Mamlakat o‘zining ko‘p marta foydalanishga mo‘ljallangan Long March 10B raketasini ilk bor orbitaga uchirishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Aviatsiya va dengiz xavfsizligi bo‘yicha e’lon qilingan ogohlantirishlarga ko‘ra, ushbu muhim parvoz joriy yilning 10-iyulidan 13-iyuliga qadar bo‘lgan vaqt oralig‘ida amalga oshirilishi kutilmoqda.
Long March 10B — bu kerosin va suyuq kislorod bilan ishlaydigan ikki bosqichli raketa bo‘lib, u Xitoyning kelajakdagi oydagi missiyalari uchun poydevor vazifasini o‘taydi. Mazkur raketa aslida taykonavtlarni Yer orbitasiga va keyinchalik Oyga yetkazish uchun mo‘ljallangan Long March 10A modelining yuk tashuvchi versiyasi hisoblanadi.
Xaynan orolidagi tijorat kosmodromidan amalga oshiriladigan ushbu parvoz yangi seriyadagi raketalarning orbital imkoniyatlarini tekshirishda hal qiluvchi bosqich bo‘ladi. Qayta foydalanish texnologiyasi va dengizdagi operatsiyalar sohasidagi axborot manbalariga ko‘ra, mazkur missiyaning eng hayajonli qismi raketaning birinchi bosqichini Yerga qaytarib qo‘ndirishga urinish bo‘ladi.
Hozirda raketaning o‘zi start maydonchasiga yetkazilgan, okeanning taxminiy qo‘nish hududiga esa maxsus kema yo‘l olgan. Ushbu kema to‘rli tutib qolish tizimi bilan jihozlangan bo‘lib, u pastga tushayotgan raketa qismini dengiz sathida xavfsiz qabul qilib olishi kerak.
Agar ushbu sinov muvaffaqiyatli yakunlansa, bu Xitoyning raketa bosqichlarini qaytarib olish borasidagi uchinchi urinishi sifatida tarixga kiradi. Avvalroq LandSpace kompaniyasining Zhuque-3 va Shanxay kosmik texnologiyalar akademiyasi tomonidan ishlab chiqilgan Long March 12A raketalari bilan ham shunday tajribalar o‘tkazilgan edi.
Biroq aynan Long March 10 seriyasi davlat miqyosidagi strategik loyiha ekanligi bilan ajralib turadi. Oy missiyasi va iqtisodiy samaradorlik nuqtai nazaridan, Long March 10 dasturi Xitoyning koinotni o‘zlashtirish strategiyasida markaziy o‘rinni egallaydi.
Ko‘p marta foydalanish mumkin bo‘lgan texnologiyalarning joriy etilishi koinotga yuk tashish tannarxini sezilarli darajada kamaytiradi. Bu esa parvozlar chastotasini oshirish va xalqaro kosmik bozorda raqobatbardoshlikni kuchaytirish imkonini beradi.
Eslatib o‘tamiz, aprel oyida ushbu raketaning parvoz oldi bosh repetitsiyasi o‘tkazilgan edi, biroq noma’lum sabablarga ko‘ra asosiy start kechiktirilgan. Mutaxassislarning fikricha, Long March 10B muvaffaqiyati Xitoyga 2030-yilga qadar o‘z taykonavtlarini Oy yuzasiga tushirish rejalarini amalga oshirishda ulkan ishonch bag‘ishlaydi.

Китай готовится к запуску ракеты Long March 10B.
Китай находится на пороге начала новой эры в области космических технологий. Об этом сообщил Zamin.uz.
Страна готовится к первому выводу на орбиту своей многоразовой ракеты Long March 10B. Согласно опубликованным предупреждениям по авиационной и морской безопасности, этот важный полет ожидается в период с 10 по 13 июля текущего года.
Long March 10B — это двухступенчатая ракета, работающая на керосине и жидком кислороде, которая послужит фундаментом для будущих лунных миссий Китая. Данная ракета фактически является грузовой версией модели Long March 10A, предназначенной для доставки тайконавтов на околоземную орбиту и в дальнейшем на Луну.
Этот полет, который будет осуществлен с коммерческого космодрома на острове Хайнань, станет решающим этапом в проверке орбитальных возможностей ракет новой серии. Согласно источникам в области технологий многоразового использования и морских операций, самой захватывающей частью миссии станет попытка вернуть первую ступень ракеты на Землю.
В настоящее время сама ракета доставлена на стартовую площадку, а в предполагаемую зону приземления в океане направилось специальное судно. Это судно оснащено сеточной системой захвата, которая должна безопасно принять спускающуюся часть ракеты на поверхности моря.
Если это испытание завершится успешно, оно войдет в историю как третья попытка Китая по возвращению ступеней ракеты. Ранее подобные эксперименты проводились с ракетами Zhuque-3 компании LandSpace и Long March 12A, разработанной Шанхайской академией космических технологий.
Однако именно серия Long March 10 выделяется тем, что является стратегическим проектом государственного масштаба. С точки зрения лунной миссии и экономической эффективности, программа Long March 10 занимает центральное место в стратегии освоения космоса Китаем.
Внедрение многоразовых технологий значительно снизит стоимость доставки грузов в космос. Это позволит увеличить частоту полетов и усилить конкурентоспособность на международном космическом рынке.
Напомним, что в апреле была проведена генеральная репетиция перед полетом этой ракеты, однако по неизвестным причинам основной старт был отложен. По мнению экспертов, успех Long March 10B придаст Китаю огромную уверенность в реализации планов по высадке своих тайконавтов на поверхность Луны к 2030 году.
В настоящее время все мировое космическое сообщество внимательно следит за событиями, которые произойдут 10 июля на Хайнане.