NASA va Loft Orbital sun’iy intellektli yo‘ldoshlarni sinovdan o‘tkazmoqda
AQSHning NASA koinot agentligi va Loft Orbital kompaniyasi sun’iy intellekt texnologiyalariga asoslangan yangi avlod sun’iy yo‘ldoshlarini sinovdan o‘tkazishni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyihaning asosiy maqsadi koinot apparatlariga Yerdagi favqulodda hodisalar, xususan, o‘rmon yong‘inlari va atrof-muhit ifloslanishini inson aralashuvisiz, mustaqil ravishda aniqlash imkonini berishdir. Bu haqda Ixbt.com nashri Loft Orbital kompaniyasi ma’lumotlariga tayanib xabar bermoqda.
Federated Autonomous Measurement dasturi doirasida amalga oshirilayotgan ushbu loyiha koinotdagi ma’lumotlarni qayta ishlash tezligini tubdan o‘zgartirishi kutilmoqda. Hozirgi kunda sun’iy yo‘ldoshlar Yer yuzasini suratga oladi, so‘ngra ulkan hajmdagi ma’lumotlarni Yerga uzatadi.
Mutaxassislar ushbu tasvirlarni tahlil qilib, zarurat tug‘ilganda boshqa apparatlarga batafsilroq kuzatuv olib borish buyrug‘ini beradi. Yangi tizim esa barcha tahliliy jarayonlarni bevosita koinotning o‘zida amalga oshiradi.
Sinovlarning birinchi bosqichi joriy yilning iyun oyida Loft Orbital kompaniyasining amaldagi sun’iy yo‘ldoshlaridan birida boshlandi. Unga NASAning Reaktiv harakat laboratoriyasi tomonidan ishlab chiqilgan maxsus dasturiy ta’minot o‘rnatildi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu texnologiya koinot apparatlariga bir-biri bilan ma’lumot almashish va muhim voqealarga tezkor munosabat bildirish imkonini beradi. Koinotda mustaqil qaror qabul qilish texnologiyasi loyiha doirasida tip va cue deb ataladigan jarayon avtomatlashtiriladi.
Bunda bitta sun’iy yo‘ldosh shubhali ob’yektni, masalan, yong‘in o‘chog‘ini aniqlasa, darhol boshqa apparatlarga signal yuboradi. Boshqa sun’iy yo‘ldoshlar esa Yer stansiyasidan buyruq kutib o‘tirmasdan, o‘z datchiklarini o‘sha nuqtaga qaratadi va batafsil tahlilni boshlaydi.
Bu vaqtni tejash va tabiiy ofatlarning oldini olishda hal qiluvchi ahamiyatga ega. Loft Orbital vakili Pol Lasserrening so‘zlariga ko‘ra, ilgari sun’iy intellekt modellarining o‘ta yirikligi va koinot apparatlarining hisoblash quvvati cheklangani sababli bunday tizimlarni joriy etish imkonsiz deb hisoblangan.
Biroq so‘nggi oylarda paydo bo‘lgan ixcham va ko‘p turdagi fikrlash qobiliyatiga ega yangi avlod sun’iy intellekt modellari bu to‘siqlarni bartaraf etdi. Endilikda sun’iy yo‘ldoshlar kamroq energiya sarflagan holda murakkab tasvirlarni real vaqt rejimida tahlil qila oladi.
Yangi tizimning ishlash tamoyili quyidagi muhim bosqichlarni o‘z ichiga oladi. Yer yuzasini doimiy ravishda koinot patruli rejimida kuzatish.
Sun’iy intellekt yordamida tasvirlardagi anomaliyalarni, tutun, neft to‘kilishi, suv sathining o‘zgarishini aniqlash. Ma’lumotlarni Yerga yubormasdan, apparat bortida tahlil qilish.
Boshqa sun’iy yo‘ldoshlarga avtomatik tarzda vazifa topshirish. Ushbu texnologiya nafaqat yong‘inlarni, balki global ekologik o‘zgarishlarni kuzatishda ham inqilobiy qadam bo‘lishi kutilmoqda.

NASA и Loft Orbital тестируют искусственный интеллект в качестве спутника-компаньона
Космическое агентство NASA (США) и компания Loft Orbital начали испытания спутников нового поколения на базе технологий искусственного интеллекта. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
Основная цель данного проекта — дать космическим аппаратам возможность самостоятельно, без участия человека, определять чрезвычайные происшествия на Земле, в частности, лесные пожары и загрязнение окружающей среды. Об этом сообщает издание Ixbt.com, опираясь на данные компании Loft Orbital.
Ожидается, что данный проект, реализуемый в рамках программы Federated Autonomous Measurement, коренным образом изменит скорость обработки данных в космосе. В настоящее время спутники фотографируют поверхность Земли, а затем передают огромные объемы данных на Землю.
Специалисты анализируют эти изображения и при необходимости дают команду другим аппаратам провести более детальное наблюдение. Новая же система будет осуществлять все аналитические процессы непосредственно в космосе.
Первый этап испытаний начался в июне этого года на одном из действующих спутников компании Loft Orbital. На него было установлено специальное программное обеспечение, разработанное Лабораторией реактивного движения NASA.
По словам специалистов, эта технология позволит космическим аппаратам обмениваться данными друг с другом и оперативно реагировать на важные события. Технология принятия самостоятельных решений в космосе автоматизирует процессы, называемые «tip» и «cue».
При этом, если один спутник обнаружит подозрительный объект, например, очаг пожара, он немедленно отправит сигнал другим аппаратам. Другие спутники, не дожидаясь команды с наземной станции, направят свои датчики на эту точку и начнут детальный анализ.
Это имеет решающее значение для экономии времени и предотвращения стихийных бедствий. По словам представителя Loft Orbital Пола Лассера, ранее внедрение таких систем считалось невозможным из-за чрезмерного размера моделей искусственного интеллекта и ограниченной вычислительной мощности космических аппаратов.
Однако появившиеся в последние месяцы компактные модели ИИ нового поколения с многозадачными способностями мышления устранили эти препятствия. Теперь спутники могут анализировать сложные изображения в режиме реального времени, затрачивая меньше энергии.
Принцип работы новой системы включает следующие важные этапы: постоянное наблюдение за поверхностью Земли в режиме космического патруля.
Определение с помощью ИИ аномалий на изображениях: дыма, разливов нефти, изменения уровня воды. Анализ данных на борту аппарата без отправки их на Землю.
Автоматическое назначение задач другим спутникам. Ожидается, что эта технология станет революционным шагом не только в борьбе с пожарами, но и в мониторинге глобальных экологических изменений.
Loft Orbital планирует в ближайшие годы разработать еще более точную и эффективную систему наблюдения.