Rossiyaning Rosatom davlat korporatsiyasi yangi avlod atom energetikasini rivojlantirish yo‘liida ulkan qadam tashlamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Korporatsiya ishlatilgan yadro yoqilg‘isini qayta ishlashga ixtisoslashgan, mamlakatdagi eng yirik yuqori quvvatli zavod loyihasini ishlab chiqmoqda. Ushbu loyiha IV avlod atom energetikasi loyihalarini xomashyo bilan ta‘minlashda hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lishi kutilmoqda.
Hozirgi vaqtda Rosatom mutaxassislari investitsiyalarni asoslash bo‘yicha ishlarni olib bormoqda. Mazkur jarayon doirasida yangi sanoat majmuasi quriladigan maydon aniqlanadi.
Qurilish joyi bo‘yicha yakuniy qaror joriy yilning oxiriga qadar qabul qilinishi rejalashtirilgan. Bu haqda Rossiya ommaviy axborot vositalari korporatsiya ma‘motlariga tayanib xabar bermoqda.
Yangi zavodning dizayni modulli tizim asosida ishlab chiqiladi. Bu esa kelajakda ishlab chiqarish quvvatlarini bosqichma-bosqich oshirib borish imkonini beradi.
Rejaga ko‘ra, birinchi modul yiliga 400 tonna yoqilg‘ini qayta ishlash quvvatiga ega bo‘ladi. Majmuaning to‘liq loyiha quvvatiga chiqishi kelgusi o‘n yillikda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Mazkur korxona ham issiqlik, ham tezkor reaktorlar yoqilg‘isini qayta ishlash imkoniyatiga ega bo‘lishi bilan ajralib turadi. Bu Rossiya atom sanoatida yopiq yadro yoqilg‘isi sikliga o‘tishda muhim bo‘g‘in vazifasini o‘taydi.
Foydalanishga topshirilgandan so‘ng, zavod infratuzilmasi regeneratsiya qilingan yadro materiallarini yoqilg‘i sikliga qayta-qayta jalb etish imkonini beradi. IV avlod texnologiyalari yadro yoqilg‘idan yanada samarali foydalanish, xavfsizlik darajasini oshirish va radioaktiv chiqindilar miqdorini sezilarli darajada kamaytirishni nazarda tutadi.
Rossiya ushbu yo‘nalishda dunyodagi yetakchi davlatlardan biri sanaladi. Xususan, Beloyarsk AESda BN-1200M energoblogini qurish bo‘yicha loyihaoldi ishlari boshlab yuborilgan.
Shuningdek, Tomsk viloyatida dunyo amaliyotida ilk bor bitta maydonning o‘zida BREST-OD-300 reaktori va stansiya qoshidagi yopiq yadro yoqilg‘i sikli majmuasi barpo etilmoqda. Yangi quriladigan zavod aynan mana shunday innovatsion loyihalarni barqaror yoqilg‘i bilan ta‘minlashga xizmat qiladi.
O‘zbekiston ham o‘z energetika balansini diversifikatsiya qilish maqsadida atom energetikasini rivojlantirishni rejalashtirayotgan bir paytda, mintaqaviy hamkor hisoblangan Rosatomning bunday texnologik yutuqlari soha mutaxassislari tomonidan diqqat bilan kuzatib borilmoqda. Yopiq sikl texnologiyalari kelajakda yadro energetikasining ekologik tozaligini yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda.

Rosatom разрабатывает проект новой атомной электростанции нового поколения.
Государственная корпорация «Росатом» делает значительный шаг в развитии нового поколения атомной энергетики. Об этом сообщил Zamin.uz.
Корпорация разрабатывает проект крупнейшего в стране высокомощного завода, специализирующегося на переработке отработанного ядерного топлива. Ожидается, что этот проект будет иметь важное значение в обеспечении топливом проектов атомной энергетики IV поколения.
В настоящее время специалисты «Росатома» проводят работы по обоснованию инвестиций. В ходе этого процесса определяется площадка для строительства нового промышленного комплекса.
Ожидается, что окончательное решение по выбору места строительства будет принято к концу текущего года. Об этом сообщают российские государственные СМИ, ссылаясь на данные корпорации.
Проект нового завода разрабатывается на основе модульной системы. Это позволит постепенно увеличивать производственные мощности в будущем.
Согласно плану, первый модуль будет иметь мощность по переработке 400 тонн топлива в год. Ожидается, что выход на проектную мощность всего комплекса произойдет в течение следующего десятилетия.
Упомянутая корпорация отличается возможностью переработки как тепловых, так и быстрых реакторных топлив, что делает её важным звеном в переходе России к замкнутому ядерному топливному циклу в атомной промышленности.
После ввода в эксплуатацию завод сможет многократно вовлекать в топливный цикл восстановленные ядерные материалы. Технологии IV поколения направлены на более эффективное использование ядерного топлива, повышение уровня безопасности и значительное снижение количества радиоактивных отходов.
Россия считается одной из ведущих стран в этом направлении. В частности, начаты подготовительные работы по строительству энергоблока BN-1200М на Белоярской АЭС.
Кроме того, в Томской области впервые в мировой практике на одной площадке строится реактор BREST-OD-300 и комплекс замкнутого ядерного топливного цикла, связанный с станцией. Планируемый к строительству завод будет обеспечивать стабильное топливное снабжение таких инновационных проектов.
В то время как Узбекистан планирует развивать атомную энергетику с целью диверсификации своего энергетического баланса, такие технологические достижения «Росатома» внимательно отслеживаются специалистами отрасли как пример важного регионального партнёра. Ожидается, что замкнутые циклы технологий в будущем выведут экологическую чистоту ядерной энергетики на новый уровень.