Bugungi kunda sun’iy intellekt texnologiyalari oddiy savollarga javob berish bosqichidan o’tib, murakkab va ko’p bosqichli vazifalarni mustaqil bajaruvchi yordamchilarga aylanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq, ushbu yordamchilarga moliyaviy tahlil o’tkazish yoki sayohatlarni band qilish kabi mas’uliyatli ishlarni topshirishdan oldin, ularning ishonchliligini tekshirish eng muhim masalalardan biri bo’lib qolmoqda. Sobiq Meta AI tadqiqotchilari tomonidan asos solingan Patronus AI startapi aynan shu muammoni hal qilish uchun 50 million dollar miqdorida investitsiya jalb qildi.
Bu haqda Techcrunch.com xabar beradi. Greenfield Partners boshchiligidagi ikkinchi bosqich investitsiya raundi doirasida jalb qilingan ushbu mablag’lar kompaniyaning umumiy kapitalini 70 million dollarga yetkazdi.
Raundda shuningdek Notable Capital, Lightspeed, Datadog va Samsung kabi yirik investorlar ham ishtirok etishdi. Bu kabi yuqori qiziqish Patronus AI taqdim etayotgan yechimlarga bo’lgan talabning qanchalik yuqori ekanligini ko’rsatadi.
Raqamli dunyolar va stress testlar Patronus AI o’zining raqamli dunyo modellari orqali veb saytlar va ichki tizimlarning nusxalarini yaratadi. Ushbu simulyatsiya qilingan muhitlarda sun’iy intellekt yordamchilari turli kutilmagan ssenariylar ostida stress testdan o’tkaziladi.
Bu jarayon Waymo kabi kompaniyalarning o’ziyurar avtomobillarni sinovdan o’tkazish uslubiga o’xshaydi. Mashina ko’chaga chiqishidan oldin virtual olamda yomon ob-havo yoki yo’lga to’satdan yugurib chiqqan bola kabi xavfli vaziyatlarga tayyorlanadi.
Hozirgi vaqtda ko’plab sun’iy intellekt laboratoriyalari o’z modellarining imkoniyatlarini ko’rsatish uchun turli sinov ko’rsatkichlaridan foydalanadi. Biroq, yuqori ball har doim ham sun’iy intellekt real dunyodagi murakkab ishlarni xatosiz bajarishiga kafolat bermaydi.
Patronus AI yaratgan tizim esa yordamchilarning ayyorlik qilishini, ya’ni vazifani oxiriga yetkazmay, qisqa yo’llar orqali natijaga erishishga urinishlarini aniqlaydi va ularni to’g’ri ishlashga majbur qiladi. Notable Capital boshqaruvchi direktori Glenn Solomonning ta’kidlashicha, Patronus AI daromadlari o’tgan yil davomida 15 baravarga oshgan.
Hozirda deyarli barcha yetakchi sun’iy intellekt laboratoriyalari va ko’plab rivojlanayotgan startaplar ushbu kompaniyaning mijozlari hisoblanadi. Bu sun’iy intellekt xavfsizligi va ishonchliligi bo’yicha bozorning ehtiyoji qanchalik katta ekanini ko’rsatadi.
Hozirgi bosqichda Patronus AI asan dasturiy injiniring va moliya sohalari uchun simulyatsiya muhitlarini taqdim etmoqda. Kompaniya asoschilaridan biri Anand Kannappanning so’zlariga ko’ra, bu hali boshlanishi va kelajakda boshqa ko’plab tarmoqlar uchun ham raqamli sinov maydonchalari yaratiladi.
Bu esa sun’iy intellekt yordamchilarini kundalik hayotimizga yanada chuqurroq va xavfsizroq integratsiya qilish imkonini beradi.

Patronus AI привлекла 70 миллионов долларов на проверку надежности искусственного интеллекта
Сегодня технологии искусственного интеллекта перешли от этапа ответов на простые вопросы к превращению в помощников, которые самостоятельно выполняют сложные и многоэтапные задачи. Об этом сообщило Zamin.uz.
Однако перед тем, как поручать этим помощникам такие ответственные дела, как проведение финансового анализа или бронирование путешествий, проверка их надежности остается одним из важнейших вопросов. Стартап Patronus AI, основанный бывшими исследователями Meta AI, привлек инвестиции в размере 50 миллионов долларов именно для решения этой проблемы.
Об этом сообщает Techcrunch.com. Эти средства, привлеченные в рамках второго раунда инвестиций под руководством Greenfield Partners, довели общий капитал компании до 70 миллионов долларов.
В раунде также приняли участие такие крупные инвесторы, как Notable Capital, Lightspeed, Datadog и Samsung. Столь высокий интерес демонстрирует, насколько велик спрос на решения, предлагаемые Patronus AI.
Цифровые миры и стресс-тесты Patronus AI с помощью своих моделей цифровых миров создает копии веб-сайтов и внутренних систем. В этих симулированных средах ИИ-помощники проходят стресс-тестирование в различных неожиданных сценариях.
Этот процесс напоминает метод тестирования беспилотных автомобилей такими компаниями, как Waymo. Перед тем как выехать на улицу, машина в виртуальном мире готовится к опасным ситуациям, таким как плохая погода или внезапно выбежавший на дорогу ребенок.
В настоящее время многие лаборатории искусственного интеллекта используют различные показатели тестирования, чтобы продемонстрировать возможности своих моделей. Однако высокий балл не всегда гарантирует, что ИИ безошибочно выполнит сложные задачи в реальном мире.
Система, созданная Patronus AI, выявляет попытки помощников «схитрить», то есть стремление достичь результата кратчайшими путями, не доводя задачу до конца, и заставляет их работать правильно. По словам управляющего директора Notable Capital Гленна Соломона, доходы Patronus AI за прошлый год выросли в 15 раз.
На данный момент почти все ведущие лаборатории искусственного интеллекта и многие развивающиеся стартапы являются клиентами этой компании. Это показывает, насколько велика потребность рынка в безопасности и надежности ИИ.
На текущем этапе Patronus AI предоставляет среды симуляции в основном для сфер программной инженерии и финансов. По словам одного из основателей компании Ананда Каннаппана, это только начало, и в будущем будут созданы цифровые испытательные полигоны и для многих других отраслей.