IBM Nanostack arxitekturasi sun’iy intellektni inqilobiy ravishda o‘zgartirmoqda
Kompaniya inson tirnog‘i kattaligidagi kristallda 100 milliard tranzistorni joylashtirish imkonini beruvchi Nanostack arxitekturasini taqdim etdi. Bu ishlanma sun’iy intellekt tizimlari uchun misli ko‘rilmagan quvvat va energiya tejamkorligini va’da qilmoqda.
Bu yangilik haqida Ixbt.com axborot berdi. Yangi texnologiyaning eng muhim jihati shundaki, IBM uni dunyodagi ilk bir nanometrdan kichik klassidagi chip deb atamoqda.
Kompaniya o‘z platformasini yetti angstrem tugunligi deb belgilagan. Bir angstrem nanometrning o‘ndan bir qismiga teng, ya’ni yetti angstrem 0,7 nm deganidir.
Bu ko‘rsatkich elementlarning jismoniy o‘lchamidan ko‘proq texnologik integratsiya darajasini bildiradi. Nanostack arxitekturasining asosiy afzalligi vertikal joylashuv hisoblanadi.
Zamonaviy fizika qonuniyatlariga ko‘ra tranzistorlarni cheksiz kichraytirib bo‘lmaydi, chunki kuzatuv effektlari va tok sizib chiqishi kabi muammolar yuzaga keladi. IBM muhandislari bu to‘siqni tranzistorlarni nafaqat yonma-yon, balki bir-birining ustiga vertikal holda joylashtirish orqali hal qilishdi.
Har bir bazaviy element ikkita vertikal ulangan tranzistordan iborat bo‘lib, ularning har biri qalinligi atigi besh nanometr bo‘lgan uchta nanosheet qatlamini o‘z ichiga oladi. Bu taxminan o‘n besh qator kremniy atomlariga teng.
Bunday zichlik avvalgi avlod ikki nanometrli texnologiyalariga qaraganda elementlar sonini deyarli ikki barobarga oshirish imkonini beradi. Energiya tejamkorligi va xotira samaradorligi ham sezilarli darajada yaxshilandi.
IBM hisob-kitoblariga ko‘ra Nanostack texnologiyasiga o‘tish hisoblash unumdorligini 50 foizga oshirish yoki energiya sarfini 70 foizgacha kamaytirish mumkin. Bundan tashqari SRAM xotira zichligi 40 foizga kengaydi.
Bu ko‘rsatkichlar bugungi kunda ulkan miqdorda elektr energiyasi iste’mol qilayotgan ma’lumotlarni qayta ishlash markazlari va katta sun’iy intellekt modellari uchun hayotiy ahamiyatga ega. Bundan tashqari IBM mutaxassislari IEEE simpoziumida statik operativ xotira mikrosxemalarini masshtablashda ham katta yutuqqa erishganliklarini ma’lum qilishdi.
Tranzistor kanallarini maxsus tartibda joylashtirish orqali xotira yacheykalarining balandligini 40 foizga qisqartishga muvaffaq bo‘lindi. Bu esa protsessorlarning kesh xotirasi hajmini sezilarli darajada oshirishga yo‘l ochadi.
Ushbu texnologiya hozircha laboratoriya sharoitida va ilmiy anjumanlarda namoyish etilgan bo‘lsa‑da, u kelajakdagi grafik protsessorlar va mobil protsessorlar uchun asos bo‘lib xizmat qilishi kutilmoqda.

Архитектура IBM Nanostack революционным образом меняет искусственный интеллект
Корпорация IBM разработала революционную новую технологию в области микроэлектроники. Об этом сообщил Zamin.uz.
Компания представила архитектуру Nanostack, которая позволяет разместить 100 миллиардов транзисторов в кристалле размером с человеческий волос. Эта разработка обещает неслыханную мощность и энергоэффективность для систем искусственного интеллекта.
Об этой новости сообщил Ixbt.com. Главное преимущество новой технологии заключается в том, что IBM называет её первым в мире чипом класса менее одного нанометра.
Компания обозначила свою платформу как «семь ангстремов узел». Один ангстрем равен одной десятой нанометра, то есть семь ангстремов составляют 0,7 нм.
Этот показатель отражает степень технологической интеграции, превышающую физические размеры элементов. Основное преимущество архитектуры Nanostack — вертикальное расположение.
Согласно законам современной физики, транзисторы нельзя бесконечно уменьшать из-за эффектов наблюдения и утечки тока. Инженеры IBM решили эту проблему, размещая транзисторы не только бок о бок, но и вертикально друг над другом.
Каждый базовый элемент состоит из двух вертикально соединённых транзисторов, каждый из которых содержит три слоя нанолиста толщиной пять нанометров. Это примерно равно пятнадцати рядам кремниевых атомов.
Такая плотность позволяет почти удвоить количество элементов по сравнению с предыдущим двухнанометровым поколением. Энергоэффективность и производительность памяти также значительно улучшились.
По подсчётам IBM, переход на технологию Nanostack может увеличить вычислительную мощность на 50 процентов или снизить потребление энергии до 70 процентов. Кроме того, плотность SRAM-памяти увеличивается на 40 процентов.
Эти показатели имеют жизненно важное значение для центров обработки данных, которые сегодня потребляют огромное количество электроэнергии, и для крупных моделей искусственного интеллекта. Кроме того, специалисты IBM сообщили на симпозиуме IEEE о достижении значительного прогресса в масштабировании статических оперативных запоминающих микросхем.
Размещая транзисторные каналы в специальном порядке, им удалось уменьшить высоту ячеек памяти на 40 процентов. Это открывает путь к значительному увеличению объёма кэш-памяти процессоров.
Хотя эта технология пока демонстрируется только в лабораторных условиях и на научных конференциях, ожидается, что она станет основой для будущих графических и мобильных процессоров.