Google A24 bilan AI texnologiyalarini kinoda kengaytiradi
Dunyo texnologiya giganti Google va mustaqil filmlar ishlab chiqarishda yetakchi sanalgan A24 kinostudiyasi o‘rtaqda strategik hamkorlik o‘rnatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kelishuv doirasida Google kino sanoatiga sun’iy intellekt (AI) texnologiyalarini chuqurroq integratsiya qilish uchun taxminan 75 million dollar sarmoya kiritmoqda. Bu qadam Gollivudda neyrotarmoqlardan foydalanish borasidagi bahslar qizigan bir paytda muhim burilish nuqtasi bo‘lishi kutilmoqda.
Bu haqda Ixbt.com xabar beradi. Ixbt.com ma’lumotiga ko‘ra mazkur investitsiya loyihasi nafaqat moliyaviy qo‘llab-quvvatlash balki kino ijodkorlari uchun maxsus raqamli vositalarni yaratishni ko‘zda tutadi.
A24 studiyasi o‘zining "Backrooms" va "Marty Supreme" kabi muvaffaqiyatli loyihalari bilan tanilgan bo‘lib endilikda Google texnologiyalari yordamida suratga olish va montaj jarayonlarini optimallashtirishni rejalashtirmoqda. Ijodkorlar o‘rnini bosmaydigan texnologiya Hozirgi vaqtda ko‘plab yirik Gollivud studiyalari generativ sun’iy intellektga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘lmoqda.
Buning asosiy sababi mualliflik huquqlari va AI ijodiy xodimlarning ish o‘rinlarini egallab olishi mumkinligi haqidagi xavotirlardir. Biroq Google va A24 boshqacha yo‘lni tanladi ular ishlab chiqadigan vositalar rejissyor va operatorlarni almashtirishga emas balki ularning ishini osonlashtirishga qaratiladi.
Kelishuvning eng muhim bandlaridan biri mualliflik huquqini himoya qilish bilan bog‘liq. Unga bo‘yicha Google kompaniyasi A24 studiyasining boy filmlar va seriallar kutubxonasiga kirish huquqini olmaydi.
Bu esa neyrotarmoqlarni o‘qitishda mavjud intellektual mulkdan ruxsatsiz foydalanilmasligini kafolatlaydi. Loyiha doirasida studiyaning yulduzli tarkibi jumladan mashhur aktyor Timothée Chalamet va rejissyor Kane Parsons kabi ijodkorlar bilan hamkorlik qilish ko‘zda tutilgan.
Bu mashhurlarning tajribasi yangi texnologiyalarni amaliyotda sinab ko‘rish va ularni kino san’ati talablariga moslashtirishda qol keladi. O‘zbekistonlik kino ixlosmandlari va soha mutaxassislari uchun ham ushbu yangilik ahamiyatli.
Zero jahon kinosidagi bunday texnologik o‘zgarishlar tez orada global standartlarga aylanadi. Google kabi platformalarning kino sanoatiga kirib kelishi kelajakda filmlarni yaratish xarajatlarini kamaytirishi va vizual efektlar sifatini yangi bosqichga olib chiqishi mumkin.
Xulosa qilib aytganda Google va A24 ittifoqi sun’iy intellektning san’atdagi o‘rnini belgilab beruvchi tajriba maydoniga aylanadi. Agar ushbu hamkorlik muvaffaqiyatli chiqsa boshqa yirik studiyalar ham neyrotarmoqlardan foydalanish borasidagi konservativ qarashlarini o‘zgartirishi tayin.

Google расширяет технологии ИИ в кино с A24
Мировой технологический гигант Google и киностудия A24, считающаяся лидером в производстве независимых фильмов, установили стратегическое партнерство. Об этом сообщил Zamin.uz.
В рамках данного соглашения Google инвестирует около 75 миллионов долларов для более глубокой интеграции технологий искусственного интеллекта (ИИ) в киноиндустрию. Ожидается, что этот шаг станет важным поворотным моментом в период обострения споров об использовании нейросетей в Голливуде.
Об этом сообщает Ixbt.com. По данным Ixbt.com, данный инвестиционный проект предполагает не только финансовую поддержку, но и создание специальных цифровых инструментов для создателей кино.
Студия A24, известная своими успешными проектами, такими как «Backrooms» и «Marty Supreme», теперь планирует оптимизировать процессы съемок и монтажа с помощью технологий Google. Технология, которая не заменит творцов. В настоящее время многие крупные голливудские студии с осторожностью относятся к генеративному искусственному интеллекту.
Основной причиной этого являются опасения по поводу авторских прав и того, что ИИ может занять рабочие места творческих сотрудников. Однако Google и A24 выбрали другой путь: разрабатываемые ими инструменты будут направлены не на замену режиссеров и операторов, а на облегчение их работы.
Одним из важнейших пунктов соглашения является защита авторских прав. Согласно ему, компания Google не получит доступа к богатой библиотеке фильмов и сериалов студии A24.
Это гарантирует, что существующая интеллектуальная собственность не будет использоваться без разрешения при обучении нейросетей. В рамках проекта предусмотрено сотрудничество со звездным составом студии, включая таких творцов, как известный актер Тимоти Шаламе и режиссер Кейн Парсонс.
Опыт этих знаменитостей поможет протестировать новые технологии на практике и адаптировать их к требованиям киноискусства. Эта новость значима и для узбекистанских любителей кино и специалистов отрасли.
Поскольку подобные технологические изменения в мировом кинематографе вскоре станут глобальными стандартами. Выход таких платформ, как Google, в киноиндустрию в будущем может снизить затраты на создание фильмов и вывести качество визуальных эффектов на новый уровень.
Подводя итог, союз Google и A24 станет экспериментальной площадкой, определяющей место искусственного интеллекта в искусстве. Если это сотрудничество окажется успешным, другие крупные студии наверняка изменят свои консервативные взгляды на использование нейросетей.