Global texnologiya bozorida xotira qurilmalari, xususan, dinamik va statik xotira chiplarining narxi yaqin oylarda va yillarda misli ko‘rilmagan darajada oshishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nyu-Yorkda joylashgan Jefferies Financial Group investitsiya banki tahlilchilarining yangi hisoboti shuni ko‘rsatadiki, joriy yilning ikkinchi yarmi iste’molchilar va ishlab chiqaruvchilar uchun jiddiy moliyaviy sinovga aylanadi. Bu tendensiya nafaqat kompyuterning asosiy qismlari, balki smartfon va server uskunalariga ham bevosita ta’sir ko‘rsatadi.
Jefferies ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning uchinchi choragida xotira chiplari narxi o‘tgan chorakka nisbatan 40-50 foizga oshishi mumkin. To‘rtinchi chorakda esa yana 30-40 foizlik o‘sish kutilmoqda.
Bunday keskin ko‘tarilish texnologik qurilmalarning tannarxi oshishiga va yakuniy mahsulotlarning chakana savdoda qimmatlashishiga olib keladi. O‘zbekiston bozorida ham import qilinadigan texnikalar narxida ushbu global tebranishlar yaqqol sezilishi tayin.
Ekspertlarning ta’kidlashicha, narxlarning o‘sish sur’ati faqat joriy yil bilan cheklanib qolmaydi. 2027-yil davomida yillik narx o‘sishi 40 foizdan 45 foizgacha bo‘lishi bashorat qilinmoqda.
Jefferies tahlilchilari bozor faqat 2028-yilga kelibgina biroz barqarorlashishi mumkinligini aytishmoqda. Ungacha bo‘lgan davrda talabning taklifdan yuqori bo‘lishi saqlanib qoladi.
Osiyoning yirik mustaqil tadqiqot kompaniyasi Aletheia Capital ham ushbi prognozlarni qo‘llab-quvvatlamoqda. Garchi Aletheia uchinchi chorak uchun 30 foizlik o‘sishni taxmin qilib, biroz ehtiyotkorroq yondashgan bo‘lsa-da, har ikki tashkilot bir masalada yakdil: xotira bozoridagi inqirozli vaziyat 2028-yilgacha yechim topmaydi.
Bu esa yaqin to‘rt yil davomida arzon xotira chiplarini kutish mantiqsiz ekanligini anglatadi. 2028-yilda narxlarning pasayishi kutilayotgan bo‘lsa-da, bu pasayish juda kamtarona, taxminan 15-20 foiz atrofida bo‘ladi.
Bu global ishlab chiqarish quvvatlarining bosqichma-bosqich kengayishi bilan izohlanadi. Hozircha esa ishlab chiqaruvchilar bor kuchini yangi avlod texnologiyalariga qaratmoqda.
Masalan, Samsung Electronics kompaniyasi yaqinda sanoatdagi eng tezkor universal flash xotira yechimini ishlab chiqqanini e’lon qildi. Xulosa qilib aytganda, sun’iy intellekt tizimlarining rivojlanishi va yuqori tezlikdagi ma’lumotlarni qayta ishlashga bo‘lgan ehtiyoj xotira chiplariga bo‘lgan talabni rekord darajaga ko‘tarmoqda.
Iste’molchilar uchun bu yangi gadjetlar va kompyuter qismlari narxining oshishiga tayyor turish kerakligini anglatuvchi jiddiy signaldir. Yaqin yillarda xotira qurilmalari texnologik mahsulotlar tannarxidagi eng qimmat komponentlardan biriga aylanadi.

Цены на чипы памяти вырастут на 70–90 процентов за три квартала.
На глобальном технологическом рынке ожидается беспрецедентный рост цен на устройства памяти, в частности на чипы динамической и статической памяти, в ближайшие месяцы и годы. Об этом сообщило Zamin.uz.
Новый отчет аналитиков инвестиционного банка Jefferies Financial Group, базирующегося в Нью-Йорке, показывает, что вторая половина текущего года станет серьезным финансовым испытанием для потребителей и производителей. Эта тенденция напрямую повлияет не только на основные компоненты компьютеров, но и на смартфоны и серверное оборудование.
По данным Jefferies, в третьем квартале текущего года цены на чипы памяти могут вырасти на 40-50% по сравнению с предыдущим кварталом. В четвертом квартале ожидается еще один рост на 30-40%.
Такой резкий скачок приведет к увеличению себестоимости технологических устройств и подорожанию конечных продуктов в розничной торговле. На рынке Узбекистана эти глобальные колебания также будут отчетливо заметны в ценах на импортируемую технику.
Эксперты отмечают, что темпы роста цен не ограничатся только текущим годом. Прогнозируется, что в течение 2027 года ежегодный рост цен составит от 40% до 45%.
Аналитики Jefferies говорят, что рынок может немного стабилизироваться только к 2028 году. До этого периода спрос будет оставаться выше предложения.
Крупная независимая исследовательская компания из Азии Aletheia Capital также поддерживает эти прогнозы. Хотя Aletheia подошла к вопросу более осторожно, предполагая 30-процентный рост в третьем квартале, обе организации единодушны в одном: кризисная ситуация на рынке памяти не найдет решения до 2028 года.
Это означает, что ждать дешевых чипов памяти в ближайшие четыре года бессмысленно. Хотя в 2028 году ожидается снижение цен, это снижение будет очень скромным, примерно в пределах 15-20%.
Это объясняется постепенным расширением глобальных производственных мощностей. А пока производители направляют все свои силы на технологии нового поколения.
Например, компания Samsung Electronics недавно объявила о разработке самого быстрого в индустрии решения для универсальной флеш-памяти. В заключение, развитие систем искусственного интеллекта и потребность в высокоскоростной обработке данных поднимают спрос на чипы памяти до рекордного уровня.
Для потребителей это серьезный сигнал о том, что нужно быть готовыми к росту цен на новые гаджеты и компьютерные комплектующие. В ближайшие годы устройства памяти станут одним из самых дорогих компонентов в себестоимости технологических продуктов.