока памяти достигнет более трех с половиной терабайт в секунду.
Представляемые в настоящее время двенадцатислойные образцы памяти имеют объем сорок восемь гигабайт. Этот показатель означает увеличение емкости более чем на тридцать процентов по сравнению с устройствами предыдущего поколения.
В перспективе производитель планирует расширить линейку данных продуктов конфигурациями различного объема. Такой подход создает совершенно новые технические возможности для высокопроизводительных вычислительных систем и серверного оборудования.
Специалисты производителя отмечают, что в результате совершенствования внутренней структуры устройства и метода размещения компонентов энергоэффективность улучшилась на шестнадцать процентов. В то же время характеристики предотвращения перегрева и рассеивания тепла в процессе работы устройства стали более чем на четырнадцать процентов эффективнее по сравнению с предыдущими образцами.
Компания Samsung намерена запустить массовое производство этого нового типа памяти после успешного завершения процессов тестовых поставок, основываясь на требованиях и графиках заказчиков.