AQSHdagi Slate startap kompaniyasi o‘zining arzon va ixcham elektr pikapi loyihasida kutilmagan o‘zgarishni amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya avtomobil narxini 24 950 dollar darajasida saqlab qolish maqsadida akkumulyator texnologiyasini butunlay yangilashga qaror qildi. Bu qaror nafaqat texnik xususiyatlarga, balki butun jahon elektromobil bozoridagi iqtisodiy tendensiyalarga bog‘liqdir.
Bu haqda Techcrunch.com xabar beradi. Dastlab Slate o‘z modellarida nikel-marganes-kobalt elementlaridan foydalanishni rejalashtirgan edi.
Ushbu kimyoviy tarkib yuqori energiya zichligi bilan ajralib turadi va bir marta quvvatlanishda uzoq masofani bosib o‘tish imkonini beradi. Biroq, nikel va kobalt narxining o‘ta yuqoriligi yakuniy mahsulot tannarxiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi aniq bo‘ldi.
Natijada, kompaniya litiy-temir-fosfat texnologiyasiga o‘tishni afzal ko‘rdi. Litiy-temir-fosfat texnologiyasining afzalliklari va bozor o‘zgarishi jihatidan, litiy-temir-fosfat akkumulyatorlari nikel-marganes-kobalt muqobillariga qaraganda taxminan 40 foizga arzonroq hisoblanadi.
Buning asosiy sababi tarkibida qimmatbaho metallar o‘rniga keng tarqalgan va arzon temirdan foydalanilishidir. Garchi litiy-temir-fosfat elementlari energiya zichligi bo‘yicha biroz ortda qolsa-da, zamonaviy texnologiyalar bu farqni sezilarli darajada kamaytirishga muvaffaq bo‘ldi.
Slate kompaniyasi standart akkumulyator quvvatini 150 milya mashinadan 205 milya mashinaga oshirishga erishdi. Ixb.com ma’lumotiga ko‘ra, Slate ushbu loyiha doirasida Xitoyning Gotion kompaniyasi bilan hamkorlik qiladi.
Diqqatga sazovor jihati shundaki, akkumulyator elementlari AQSHning Illinoys shtatidagi zavodda ishlab chiqariladi. Bu esa AQSH qonunchiligidagi soliq imtiyozlaridan foydalanish va logistika xarajatlarini kamaytirish imkonini beradi.
Sanoatdagi yangi standart sifatida bugungi kunda Tesla, Ford, GM va Rivian kabi yirik avtogigantlar ham o‘zlarining ommabop modellari uchun litiy-temir-fosfat akkumulyatorlaridan foydalanishni boshladilar. Bu tendensiya elektromobillar bozorida narxlarning pasayishiga va ommaviylashuviga xizmat qilmoqda.
Slate kompaniyasi ham aynan shu yo‘ldan borib, elementdan to‘g‘ridan-to‘g‘ri blokga texnologiyasini joriy etmoqda. O‘zbekiston bozorida ham BYD kabi brendlar orqali litiy-temir-fosfat, ya’ni pichoq akkumulyator texnologiyasi bilan jihozlangan avtomobillar keng tarqalganini hisobga olsak, Slate tanlagan yo‘l global miqyosda eng samarali yechim ekanini ko‘rish mumkin.
Arzon narx va yetarli masofa kombinatsiyasi elektromobillarning an’anaviy ichki yonuv dvigatelli mashinalar bilan raqobatlashishida asosiy omil bo‘lib qolmoqda. Xulosa qilib aytganda, Slate strategiyasidagi o‘zgarish elektromobil sanoatidagi pragmatik yondashuvni ifodalaydi.
Iste’molchilar uchun o‘ta qimmat va uzoq masofali akkumulyatordan ko‘ra, hamyonbop va kundalik ehtiyojlarga javob beradigan ishonchli texnologiya muhimroq bo‘lib bormoqda.

Аккумулятор электропикапа Slate будет полностью обновлен
Американский стартап Slate внес неожиданные изменения в проект своего доступного и компактного электропикапа. Об этом сообщило Zamin.uz.
Компания решила полностью обновить технологию аккумуляторов, чтобы сохранить стоимость автомобиля на уровне 24 950 долларов. Это решение обусловлено не только техническими характеристиками, но и экономическими тенденциями на мировом рынке электромобилей.
Об этом сообщает Techcrunch.com. Первоначально Slate планировала использовать в своих моделях никель-марганец-кобальтовые элементы.
Этот химический состав отличается высокой плотностью энергии и позволяет проезжать большие расстояния на одном заряде. Однако стало очевидно, что крайне высокая стоимость никеля и кобальта негативно скажется на себестоимости конечного продукта.
В результате компания предпочла перейти на технологию литий-железо-фосфата. С точки зрения преимуществ и рыночных изменений, литий-железо-фосфатные аккумуляторы примерно на 40 процентов дешевле никель-марганец-кобальтовых аналогов.
Основная причина заключается в использовании широко распространенного и дешевого железа вместо драгоценных металлов. Хотя литий-железо-фосфатные элементы немного уступают по плотности энергии, современные технологии позволили значительно сократить этот разрыв.
Компании Slate удалось увеличить запас хода стандартного аккумулятора со 150 до 205 миль. По данным Ixb.com, в рамках этого проекта Slate сотрудничает с китайской компанией Gotion.
Примечательно, что аккумуляторные элементы производятся на заводе в штате Иллинойс, США. Это позволяет воспользоваться налоговыми льготами в соответствии с законодательством США и снизить логистические затраты.
В качестве нового отраслевого стандарта сегодня такие автогиганты, как Tesla, Ford, GM и Rivian, также начали использовать литий-железо-фосфатные аккумуляторы для своих популярных моделей. Эта тенденция способствует снижению цен и популяризации электромобилей на рынке.
Компания Slate следует этому же пути, внедряя технологию «от элемента к блоку» (cell-to-pack). Учитывая, что на рынке Узбекистана также широко распространены автомобили, оснащенные литий-железо-фосфатной технологией (через такие бренды, как BYD), можно видеть, что путь, выбранный Slate, является наиболее эффективным решением в глобальном масштабе.
Комбинация доступной цены и достаточного запаса хода остается основным фактором в конкуренции электромобилей с традиционными машинами с двигателем внутреннего сгорания. Резюмируя, изменение стратегии Slate отражает прагматичный подход в индустрии электромобилей.
Для потребителей надежная технология, которая доступна по цене и отвечает повседневным потребностям, становится важнее, чем сверхдорогой аккумулятор с огромным запасом хода.