Samsung va SK Hynix janubi-g‘arbiy Koreyada to‘rtta yarimo‘tkazgich zavodi qurmoqda
Samsung va SK Hynix kompaniyalari mamlakatning janubi-g‘arbiy hududida to‘rtta yangi yarimo‘tkazgichlar zavodini qurish uchun 518 milliard dollar miqdorida mablag‘ ajratishini e’lon qildi. Ushbu qadam sun’iy intellekt texnologiyalarining jadal rivojlanishi ortidan yuzaga kelgan chiplarga bo‘lgan mislsiz talabni qondirishga qaratilgan.
Dushanba kuni bo‘lib o‘tgan prezidentlik brifingida ta’kidlanishicha, ushbu sarmoyalar mamlakatning sun’iy intellekt, ma’lumotlar markazlari va robototexnika sohalarini qamrab oluvchi keng ko‘lamli milliy strategiyasining bir qismidir. Rejaga ko‘ra, xotira chiplari ishlab chiqarishdan tashqari, markaziy hududda yuqori o‘tkazuvchanlikka ega xotira uchun yana 52 milliard dollar sarflanadi.
Shuningdek, SK, GS va Naver kabi kompaniyalar 2035-yilgacha sun’iy intellekt ma’lumotlar markazlarini barpo etish uchun 356 milliard dollar yo‘naltiradi. Prezident Jae Myuning televideniye orqali qilgan chiqishida yarimo‘tkazgichlar, robototexnika va ma’lumotlar markazlarini Janubiy Koreya sanoatining kelgusi davrdagi uch asosi deb atadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Seul yaqinidagi mavjud texnologik hududlar o‘z quvvatining chegarasiga yetgan va endilikda investitsiyalarni mamlakatning chekka hududlariga yoyish orqali iqtisodiy muvozanatni ta’minlash zarur. 2026-yil Janubiy Koreya uchun jahon bozorida almashtirib bo‘lmas kuchga aylanish yili bo‘lishi kutilmoqda.
Hozirda Samsung va SK Hynix sun’iy intellekt tizimlari uchun zarur bo‘lgan xotira chiplariga bo‘lgan rekord darajadagi talabdan katta foyda ko‘rmoqda. Biroq, global tanqislik nafaqat narxlarning oshishiga, balki yetkazib berish zanjirida jiddiy uzilishlarga ham sabab bo‘lishi mumkin.
Shu bois, koreyalik ishlab chiqaruvchilar ishlab chiqarish quvvatlarini oldindan kengaytirishni maqsad qilgan. Samsung kompaniyasi kelgusi o‘n yillikda jami 1,7 trillion dollar sarmoya kiritishni rejalashtirgan bo‘lib, shundan salmoqli qismi Gwangju va Haenam hududlaridagi yangi zavod hamda sun’iy intellekt markazlariga yo‘naltiriladi.
Kompaniya vakillarining bildirishicha, ushbu hududlar energiya manbalari, suv ta’minoti va malakali ishchi kuchi kabi imtiyozli omillar tufayli tanlangan. Bu ko‘rsatkichlar AQSHning Alphabet, Amazon, Meta va Microsoft kabi gigantlari joriy yilning o‘zida sun’iy intellekt infratuzilmasiga sarflaydigan 650 milliard dollaridan ham oshib ketishi mumkin.
SK Group ham o‘z navbatida 1,4 trillion dollarlik uzoq muddatli yo‘l xaritasini taqdim etdi. Bunda SK Hynix yarimo‘tkazgichlar ishlab chiqarishni kengaytirsa, SK Telecom butun mamlakat bo‘ylab 15 gigavatt quvvatga ega sun’iy intellekt ma’lumotlar markazlarini qurish bilan shug‘ullanadi.
Ushbu sarmoyalarning katta qismi AI modellari o‘qitish va foydalanish uchun zarorli bo‘lgan texnik infratuzilmaga yo‘naltiriladi. Mamlakat boshqaruvi ushbu loyihalarni milliy iqtisodiy xavfsizlik va texnologik mustaqillikni ta’minlashning asosi deb hisoblamoqda.

Технологические гиганты Южной Кореи приступают к реализации масштабного проекта с целью устранения наблюдаемого в глобальном масштабе дефицита чипов памяти. Об этом сообщило Zamin.uz.
Компании Samsung и SK Hynix объявили о выделении 518 миллиардов долларов на строительство четырех новых заводов по производству полупроводников в юго-западном регионе страны. Этот шаг направлен на удовлетворение беспрецедентного спроса на чипы, возникшего вследствие стремительного развития технологий искусственного интеллекта.
На президентском брифинге, прошедшем в понедельник, было отмечено, что данные инвестиции являются частью комплексной национальной стратегии страны, охватывающей сферы искусственного интеллекта, центров обработки данных и робототехники. Согласно плану, помимо производства чипов памяти, еще 52 миллиарда долларов будут потрачены на память с высокой пропускной способностью в центральном регионе.
Кроме того, такие компании, как SK, GS и Naver, направят 356 миллиардов долларов на создание центров данных искусственного интеллекта до 2035 года. В своем телевизионном обращении президент Джэ Мюн назвал полупроводники, робототехнику и центры данных тремя будущими столпами промышленности Южной Кореи.
По его словам, существующие технологические зоны вблизи Сеула достигли предела своих мощностей, и теперь необходимо обеспечить экономический баланс путем распределения инвестиций в отдаленные регионы страны. Ожидается, что 2026 год станет для Южной Кореи годом превращения в незаменимую силу на мировом рынке.
В настоящее время Samsung и SK Hynix извлекают огромную выгоду из рекордного спроса на чипы памяти, необходимые для систем искусственного интеллекта. Однако глобальный дефицит может привести не только к росту цен, но и к серьезным сбоям в цепочках поставок.
По этой причине корейские производители стремятся заблаговременно расширить свои производственные мощности. Компания Samsung планирует инвестировать в общей сложности 1,7 триллиона долларов в течение следующего десятилетия, значительная часть которых будет направлена на новые заводы и центры искусственного интеллекта в регионах Гванджу и Хэнам.
Представители компании сообщили, что эти регионы были выбраны благодаря таким преимущественным факторам, как источники энергии, водоснабжение и квалифицированная рабочая сила. Эти показатели могут даже превысить 650 миллиардов долларов, которые американские гиганты, такие как Alphabet, Amazon, Meta и Microsoft, потратят на инфраструктуру искусственного интеллекта в текущем году.
SK Group, в свою очередь, представила долгосрочную дорожную карту на сумму 1,4 триллиона долларов. При этом SK Hynix расширит производство полупроводников, а SK Telecom займется строительством центров данных искусственного интеллекта мощностью 15 гигаватт по всей стране.
Большая часть этих инвестиций будет направлена на техническую инфраструктуру, необходимую для обучения и использования моделей ИИ. Руководство страны считает эти проекты основой обеспечения национальной экономической безопасности и технологической независимости.