Avstraliya va Yaponiya olimlari kvant texnologiyalariga inqilobiy qadam tashlamoqda
Avstraliya va Yaponiya olimlari kvant texnologiyalari sohasida inqilobiy qadam tashlashga tayyorlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Melburn universiteti, Avstraliyaning CSIRO ilmiy agentligi hamda Yaponi kvant fanlari va texnologiyalariassislari oddiy va arzon olmos kukunini yuqori samarali kvant materiallariga aylantirish loyihasini boshladi. Bu tashabbus nafaqat ilmiy yangilik, balki kvant komponentlarini ishlab chiqarish xarajatlarini keskin kamaytirishga qaratilgan strategik harakat hisoblanadi.
Kvant qurilmalarining asosiy tarkibiy qismini tashkil etadigan maxsus olmoslar ichida azot boshli bo‘shliq markazlari deb ataladigan nuqsonlar mavjud. Bu sun’iy yaratilgan kristall panjara kamchiligi bo‘lib, unda uglerod atomi o‘rnini azot atomi egallaydi va uning yonida bo‘sh joy hosil bo‘ladi.
Bunday tuzilmalar magnit va elektr maydonlarini, shuningdek, haroratni o‘ta yuqori aniqlikda o‘lchash imkonini beruvchi kvant sensorlari uchun zarur hisoblanadi. Hozirgi vaqtda sifatli kvant olmoslarini ishlab chiqarish o‘ta murakkab va qimmat jarayon hisoblanadi.
Tadqiqotchilar butun boshli kristallardan foydalanish o‘rniga, sanoatda keng tarqalgan va arzon hisoblangan olmos kukunidan foydalanishni taklif qilmoqdalar. Agar olimlar ushbu kukun tarkibida kvant xususiyatlarini saqlab qolishga erishsa, kvant sensorlari va hisoblash tizimlari uchun butlovchi qismlar narxi bir necha barobar arzonlashishi mumkin.
Loyiha doirasida birinchi bosqichda olmos nanokristallarining barqarorligi va sifatini yaxshilash ko‘zda tutilgan. Olimlar azot boshli bo‘shliq markazlarini zarrachalar yuzasiga imkon qadar yaqin joylashtirish ustida ishlamoqda.
Bu kelajakdagi sensorlarning sezgirligini oshirish uchun juda muhim ahamiyatga ega. Shundan so‘ng, CSIRO mutaxassislari ushbu materiallarning real sharoitlardagi chidamliligini sinovdan o‘tkazadilar.
Ushbu tadqiqotning muvaffaqiyati nafaqat ilmiy doiralarda, balki global texnologiya bozorida ham katta aks-sado berishi kutilmoqda. Avstraliya ushbu texnologiya yordamida kvant materiallari ishlab chiqarish bo‘yicha o‘zining mustaqil bazasini yaratishni maqsad qilgan.
Bu esa xorijiy yetkazib beruvchilarga bo‘lgan qaramlikni sezilarli darajada kamaytiradi. Kvant materiallarining arzonlashishi tibbiyot, geologiya va navigatsiya tizimlarida ham yangi davrni boshlab beradi.
Masalan, o‘ta sezgir kvant sensorlari yordamida inson tanasidagi eng kichik o‘zgarishlarni yoki yer ostidagi foydali qazilmalarni misli ko‘rilmagan aniqlikda aniqlash imkoniyati tug‘iladi. Mazkur loyiha kvant texnologiyalarini laboratoriya devorlaridan chiqarib, kundalik hayotga tatbiq etish yo‘lidagi muhim poydevordir.

Ученые из Австралии и Японии делают революционный шаг в квантовых технологиях
Австралия и Япония учёные готовятся сделать революционный шаг в области квантовых технологий. Об этом сообщил Zamin.uz.
Мельбурнский университет, научно-исследовательское агентство CSIRO Австралии и японские специалисты по квантовой науке и технологиям запустили проект по превращению простого и дешёвого алмазного кунжута в высокоэффективные квантовые материалы. Эта инициатива рассматривается не только как научная новинка, но и как стратегическая мера, направленная на резкое снижение стоимости производства квантовых компонентов.
В составе специальных алмазов, образующих основную структурную часть квантовых устройств, присутствуют дефекты, называемые вакансиями азота. Это искусственно созданное нарушение кристаллической решётки, при котором атом углерода заменяется атомом азота, а рядом образуется пустое пространство.
Такие структуры необходимы для квантовых датчиков, способных измерять магнитные и электрические поля, а также температуру с чрезвычайно высокой точностью. В настоящее время производство высококачественных квантовых алмазов считается чрезвычайно сложным и дорогим процессом.
Учёные предлагают вместо использования идеальных кристаллов применять широко распространённый и недорогой алмазный кунжут, используемый в промышленности. Если учёным удастся сохранить квантовые свойства в составе такого кунжута, стоимость ключевых компонентов для квантовых датчиков и вычислительных систем может снизиться в несколько раз.
В рамках проекта на первом этапе фокусируется на улучшении стабильности и качества алмазных нанокристаллов. Учёные работают над тем, чтобы разместить вакансии азота как можно ближе к поверхности материала.
Это имеет решающее значение для повышения чувствительности будущих датчиков. После этого специалисты CSIRO проведут испытания на устойчивость этих материалов в реальных условиях.
Успех этого исследования ожидается не только в научных кругах, но и окажет значительное влияние на глобальный технологический рынок. Австралия стремится создать независимую базу для производства квантовых материалов с помощью этой технологии.
Это существенно снизит зависимость от иностранных поставщиков. Доступность квантовых материалов откроет новую эру в медицине, геологии и навигационных системах.
Например, с помощью чрезвычайно чувствительных квантовых датчиков станет возможным обнаруживать даже мельчайшие изменения в человеческом теле или полезные ископаемые в земле с неслыханной ранее точностью. Данный проект выводит квантовые технологии за пределы лабораторных стен и становится важным шагом на пути их применения в повседневной жизни.