Xitoyning LineShine superkompyuteri dunyoning eng kuchligi deb belgilandi
Yuqori samadorli hisoblash bo‘yicha High Performance Linpack reytingida ancha vaqt davomida AQSH superkompyuterlari yetakchilik qilgan edi. Ammo endi yetakchilik o‘rni o‘zgarti.
Xitoyning yangi LineShine superkompyuteri dunyoning eng kuchli hisoblash mashinasi deb vaqf etildi va Amerikaning eng ilg‘or kompyuterlarini ortda qoldirdi. Kuch ko‘rsatkichi: LineShine 2,198 eksaflops tezlikni qayd etdi.
Bu shuni anglatadiki, u ikkinchi o‘rdagi Amerikaning taniqli El Capitan superkompyuteridan taxminan 22 foiz tezroq ishlaydi. Hozirgi kunda dunyaning eng kuchli beshta superkompyuterining reytingi quyidagicha: birinchi o‘rinda Xitoyning LineShine, ikkinchi o‘rinda AQSH El Capitan, uchinchi o‘rinda AQSH Frontier, to‘rtinchi o‘rinda AQSH Aurora va beshinchi o‘rinda Germaniyaning JUPITER Booster kompyuteri mavjud.
Ichki tuzilimi va xalqaro chekvorlarga qarshi kuch Eng qizig‘i, ushbu superkompyuter G‘arb davlatlari tomonidan Xitoyga qo‘yilgan texnologik cheklovlar sharoitida yaratildi. Shu sababli LineShine to‘liq Xitoy mahsulotlariga tayanadi.
Asosiy qismlari: yuragi Xitoyning mahalliy LX2 protsessorlariga asoslangan. Boshqaruv tizimi Xitoyda ishlab chiqilgan Kylin operatsion tizimi hisoblanadi.
Energiya iste’moli barqaror ishlashi uchun taxminan 42,2 megavat elektr energiyasini talab qiladi. Joylashuvi esa Shenchjen bulutli hisoblash markazi tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lib, Shenchjen milliy superkompyuter markazida joylashgan.
Loyiha rahbari Lu Yuytunning so‘zlariga ko‘ra, LineShine faqat oddiy hisoblashlar uchun emas, balki global ilmiy masalalar, jumladan iqlim o‘zgarishi va tibbiyot sohalaridagi tadqiqotlarni yechish hamda hozirgi kunda eng ommabop bo‘lgan sun’iy intellekt vazifalarini bajarish uchun xizmat qiladi. Tarixiy va muhim qadam Xitoy superkompyuterlari 2017 yildan beri ilk bor butun dunyo reytingida yana birinchi o‘ringa ko‘tarildi.
Bu Xitoy uchun oddiy g‘alaba emas, balki katta siyosiy va texnologik yutuqdir. The Wall Street Journal nashrining izohlariga ko‘ra, Shenchjen milliy superkompyuter markazi bu yutuqni xorijiy texnologik cheklovlarga qaramay mustaqil dasturiy va apparat vositalarini yaratish yo‘lisha tarixiy qadam deb belgiladi.
Xullas, texnologiya sohasidagi raqobat yangi bosqichga o‘tdi. Endi AQSH va Yevropa Xitoyning bu yutuqiga qanday javob berishi kutilmoqda.

Суперкомпьютер LineShine из Китая был признан самым мощным в мире
Длительное время в рейтинге High Performance Linpack, измеряющем производительность вычислений, лидировали суперкомпьютеры США. Но теперь лидерство изменилось.
Новый суперкомпьютер LineShine от Китая был объявлен самым мощным вычислительным устройством в мире и оставил позади самые передовые американские компьютеры. Показатель мощности: LineShine достиг скорости 2,198 эксафлопс.
Это означает, что он работает примерно на 22 процента быстрее, чем известный американский суперкомпьютер El Capitan, занимающий второе место. На сегодняшний день рейтинг пяти самых мощных суперкомпьютеров мира выглядит следующим образом: первое место — LineShine Китая, второе — El Capitan США, третье — Frontier США, четвертое — Aurora США, пятое — JUPITER Booster Германии.
Внутренняя структура и устойчивость к международным ограничениям
Особенно интересно, что этот суперкомпьютер был создан в условиях технологических ограничений, наложенных на Китай западными странами. Поэтому LineShine полностью основан на китайских компонентах.
Основные части: его сердце — процессоры LX2 местного производства Китая. Система управления — операционная система Kylin, разработанная в Китае.
Для стабильной работы он требует примерно 42,2 мегаватт электрической энергии. Его расположение — облачный вычислительный центр, разработанный в Шэньчжэне, и он расположен в Национальном суперкомпьютерном центре Шэньчжэна.
Согласно словам руководителя проекта Лу Юйтуна, LineShine предназначен не только для обычных вычислений, но и для решения глобальных научных задач, включая изменение климата и исследования в области медицины, а также для выполнения самых востребованных сегодня задач искусственного интеллекта. Исторический и важный шаг
Суперкомпьютеры Китая впервые с 2017 года вновь заняли первое место в мировом рейтинге.
Это для Китая не просто победа, а значительное политическое и технологическое достижение. Согласно комментариям издания The Wall Street Journal, Национальный суперкомпьютерный центр Шэньчжэна достиг этого достижения, создавая независимое программное и аппаратное обеспечение несмотря на иностранные технологические ограничения, что является историческим шагом.
В целом, конкуренция в технологической сфере перешла на новый уровень. Теперь ожидается, как США и Европа ответят на это достижение Китая.