Superhuman GPTZero startapini o‘z tarkibiga oldi
Elektron pochta xizmatlari va matn tahriri sohasida yetakchi hisoblangan Superhuman kompaniyasi sun’iy intellekt yordamida yaratilgan matnlarni aniqlash bo‘yicha dunyodagi eng tan olingan servis — GPTZero startapini o‘z tarkibiga qo‘shib olganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu kelashuv raqamli dunyoda inson mehnati va sun’iy intellekt mahsulotini farqlash borasidagi raqobat yangi bosqichga oshganidan dalolat beradi. Bu haqda Techcrunch.com saytida xabar berilgan.
GPTZero loyihasining tarixi o‘ziga xosligi bilan ajralib turadi. Startapga uch yil oldin Prinston universiteti bitiruvchisi Edward Tian tomonidan asos solingan.
Dastlab oddiy diplom ishi sifatida boshlangan ushbu loyiha qisqa vaqt ichida global miqyosdagi yirik platformaga aylandi. Business Insider nashriga berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, GPTZero bugungi kunda 19 milliondan ortiq ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchiga ega.
Moliyaviy ko‘rsatkichlar borasida ham startap sezilarli yutuqlarga erishgan. Kompaniyaning yillik takrorlanuvchi daromadi 30 million dollarni tashkil etadi.
Edward Tian va uning hammuassisi Alex Cui o‘z faoliyati davomida Uncork Capital va Footwork kabi yirik venchur jamg‘armalaridan jami 13,5 million dollar investitsiya jalb qilgan. 2024-yilga kelib loyiha to‘liq foyda keltira boshlagani ma’lum qilingan.
Raqobat va strategik maqsadlar jihatidan Superhuman tarkibida allaqachon sun’iy intellektni aniqlash vositasi mavjud edi. Biroq kompaniya rahbariyati GPTZero kabi kuchli raqibni sotib olish orqali o‘z imkoniyatlarini yanada kengaytirishga qaror qildi.
Kompaniya vakillari ushbu xaridni ikkita sun’iy intellekt detektori bittasidan yaxshiroq degan tamoyil bilan izohlashmoqda. GPTZero asosan matnlardagi sun’iy intellekt axlatini aniqlash va inson muallifligini himoya qilishga e’tibor qaratadi.
Grammarly vositasi esa ko‘proq talabalarga o‘z matnlarini tahrirlashda va ularning sun’iy intellekt tomonidan yozilgandek ko‘rinishini kamaytirishda yordam beradi. Endilikda ushbu ikki yondashuv yagona tizimda birlashadi.
O‘zbekistonlik foydalanuvchilar va ta’lim sohasi vakillari uchun ham bu yangilik dolzarb ahamiyatga ega. Bugungi kunda ChatGPT va boshqa sun’iy intellekt vositalari yordamida yozilgan akademik ishlar ko‘payib borayotgan bir paytda, GPTZero kabi vositalarning yanada takomillashishi kontentning haqiqiy originalligini tekshirishda muhim ahamiyatga ega bo‘lmoqda.
Hozircha kelashuvning yakuniy qiymati oshkor etilmagan bo‘lsa-da, bu texnologiya bozoridagi yilning eng muhim xaridlaridan biri sifatida baholanmoqda.

Superhuman приобрел стартап GPTZero
Компания Superhuman, считающаяся лидером в сфере электронной почты и редактирования текста, объявила о приобретении сервиса GPTZero — одного из самых известных в мире инструментов для обнаружения текстов, созданных с помощью искусственного интеллекта. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это событие свидетельствует о том, что конкуренция между человеческим трудом и продуктами искусственного интеллекта в цифровом мире вышла на новый уровень. Об этом сообщал сайт Techcrunch.com.
История проекта GPTZero уникальна. Стартап был основан три года назад выпускником Принстонского университета Эдвардом Тяном.
Изначально начавшись как обычная дипломная работа, этот проект за короткое время превратился в крупную глобальную платформу. Согласно данным, опубликованным в Business Insider, на сегодняшний день GPTZero имеет более 19 миллионов зарегистрированных пользователей.
По финансовым показателям стартап также достиг значительных успехов. Годовой повторяющийся доход компании составляет 30 миллионов долларов.
Эдвард Тян и его сооснователь Алекс Цуй в ходе своей деятельности привлекли в общей сложности 13,5 миллиона долларов инвестиций от крупных венчурных фондов, таких как Uncork Capital и Footwork. С 2024 года проект начал приносить чистую прибыль, что подтверждено.
В контексте конкуренции и стратегических целей в составе Superhuman уже существовал инструмент для обнаружения искусственного интеллекта. Однако руководство компании решило, что приобретение сильного конкурента вроде GPTZero позволит значительно расширить свои возможности.
Представители компании комментируют эту сделку как шаг, направленный на то, чтобы иметь два детектора искусственного интеллекта, которые лучше, чем один. GPTZero в первую очередь ориентирован на обнаружение искусственного интеллекта в текстах и защиту авторства человека.
Сервис Grammarly, в свою очередь, больше помогает студентам редактировать свои тексты и уменьшать видимость того, что они написаны искусственным интеллектом. Теперь эти два подхода объединяются в одной системе.
Для пользователей из Узбекистана и представителей образовательной сферы эта новость имеет важное значение. В настоящее время, поскольку академические работы, написанные с помощью ChatGPT и других инструментов искусственного интеллекта, растут, дальнейшее совершенствование инструментов вроде GPTZero приобретает критическое значение для проверки подлинности контента.
Хотя точная стоимость сделки пока не раскрыта, эта покупка считается одной из самых значимых на технологическом рынке в этом году.