Meta kompaniyasi o‘zining yangi avlod aqlli kozoynaklari – Meta Glasses turkumini rasman namoyish etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qurilma texnologiya va dizayn sohasidagi yangiliklardan biri sifatida tan olinadi. Meta Glasses nafaqat funksionalligi, balki hamyonbop narxi bilan ham bozorda katta qiziqish uyg‘otadi.
Yangi gadjet 299 dollardan boshlanadigan narxda sotuvga chiqarildi. Bu narx raqobatchilarning shunga o‘xshash mahsulotlaridan sezilarli darajada arzonroqdir.
Techcrunch.com ham bu haqda xabar berdi. Ushbu loyiha Meta va optika sanoati giganti EssilorLuxottica hamkorligida amalga oshirildi.
Avvalgi modellardan farqli o‘laroq, yangi qurilmalarda Ray-Ban yoki Oakley brendlarining logotiplari mavjud emas. Ular toliq Meta brendi ostida chiqarilmoqda.
Counterpoint Research ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu ikki kompaniya ayni paytda aqlli kozoynaklar bozorining 80 foizdan ortig‘ini nazorat qilmoqda. Texnik imkoniyatlar va dizayn xilma-xilligi bilan bog‘liq Meta Glasses ekran bilan jihozlanmagan.
Lekin uning ichki qismiga yuqori sifatli kamera va shaxsiy dinamiklar o‘rnatilgan. Qurilmada maxsus tugma mavjud bo‘lib, u sukut bo‘yicha Meta AI ovozli yordamchisini ishga tushiradi.
Foydalanuvchilar o‘z xohishlariga ko‘ra ushbu tugmani boshqa funksiyalarni bajarish uchun ham sozlashlari mumkin. Kozoynaklar bir marta quvvatlanganda 8 soatdan ortiq ishlaydi.
Maxsus g‘ilof esa qo‘shimcha 40 soatlik quvvatni ta’minlaydi. Kompaniya dizayn masalasiga ham alohida e’tibor qaratgan.
Hozirda foydalanuvchilarga bir nechta uslubdagi ramkalar taklif etilmoqda. Meta Adventurer: to‘rtburchak shakldagi klassik model.
Meta Fury: erkaklar uslubiga yaqinroq bo‘lgan massivroq ramka. Meta Glasses by Kylie: mashhur model Kylie Jenner bilan hamkorlikda yaratilgan nafis oval shakldagi model.
Sun’iy intellekt va yangi funksiyalar bilan bog‘liq kozoynak ichiga o‘rnatilgan Meta AI yordamchisi foydalanuvchining kundalik hayotini osonlashtirishga xizmat qiladi. U sport natijalari yoki yaqin atrofdagi restoranlar haqidagi savollarga javob berishi mumkin.
Foydalanuvchi ko‘rib turgan narsalarni tahlil qilib, ma’lumot berishi ham mumkin. Yaqin orada qurilmaga piyodalar uchun mo‘ljallangan navigatsiya tizimi (Pedestrian navigation) ham qo‘shilishi kutilmoqda.
Shuningdek, Meta jonli tarjima funksiyasi uchun 14 ta yangi tilni, jumladan, yapon, xitoy, hind va koreys tillarini qo‘sganini ma’lum qildi. Bu sayohatchilar va turli tillarda so‘zlashuvchi insonlar uchun muloqotni ancha osonlashtiradi.
O‘zbekistonlik foydalanuvchilar uchun ham ushbu gadjetning ingliz tili orqali xalqaro muloqotda yordam berishi katta ahamiyatga ega. Meta Glasses ning bozorga chiqishi raqobatchi Snap kompaniyasi o‘zining Specs aqlli kozoynaklarini 2 195 dollar narxda taqdim etganidan bir hafta o‘tib yuz berdi.
Narxlardagi bunday keskin farq Meta kompaniyasining ushbu segmentda ommaviylikka intilayotganidan dalolat beradi. Hozirda yangi qurilmalar bir qator davlatlarda turli rang va linza kombinatsiyalarida sotilmoqda.
Bu qurilma funksionalligi, dizayni va narxi bilan ham bozorda mustahkam joyini tutmoqda. Foydalanuvchilar qulaylik, zamonaviy xususiyatlaridan ham, zamonaviy dizayndan ham foydalana oladi.
Meta Glasses zamonaviy texnologiya va kun kunlik hayotning o‘rtasidagi bog‘ni kuchaytiradigan muhim qadamdir. Bu qurilma kelajakdagi aqlli aksessuarlar bozorini shakllantirishda katta rol oynashi mumkin.

Компания Meta продемонстрировала умные очки нового поколения
Компания Meta официально представила новое поколение своих умных очков — линейку Meta Glasses. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Это устройство признано одной из новинок в области технологий и дизайна. Meta Glasses вызывают большой интерес на рынке не только благодаря своей функциональности, но и доступной цене.
Новый гаджет поступил в продажу по цене от 299 долларов. Эта стоимость значительно ниже, чем у аналогичных продуктов конкурентов.
Об этом также сообщил ресурс Techcrunch.com. Данный проект был реализован в сотрудничестве Meta и гиганта оптической индустрии EssilorLuxottica.
В отличие от предыдущих моделей, на новых устройствах отсутствуют логотипы брендов Ray-Ban или Oakley. Они выпускаются полностью под брендом Meta.
По данным Counterpoint Research, эти две компании в настоящее время контролируют более 80 процентов рынка умных очков. В связи с техническими возможностями и разнообразием дизайна, Meta Glasses не оснащены экраном.
Однако в их внутреннюю часть встроены высококачественная камера и персональные динамики. В устройстве имеется специальная кнопка, которая по умолчанию запускает голосового помощника Meta AI.
Пользователи могут по своему желанию настроить эту кнопку для выполнения других функций. Очки работают более 8 часов на одном заряде.
Специальный чехол обеспечивает дополнительные 40 часов работы. Компания также уделила особое внимание вопросу дизайна.
В настоящее время пользователям предлагаются оправы в нескольких стилях. Meta Adventurer: классическая модель прямоугольной формы.
Meta Fury: более массивная оправа, приближенная к мужскому стилю. Meta Glasses by Kylie: изящная овальная модель, созданная в сотрудничестве с известной моделью Кайли Дженнер.
Встроенный в очки помощник Meta AI, связанный с искусственным интеллектом и новыми функциями, призван облегчить повседневную жизнь пользователя. Он может отвечать на вопросы о спортивных результатах или ресторанах поблизости.
Он также может анализировать то, что видит пользователь, и предоставлять информацию. Ожидается, что в ближайшее время в устройство будет добавлена система навигации для пешеходов (Pedestrian navigation).
Кроме того, Meta сообщила о добавлении 14 новых языков для функции живого перевода, включая японский, китайский, хинди и корейский. Это значительно облегчит общение для путешественников и людей, говорящих на разных языках.
Для пользователей из Узбекистана большая значимость представляет помощь этого гаджета в международном общении через английский язык. Выход Meta Glasses на рынок произошел через неделю после того, как компания-конкурент Snap представила свои умные очки Specs по цене 2 195 долларов.
Такая резкая разница в ценах свидетельствует о стремлении компании Meta к массовости в этом сегменте. В настоящее время новые устройства продаются в ряде стран в различных комбинациях цветов и линз.
Это устройство занимает прочные позиции на рынке благодаря своей функциональности, дизайну и цене. Пользователи могут пользоваться как удобством и современными характеристиками, так и современным дизайном.
Meta Glasses — это важный шаг, который укрепляет связь между современными технологиями и повседневной жизнью. Это устройство может сыграть большую роль в формировании будущего рынка умных аксессуаров.