Rossiyada amalga oshirilayotgan yangi atom va energetika texnologiyalari milliy loyihasi doirasida kimyoviy elementlar davriy jadvalining 119-elementini kashf qilish yo‘lida muhim qadam tashlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Atom reaktorlari ilmiy-tadqiqot instituti mutaxassislari ushbu noyob elementni sintez qilish uchun zarur bo‘lgan berkliy-249 izotopini muvaffaqiyatli tarzda ishlab chiqardilar. Mazkur moddadan zarracha tezlatgich qurilmasi uchun maxsus nishon qismlari tayyorlandi.
Bu haqda soha nashrlari batafsil ma’lumot berdi. Ushbu o‘ta murakkab texnik vazifani bajarish maqsadida SM-3 tadqiqot reaktorida transplutoniy elementlari izotoplarini olishning alohida uslubiyoti ishlab chiqilgan.
Tayyorlangan nishon segmentlari ilmiy tajribalarni o‘tkazish uchun Dubna shahridagi Yadro tadqiqotlari birlashgan instituti qoshida faoliyat yurituvchi Flerov nomidagi yadro reaksiyalari laboratoriyasiga yetkazib berildi. Ushbu laboratoriya dunyodagi eng ilg‘or yadroviy tadqiqot markazlaridan biri hisoblanadi.
Ilmiy-tadqiqot instituti bo‘lim rahbari Oleg Andreyevning ma’lum qilishicha, mazkur keng ko‘lamli tajribaga tayyorgarlik ko‘rish jarayoni qariyb besh yil davom etgan. Loyiha doirasida nafaqat mahalliy olimlar, balki ko‘plab xorijiy hamkor davlatlarning yetuk mutaxassislari ham birgalikda izlanishlar olib bormoqda.
O‘tkazilayotgan tadqiqotlarning dastlabki xulosalari va natijalari joriy yilning kuz oylarida, aniqrog‘i sentyabr yoki oktyabrda jamoatchilikka e’lon qilinishi rejalashtirilgan. Ikki yirik ilmiy muassasa o‘rtasidagi o‘ta og‘ir elementlarni sintez qilish bo‘yicha hamkorlik aloqalari yigirma yildan ortiq vaqtdan buyon samarali davom etib kelmoqda.
Avvalroq ushbu muassasalarning birgalikdagi sa’y-harakatlari va ilmiy izlanishlari natijasida Mendeleyev jadvalining 115, 116, 117 hamda 118-elementlari kashf etilgan edi. Navbatdagi tadqiqotlar insoniyatning modda tuzilishi haqidagi bilimlarini yanada boyitishga xizmat qiladi.

Российские ученые приступили к открытию 119-го элемента периодической таблицы
В рамках реализуемого в России нового национального проекта по атомным и энергетическим технологиям был сделан важный шаг на пути к открытию 119-го элемента периодической таблицы химических элементов. Об этом сообщило Zamin.uz.
Специалисты Научно-исследовательского института ядерных реакторов успешно разработали изотоп берклия-249, необходимый для синтеза этого редкого элемента. Из данного вещества были изготовлены специальные мишени для установки ускорителя частиц.
Подробная информация об этом была опубликована в профильных изданиях. Для выполнения этой крайне сложной технической задачи на исследовательском реакторе СМ-3 была разработана отдельная методика получения изотопов трансплутониевых элементов.
Подготовленные сегменты мишеней были доставлены в Лабораторию ядерных реакций имени Флерова при Объединенном институте ядерных исследований в городе Дубна. Данная лаборатория считается одним из самых передовых центров ядерных исследований в мире.
По словам руководителя отдела научно-исследовательского института Олега Андреева, процесс подготовки к этому масштабному эксперименту длился почти пять лет. В рамках проекта совместные исследования проводят не только отечественные ученые, но и ведущие специалисты из многих стран-партнеров.
Первые выводы и результаты проводимых исследований планируется обнародовать осенью текущего года, а именно в сентябре или октябре. Сотрудничество между двумя крупными научными учреждениями по синтезу сверхтяжелых элементов эффективно продолжается уже более двадцати лет.
Ранее в результате совместных усилий и научных изысканий этих учреждений были открыты 115, 116, 117 и 118-е элементы таблицы Менделеева. Следующие исследования послужат дальнейшему обогащению знаний человечества о строении материи.