Nyusom Anthropic bilan strategik hamkorlik shartnomasi imzoladi
Kaliforniya shtati gubernatori Gevin Nyusom va sun’iy intellekt sohasidagi yetakchi kompaniyalardan biri Anthropic o‘rtasida strategik hamkorlik shartnomasi imzolandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur kelishuvga ko‘ra, shtatning barcha davlat idoralari va mahalliy boshqaruv organlari Claude suhbat vositasidan maxsus imtiyozli narxlarda foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu qadam texnologiyalar narxi bilan kurashayotgan korxonalar o‘rnida davlat sektorida texnologik samaradorlikni oshirishga qaratilgan.
Bu haqda Techcrunch.com xabar beradi. Kelishuv doirasida Anthropic nafaqat o‘zining ilg‘or Claude modeliga kirish huquqini beradi, balki shtat xodimlari uchun maxsus treninglar va texnik yordam ko‘rsatishni ham o‘z zimmasiga oladi.
Gubernator idorasi tomonidan berilgan rasmiy xabarga ko‘ra, ushbu texnologiya davlat xizmatchilariga hujjatlar loyihasini tayyorlash va katta hajmdagi ma’lumotlarni tahlil qilishda ko‘maklashadi. Samaradorlik va xavfsizlik masalalari bo‘yicha gubernator Gevin Nyusomning ta’kidlashicha, sun’iy intellekt davlat boshqaruvidagi inson mehnatini butunlay almashtirib yubormasligi kerak.
Aksincha, u xodimlarning tez-roq ishlashiga, muammolarni samaraliroq hal qilishga va Kaliforniya aholisi uchun sifatliroq natijalar taqdim etishga yordam berishi lozim. Ushbu kelishuv joriy yilning mart oyida chiqarilgan, davlat boshqaruvida sun’iy intellektdan xavfsiz foydalanishni tezlashtirish haqidagi farmonning mantiqiy davomidir.
Qizig‘i shundaki, Kaliforniya shtatining Anthropic bilan yaqinlashishi AQSH federal hukumati, xususan, Mudofaa vazirligi bilan yuzaga kelgan ziddiyatlar fonida yuz bermoqda. Avvalroq, Anthropic va Mudofaa vazirligi o‘rtasida shartnoma imzolash bo‘yicha kelishmovchilik kelib chiqqan edi.
Anthropic o‘z texnologiyasidan amerikaliklarni kuzatish yoki inson nazoratisiz avtonom qurollarni boshqarishda foydalanishni taqiqlashni talab qilgan. Federal hukumat bilan qarama-qarshilik davom etayotganda AQSH Mudofaa vazirligi Anthropic talablarini rad etib, yakunda OpenAI bilan hamkorlik qilishni tanlagan edi.
Federal hukumat Anthropic kompaniyasini ta’minot zanjiri uchun xavf deb e’lon qilib, uning boshqa Pentagon pudratchilari bilan ishlashini cheklab qo‘ygan edi. Biroq Kaliforniya shtati rasmiylari federal darajadagi bu cheklovlar shtat miqyosidagi hamkorlikka to‘sqinlik qilmasligini bildirishmoqda.
Kaliforniya axborot texnologiyalari departamenti direktori Kris Givenning POLITICO nashriga ma’lum qilishicha, Anthropic bilan muzokaralar davomida federal hukumat tomonidan qo‘yilgan xavf tamg‘asi umuman muhokama qilinmagan. Shtat rahbariyati texnologiyadan to‘g‘ri va xavfsiz foydalanish orqali boshqaruv tizimini modernizatsiya qilishga e’tibor qaratmoqda.
Ushbu hamkorlik O‘zbekiston kabi raqamli transformatsiya jarayonidagi davlatlar uchun ham qiziqarli tajriba bo‘lishi mumkin. Davlat xizmatida ChatGPT yoki Claude kabi vositalardan foydalanish byurokratiyani kamaytirish va qaror qabul qilish tezligini oshirish imkonini beradi.
Shu bilan birga, xavfsizlik talablariga rioya etish va texnologiyalarni mustaqil nazorat qilish mavzusi har bir davlatning o‘z qarorini qabul qilishida muhim ahamiyat egallashi mumkin.

Нюсом подписал соглашение о стратегическом партнерстве с Anthropic
Губернатор штата Калифорния Гэвин Ньюсом и одна из ведущих компаний в области искусственного интеллекта Anthropic подписали соглашение о стратегическом партнерстве. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данному соглашению, все государственные учреждения и органы местного самоуправления штата получат возможность использовать чат-бот Claude по специальным льготным ценам. Этот шаг направлен на повышение технологической эффективности в государственном секторе, в отличие от компаний, которые борются с ценами на технологии.
Об этом сообщает Techcrunch.com. В рамках соглашения Anthropic не только предоставит доступ к своей передовой модели Claude, но и возьмет на себя проведение специальных тренингов и оказание технической поддержки для сотрудников штата.
Согласно официальному сообщению офиса губернатора, эта технология поможет государственным служащим в подготовке проектов документов и анализе больших объемов данных. Говоря о вопросах эффективности и безопасности, губернатор Гэвин Ньюсом подчеркнул, что искусственный интеллект не должен полностью заменить человеческий труд в государственном управлении.
Напротив, он должен помочь сотрудникам работать быстрее, эффективнее решать проблемы и предоставлять более качественные результаты для жителей Калифорнии. Данное соглашение является логическим продолжением указа об ускорении безопасного использования искусственного интеллекта в государственном управлении, изданного в марте этого года.
Интересно, что сближение штата Калифорния с Anthropic происходит на фоне противоречий с федеральным правительством США, в частности, с Министерством обороны. Ранее между Anthropic и Министерством обороны возникли разногласия по поводу подписания контракта.
Anthropic потребовала запретить использование своей технологии для слежки за американцами или управления автономным оружием без контроля человека. Пока продолжались противоречия с федеральным правительством, Министерство обороны США отклонило требования Anthropic и в итоге предпочло сотрудничать с OpenAI.
Федеральное правительство объявило компанию Anthropic риском для цепочки поставок и ограничило ее работу с другими подрядчиками Пентагона. Однако официальные лица штата Калифорния заявляют, что эти ограничения на федеральном уровне не препятствуют сотрудничеству на уровне штата.
Директор департамента информационных технологий Калифорнии Крис Гивен сообщил изданию POLITICO, что в ходе переговоров с Anthropic метка риска, установленная федеральным правительством, вообще не обсуждалась. Руководство штата сосредоточено на модернизации системы управления путем правильного и безопасного использования технологий.
Это сотрудничество может стать интересным опытом и для таких государств, как Узбекистан, находящихся в процессе цифровой трансформации. Использование таких инструментов, как ChatGPT или Claude, в государственной службе позволяет сократить бюрократию и увеличить скорость принятия решений.
В то же время, вопросы соблюдения требований безопасности и независимого контроля над технологиями могут иметь важное значение при принятии решений каждым государством.