Kaliforniyaning Berkeley universitetida o‘quvchilar tomonidan 2023-yilda asos solingan ushbu startap qisqa vaqt ichida ochiq manbali tadqiqot loyihasidan yirik texnologik biznes darajasiga ko‘tarildi. Bu haqda TechCrunch sayti xabar bergan.
Arena platformasi foydalanuvchilar orasida o‘zining ommabop reyting jadvali bilan tanilgan. Tizimning ish tartibi oddiy: foydalanuvchi biror so‘rov yuboradi va ikkita turli model bergan javoblarni solishtirib, qay biri yaxshiroq ekanini belgilaydi.
Bugungi kunga qadar platformada 10 milliondan ortiq bunday baholashlar amalga oshirilgan bo‘lib, bu sun’iy intellekt imkoniyatlarini xolis o‘lchashda asosiy mezon bo‘lib xizmat qilmoqda. Daromad manbai va tijoriy muvaffaqiyat haqida gapirganda, ommaviy reyting jadvali bepul bo‘lsa-da, kompaniya o‘tgan yilning sentyabr oyidan boshlab AI Evaluations xizmatini yo‘lga qo‘ygan.
TechCrunch nashrining xabar berishicha, ushbu xizmat yirik laboratoriyalar va korxonalarga o‘z modellarining ishlash samaradorligi bo‘yicha chuqur tahliliy ma’lumotlarni taqdim etadi. Arena asoschisi va bosh direktori Anastasios Angelopoulosning so‘zlariga ko‘ra, ko‘pchilik hali ham loyihani daromad keltirmaydigan ochiq manbali platforma deb hisoblaydi, biroq real ko‘rsatkichlar buning aksini isbotlamoqda.
Kompaniya erishgan 100 million dollarlik ko‘rsatkich yillik daromad sur’ati sifatida qayd etilgan. Muhimi shundaki, joriy yilning yanvar oyida Arena 1,7 milliard dollar baho bilan investitsiya jalb qilganida, uning yillik daromadi atigi 30 million dollarni tashkil etgan edi.
Bu bir necha oy ichida daromadning uch barobardan ko‘proqqa o‘sganini ko‘rsatadi. Hozirda Arena bozorda Scale AI, Mercor va Surge kabi insonlar yordamida ma’lumotlarni tayinlovchi yirik kompaniyalar bilan raqobatlashmoqda.
Sun’iy intellekt ishlab chiquvchilari o‘z modellarini o‘qitishdan so‘ng ularni yanada takomillashtirish uchun bunday xizmatlarga katta ehtiyoj sezmoqda. Masalan, ushbu sohada faoliyat yurituvchi Mercor va Handshake kabi kompaniyalarning yillik daromadi allaqachon 1 milliard dollar atrofida baholanmoqda.
Arena platformasi nafaqat matnli modellar, balki dasturlash, ko‘rish va tasvir yaratish kabi yo‘nalishlarda ham reytinglarni shakllantirib boradi. Yaqinda joriy etilgan Agent Mode funksiyasi esa murakkab va uzoq davom etadigan ish jarayonlarini baholash imkonini beradi.
O‘zbekistonlik foydalanuvchilar va dasturchilar uchun ham ushbu platforma qaysi sun’iy intellekt modeli hozirda eng kuchli ekanini aniqlashda eng ishonchli manba bo‘lib qolmoqda.

Годовой доход платформы Arena достиг 100 миллионов долларов
Оценка моделей искусственного интеллекта считается одной из самых влиятельных платформ в мире, и проект Arena начал коммерческую деятельность, и с тех пор прошло восемь месяцев, а его годовой доход достиг 100 миллионов долларов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот стартап, основанный в 2023 году студентами Калифорнийского университета в Беркли, за короткое время превратился из открытого исследовательского проекта в крупный технологический бизнес. Об этом сообщил сайт TechCrunch.
Платформа Arena известна среди пользователей своим открытым рейтинговым списком. Работа системы проста: пользователь отправляет запрос и сравнивает ответы двух разных моделей, указывая, какой из них лучше.
На сегодняшний день на платформе проведено более 10 миллионов таких оценок, и они служат основным критерием для объективной оценки возможностей искусственного интеллекта. Говоря о источниках дохода и коммерческом успехе, хотя публичный рейтинговый список бесплатный, компания с сентября прошлого года запустила услугу AI Evaluations.
Согласно информации издания TechCrunch, эта услуга предоставляет глубокие аналитические данные о производительности моделей для крупных лабораторий и корпораций. По словам основателя и генерального директора Arena Анастасиоса Анджелопулоса, многие все еще считают проект бесплатной открытой платформой, не приносящей дохода, но реальные показатели опровергают это мнение.
Достигнутый компанией показатель в 100 миллионов долларов годового дохода зафиксирован как рост. Важно то, что в январе текущего года Arena привлекла инвестиции при оценке в 1,7 миллиарда долларов, тогда как ее годовой доход составлял всего 30 миллионов долларов.
Это показывает, что за несколько месяцев доход вырос более чем в три раза. В настоящее время Arena конкурирует на рынке с крупными компаниями, такими как Scale AI, Mercor и Surge, которые занимаются разметкой данных с помощью людей.
Разработчики искусственного интеллекта после обучения своих моделей испытывают большую потребность в таких услугах для их дальнейшего улучшения. Например, годовой доход компаний, работающих в этой сфере, таких как Mercor и Handshake, уже оценивается в около 1 миллиарда долларов.
Платформа Arena формирует рейтинги не только для текстовых моделей, но и в таких направлениях, как программирование, зрение и генерация изображений. Недавно представленная функция Agent Mode также позволяет оценивать сложные и длительные рабочие процессы.
Для пользователей и разработчиков из Узбекистана эта платформа остается наиболее надежным источником для определения того, какая модель искусственного интеллекта в настоящее время является самой мощной.