Hindistonning Gaganyaan kosmik missiyasi 2028-yilga ko‘chirildi
Hindiston kosmik tadqiqotlar tashkiloti rahbari V. Narayanan bergan ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatning ilk bor o‘z kosmonavtlarini orbitaga olib chiqish rejasi kamida 2028-yilga ko‘chirilishi ehtimoli yuqori.
Bu loyiha Hindiston uchun nafaqat texnologik yutuq, balki jahon kosmik darajalari safida mustahkam o‘rin egallash yo‘lidagi strategik bosqich hisoblanadi. Dastlabki rejalarga ko‘ra, Hindiston kosmik tadqiqotlar tashkiloti 2027-yilning oxiriga qadar ilk hind astronavtlarini koinotga yo‘llashni maqsad qilgan edi.
Biroq, Bangalorda o‘tkazilgan so‘nggi taqdimotda missiya jadvali qayta ko‘rib chiqilgani ma’lum bo‘ldi. Yangilangan grafikda uchta rejalashtirilgan uchuvchisiz sinov parvozlarining birinchisi 2027-yilning uchinchi choragidan erta amalga oshmasligi ko‘rsatilgan.
Bu esa o‘z-o‘zidan odam ishtirokidagi parvozning keyingi yillarga surilishiga sabab bo‘ladi. Xavfsizlik masalasi va texnik murakkabliklar V.
Narayanan loyihaning kechikishini izohlar ekan, asosiy e’tibor ekipaj xavfsizligiga qaratilayotganini ta’kidladi. Gaganyaan dasturi o‘ta murakkab texnologik loyiha bo‘lib, u inson hayoti uchun sertifikatlangan raketa va favqulodda vaziyatlarda ekipajni qutqarish tizimlarini noldan ishlab chiqishni talab etadi.
Tashkilot rahbari har qanday nosozlik inson hayotiga xavf tug‘dirishi mumkinligini inobatga olib, barcha tizimlar to‘liq tayyor bo‘lmaguncha parvoz amalga oshirilmasligini bildirdi. Gaganyaan dasturi Hindistonning mustaqil ravishda koinotga odam uchirish bo‘yicha birinchi loyihasidir.
Hukumat dasturni kengaytirishni allaqachon ma’qullagan bo‘lib, u nafaqat sinov parvozlarini, balki uzoq muddatli orbital missiyalarni ham o‘z ichiga oladi. Hozirda muhandislar uchuvchisiz parvozlar orqali barcha tizimlarni, ayniqsa hayotni ta’minlash modullarini sinovdan o‘tkazish ustida ishlamoqda.
Shuningdek, tashkilot rahbari o‘z chiqishida hind mutaxassislarining xalqaro maydondagi nufuzi haqida ham to‘xtalib o‘tdi. Xususan, 2025-yil iyun oyida SpaceX kemasida Xalqaro kosmik stansiyaga yo‘l olgan hind astronavti Shubhanshu Shukla ishtirokidagi Axiom Mission 4 tayyorgarligi jarayonida qiziqarli voqea yuz bergan.
Hindistonlik ekspertlar raketa tizimida sizib chiqish aniqlanganidan so‘ng, parvozni to‘xtatishni talab qilishgan. Qizig‘i shundaki, SpaceX mutaxassislari dastlab bu muammoni ahamiyatsiz deb hisoblashgan.
Biroq, V. Narayanan va Hindiston uchuvchilar markazi direktori D.
K. Singhning qat’iy talabi bilan parvoz 11-iyundan 25-iyunga ko‘chirilgan.
Keyingi tekshiruvlar natijasida raketaning asosiy quvurlaridan birida yoriq borligi aniqlangan. Bu voqea hind kosmik maktabi va mutaxassislarining tayyorgarlik darajasi jahon standartlaridan qolishmasligini isbotladi.
Shunga qaramay, Hindistonning ichki kosmik dasturida muammolar to‘xtamaydi. Mamlakat kosmik sohasida o‘z mustaqilligini saqlab qolish uchun yanada katta sarklar qilishi zarur.

Космическая миссия Индии «Гаганьян» перенесена на 2028 год.
Исторический шаг в рамках национальной космической программы Индии — миссия Gaganyaan — сталкивается с неожиданными задержками. Об этом сообщило Zamin.uz.
По данным главы Индийской организации космических исследований В. Нараянана, существует высокая вероятность того, что план по первому выводу собственных космонавтов страны на орбиту будет перенесен как минимум на 2028 год.
Этот проект является для Индии не только технологическим достижением, но и стратегическим этапом на пути к укреплению позиций в мировом космическом ранге. Согласно первоначальным планам, Индийская организация космических исследований намеревалась отправить первых индийских астронавтов в космос до конца 2027 года.
Однако на последней презентации в Бангалоре стало известно, что график миссии был пересмотрен. В обновленном графике указано, что первый из трех запланированных беспилотных тестовых полетов состоится не ранее третьего квартала 2027 года.
Это, само собой, приведет к переносу пилотируемого полета на последующие годы. Объясняя задержку проекта, В.
Нараянан подчеркнул, что основное внимание уделяется безопасности экипажа. Программа Gaganyaan представляет собой крайне сложный технологический проект, требующий разработки с нуля ракеты, сертифицированной для человеческой жизни, и систем спасения экипажа в чрезвычайных ситуациях.
Глава организации заявил, что, учитывая риск любой неисправности для человеческой жизни, полет не будет осуществлен до полной готовности всех систем. Программа Gaganyaan является первым проектом Индии по самостоятельному запуску человека в космос.
Правительство уже одобрило расширение программы, которая будет включать не только тестовые полеты, но и долгосрочные орбитальные миссии. В настоящее время инженеры работают над тестированием всех систем, особенно модулей жизнеобеспечения, посредством беспилотных полетов.
Также глава организации в своем выступлении остановился на авторитете индийских специалистов на международной арене. В частности, интересный случай произошел в процессе подготовки к Axiom Mission 4 с участием индийского астронавта Шубханшу Шуклы, который в июне 2025 года отправится на Международную космическую станцию на корабле SpaceX.
Индийские эксперты потребовали остановить полет после обнаружения утечки в ракетной системе. Примечательно, что специалисты SpaceX изначально сочли эту проблему незначительной.
Однако по настоятельному требованию В. Нараянана и директора Индийского центра подготовки пилотов Д.
К. Сингха полет был перенесен с 11 июня на 25 июня.
В результате последующих проверок была обнаружена трещина в одной из основных труб ракеты. Этот случай доказал, что уровень подготовки индийской космической школы и специалистов не уступает мировым стандартам.
Несмотря на это, проблемы во внутренней космической программе Индии не прекращаются. Стране необходимо предпринять еще более масштабные шаги для сохранения своей независимости в космической сфере.