Etched startapi NVIDIA bilan raqobatlashish uchun yangi chiplarni yaratdi
Sun’iy intellekt chiplari bozorida NVIDIA kompaniyasining mutloq hukmronligiga chek qo‘yishni maqsad qilgan Etched startapi o‘zining yangi yutuqlari haqida hisobot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur yosh kompaniya TSMC zavodlarida ishlab chiqarilgan ilk chiplar muvaffaqiyatli sinovdan o‘tganini hamda hozirning o‘zida bir milliard dollarlik buyurtmalar to‘planganini ma’lum qildi. Bunday yuqori ko‘rsatkichlar startapning texnologik imkoniyatlari yirik sarmoyadorlar va nufuzli mijozlar tomonidan munosib e’tirof etilayotganidan dalolat beradi.
Bu haqda xalqaro nashrlar batafsil ma’lumot bermoqda. Etched o‘z mahsulotlarini maxsus hisoblash tizimlari deb atamoqda.
Bu shunchaki alohida chiplar emas, balki maxsus server uskunalarini va murakkab dasturiy ta’minotni o‘z ichiga olgan yaxlit majmuadir. Kompaniya ushbu tizimlar yordamida sun’iy intellekt modellarining so‘rovlarga javob qaytarish jarayonini raqobatchilarga qaraganda ancha tezroq, arzonroq va energiya jihatidan samaraliroq amalga oshirishni va’da qilmoqda.
Ayni paytda ushbu ishlanmalar dastlabki mijozlar tomonidan amaliyotda sinab ko‘rilmoqda. Sun’iy intellekt sohasida xulosa chiqarish yoki javob shakllantirish jarayoni eng muhim bosqich hisoblanadi.
Hozirgi vaqtda ushbu jarayon texnologik kompaniyalar uchun eng katta xarajat va asosiy texnik to‘siq bo‘lib qolmoqda. Etched aynan shu muammoni hal qilishga e’tibor qaratgani sababli bozorda katta qiziqish uyg‘otdi.
Startap asoschilari Gevin Uberti va Robert Vachen o‘z g‘oyalarini amalga oshirish uchun nufuzli Harvard universitetidagi o‘qishlarini ham to‘xtatgan edilar. Kompaniya o‘tgan yilning oxirida yirik investitsiya bosqichini yakunladi va uning umumiy bozor qiymati besh milliard dollarga yetdi.
Bugungi kunga qadar jalb qilingan jami mablag‘ miqdori sakkiz yuz million dollardan oshib ketdi. Bu NVIDIA kabi gigantlar boshqaradigan bozorda yangi o‘yinchilar uchun juda katta moliyaviy ishonch belgisidir.
Qizig‘i shundaki, bundan bir yil avval kompaniya bankrotlik yoqasiga kelib qolgan edi, chunki o‘shanda sarmoyadorlar maxsus chiplardan ko‘ra universal grafik protsessorlarga ko‘proq ishonch bildirishgan. Hozirda vaziyat butunlay o‘zgargan va sun’iy intellekt chiplari ishlab chiqaruvchi boshqa korxonalar ham diqqat markaziga tushgan.
Masalan, Cerebras va Groq kabi kompaniyalar ham yirik sarmoyalarni jalb etishga muvaffaq bo‘ldi. Hatto Amazon, Google va Microsoft kabi texnologik gigantlar ham o‘zlarining shaxsiy chiplarini ishlab chiqish ustida ishlamoqda.
OpenAI ham o‘zining maxsus chipini e’lon qilgani sohadagi raqobat naqadar keskinlashganini ko‘rsatadi. Etched kabi startaplarning muvaffaqiyati kelajakda sun’iy intellekt infratuzilmasini butunlay o‘zgartirishi kutilmoqda.

Etched стартап создал новые чипы, чтобы конкурировать с NVIDIA.
Стартап Etched, ставящий своей целью ограничить абсолютное господство NVIDIA на рынке чипов искусственного интеллекта, сообщил о своих новых достижениях. Об этом сообщило Zamin.uz.
Упомянутая молодая компания сообщила, что первые чипы, произведенные на заводах TSMC, успешно прошли испытания, а также что на текущий момент у нее сформированы заказы на сумму один миллиард долларов. Такие высокие показатели свидетельствуют о том, что технологические возможности стартапа получают соответствующее признание со стороны крупных инвесторов и влиятельных клиентов.
Об этом сообщают международные издания с подробной информацией. Etched называет свои продукты специализированными вычислительными системами.
Это не просто отдельные чипы, а скорее интегрированные системы, включающие специализированные серверные устройства и сложное программное обеспечение. Компания обещает, что с помощью этих систем процесс ответа искусственного интеллекта на запросы будет выполняться значительно быстрее, дешевле и энергоэффективнее по сравнению с конкурентами.
В то же время эти решения проходят практическое тестирование у первых клиентов. В сфере искусственного интеллекта процесс вывода или формирования ответа считается наиболее критическим этапом.
В настоящее время этот процесс представляет собой крупнейшие расходы и основной технический узел для технологических компаний. Etched сосредоточил внимание именно на решении этой проблемы, что привлекло значительный интерес на рынке.
Основатели стартапа Gevin Uberti и Robert Vachen, чтобы реализовать свои идеи, даже прервали обучение в влиятельном Гарвардском университете. Компания завершила этап крупных инвестиций в конце прошлого года, и ее общая рыночная стоимость достигла пяти миллиардов долларов.
К сегодняшнему дню общая сумма привлеченных средств превысила восемьсот миллионов долларов. Это является значительным финансовым показателем доверия для новых игроков на рынке, доминируемом гигантами вроде NVIDIA.
Интересно, что всего год назад компания находилась на грани банкротства, поскольку инвесторы тогда проявляли больше доверия универсальным графическим процессорам, чем специализированным чипам. Сейчас ситуация полностью изменилась, и другие компании, производящие чипы для искусственного интеллекта, также оказались в центре внимания.
Например, компании Cerebras и Groq также успешно привлекли значительные инвестиции. Даже технологические гиганты вроде Amazon, Google и Microsoft работают над разработкой своих собственных чипов.
OpenAI также объявил о своем специализированном чипе, что указывает на то, насколько обострилась конкуренция в этой сфере. Ожидается, что успех стартапов вроде Etched в будущем полностью изменит инфраструктуру искусственного интеллекта.