«GPT-5.6» ommaga taqdim etilganda AQSH hukumati cheklovlar qo‘ydi
Sun’iy intellekt sohasidagi yetakchi OpenAI kompaniyasi o‘zining eng yangi va kuchli modellar avlodi — GPT-5.6 turkumini ommaga taqdim etishda kutilmagan to‘siqqa duch keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSH hukumatining talabi bilan ushbu texnologiyadan foydalanish imkoniyati hozircha faqatgina cheklangan miqdordagi ishonchli hamkorlar doirasida cheklab qo‘yildi. Bu qaror sun’iy intellekt xavfsizligi va davlat nazorati o‘rtasidagi munozarlarni yangi bosqichga olib chiqdi.
Bu haqda Techcrunch.com xabar beradi. Yangi GPT-5.6 liniyasi uchta asosiy modelni o‘z ichiga oladi: kompaniyaning eng ilg‘or flagmani hisoblangan Sol, kundalik vazifalar uchun muvozanatlashgan Terra hamda tezkor va arzon Luna modeli.
Garchi Sol modeli OpenAI tarixidagi eng yuqori ko‘rsatkichlarga ega bo‘lsa-da, Donald Tramp administratsiyasi ushbu uchala modelning ham keng ommaga chiqarilishini vaqtincha cheklab qo‘ygan. Ixbt.com ma’lumotiga ko‘ra, mazkur cheklovlar sun’iy intellekt tizimlari ustidan davlat nazoratini kuchaytirish siyosatining bir qismidir.
GPT-5.6 imkoniyatlari va raqobat haqida gapirganda, OpenAI vakillarining ta’kidlashicha, GPT-5.6 Sol modeli dasturlash, biologiya va kiberxavfsizlik yo‘nalishlarida misli ko‘rilmagan natijalarni ko‘rsatmoqda. Unda murakkab vazifalarni yechish uchun bir nechta ichki yordamchilarni muvofiqlashtiruvchi ultra rejim joriy etilgan.
Shuningdek, ushbu model Anthropic kompaniyasining Claude Mythos 5 modeli bilan raqobatda kod yozish bo‘yicha yuqori natija qayd etgan bo‘lib, resurslarni tejash borasida ham ancha samaraliroq ekani aytilmoqda. Hukumatning bunday aralashuvi faqatgina OpenAI bilan cheklanib qolmagan.
Yaqinda Anthropic kompaniyasi o‘zining eng kuchli Fable 5 modelini taqdim etganidan so‘ng, hukumat xorijiy fuqarolarning unga kirishini taqiqlashni buyurgan edi. Natijada Anthropic modelni butunlay o‘chirib tashlashga majbur bo‘ldi.
Bu kabi holatlar texnologik kompaniyalar va Oq uy o‘rtasida tushunmovchiliklarni keltirib chiqarmoqda. Davlat nazorati va kelajakdagi xavflar borasida OpenAI sobiq maslahatchisi Dean Ballning fikricha, hukumatning yangi modellarni chiqarishdan 30 kun oldin tekshirish uchun taqdim etish talabi amalda majburiy litsenziyalash tizimini keltirib chiqarmoqda.
Uning ogohlantirishicha, aniq xavfsizlik standartlari bo‘lmagan holda jarayonlarning cho‘zilishi AQSHning sun’iy intellekt poygasida Xitoydan ortda qolishiga va sohadagi milliardlab dollarlik investitsiyalarning xavf ostida qolishiga sabab bo‘lishi mumkin. OpenAI juma kuni e’lon qilgan bayonotida hukumat bilan hamkorlik qilayotgan bo‘lsa-da, bu holatdan norozi ekanini yashirmadi.
Kompaniya vakillari bunday cheklovlar doimiy normaga aylanmasligi kerakligini ta’kidlamoqda. Ularning fikricha, eng yaxshi vositalarni foydalanuvchilar, ishlab chiquvchilar va kiber-himoyachilardan uzoq tutish texnologik taraqqiyotga to‘sqinlik qiladi.
Hozirda OpenAI kiberxavfsizlik bo‘yicha yangi tartib-qoidalar ustida hukumat bilan ish olib bormoqda. Kompaniya GPT-5.6 modellar turkumining xavfsiz foydalanish bo‘yicha talablarini ishlab chiqishda davlat organlari bilan aloqani mustahkamlashni rejalashtirmoqda.
Bu jarayon barcha ishtirokchilar uchun ochiq va shaffof bo‘lishi lozimligini kompaniya ham, hamkorlar ham tan kelmoqda. Kelajakda ushbu modellar keng foydalanuvchilar tomonidan qo‘llanilishi uchun xavfsizlik standartlari belgilanishi va barcha tomonlarni qanoatlantiruvchi yechimlar topilishi kutilmoqda.

Пионер в области искусственного интеллекта компания OpenAI представила публике своё новейшее и мощное поколение моделей — линейку GPT-5.6, что вызвало неожиданный ажиотаж. Об этом сообщил Zamin.uz.
По требованию правительства США доступ к использованию этой технологии пока ограничен только небольшим кругом надёжных партнёров. Это решение вывело дискуссии о безопасности искусственного интеллекта и государственном регулировании на новый уровень.
Об этом сообщает Techcrunch.com. Новая линейка GPT-5.6 включает три основные модели: флагман Sol, считающийся самым передовым у компании, сбалансированная Terra для повседневных задач и быстрая и доступная модель Luna.
Хотя модель Sol обладает самыми высокими показателями в истории OpenAI, администрации Трампа временно ограничила широкий выпуск этой тройки моделей. По данным Ixbt.com, указанные ограничения являются частью политики усиления государственного контроля над системами искусственного интеллекта.
Говоря о возможностях и конкурентоспособности GPT-5.6, представители OpenAI подчеркивают, что модель Sol демонстрирует беспрецедентные результаты в таких областях, как программирование, биология и кибербезопасность. Для решения сложных задач в ней реализован ультрарежим, синхронизирующий несколько внутренних помощников.
Кроме того, эта модель в соревновании с моделью Claude Mythos 5 от компании Anthropic показала высокие результаты в написании кода и, как утверждается, значительно более эффективна в использовании ресурсов. Вмешательство правительства затронуло не только OpenAI.
Недавно после того, как компания Anthropic представила свою самую мощную модель Fable 5, правительство запретило иностранным гражданам доступ к ней. В результате Anthropic была вынуждена полностью удалить свою модель.
Такие ситуации создают недопонимание между технологическими компаниями и Белым домом. На фоне государственных регуляций и будущих рисков бывший советник OpenAI Дин Болл считает, что требование предоставлять новые модели на проверку за 30 дней до выпуска фактически вводит обязательную систему лицензирования.
По его предупреждению, отсутствие чётких стандартов безопасности может привести к тому, что процесс замедлится, и США отстанут в гонке за искусственным интеллектом от Китая, а миллиардные инвестиции в отрасль окажутся под угрозой. В своём заявлении, опубликованном в пятницу, OpenAI, несмотря на сотрудничество с правительством, не скрыла своё недовольство этой ситуацией.
Представители компании подчеркивают, что такие ограничения не должны становиться постоянной нормой. По их мнению, отстранение лучших специалистов — пользователей, разработчиков и экспертов по кибербезопасности — от технологий замедляет технологический прогресс.
В настоящее время OpenAI работает с правительством над новыми правилами в области кибербезопасности. Компания планирует укрепить взаимодействие с государственными органами при разработке требований к безопасному использованию линейки моделей GPT-5.6.
Компания, а также её партнёры считают, что этот процесс должен быть открытым и прозрачным для всех участников. В будущем ожидается, что для широкого использования этих моделей будут установлены стандарты безопасности и найдены решения, удовлетворяющие все стороны.