OpenClaw suniy intellekt agenti mobil qurilmalar uchun chiqarildi
Suniy intellekt sohasida katta qiziqish uyg‘otgan OpenClaw ochiq kodli agenti endilikda mobil qurilmalar foydalanuvchilari uchun ham foydalanishga topshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu yilning boshida internet tarmog‘ida keng muhokama qilingan ushbu avtomatlashtirilgan tizim rasman iOS va Android operatsion tizimlari uchun maxsus ilova ko‘rinishida taqdim etildi. Bu haqda xalqaro texnologik nashrlar xabar bermoqda.
OpenClaw loyihasining ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy sahifalarida ma’lum qilinishicha, foydalanuvchilar endi o‘z smartfonlarini OpenClaw Gateway xizmatiga ulash imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Ushbu tizim maxsus yo‘naltiruvchi qatlam vazifasini bajarib, foydalanuvchi so‘rovlarini suniy intellekt agentlari hamda muayyan vazifalarni bajarish uchun zarur bo‘lgan dasturiy vositalar bilan bog‘laydi.
Mazkur yangilik murakkab texnologik jarayonlarni bevosita mobil qurilmalar orqali masofadan boshqarish imkonini beradi. Ushbu ilovaning asosiy ustunligi shundaki, agar agentlar to‘g‘ri sozlangan bo‘lsa, ular kundalik yumushlarni bajarishda juda foydali ko‘makchiga aylanishi mumkin.
Hozirgi kunda foydalanuvchilar ushbu tizimni dasturiy kod yozishdan tortib, haftalik ovqatlanish tartibini rejalashtirishgacha bo‘lgan turli sohalarda sinab ko‘rmoqdalar. Shunga qaramay, ba’zi mutaxassislar tizim ishida kamchiliklar borligini va natijalar har doim ham kutilganidek mukammal chiqmasligini ta’kidlashmoqda.
OpenClaw loyihasi shu yilning boshida MoltBook ijtimoiy tarmog‘i ishga tushishi bilan mashhurlikka erishgan edi. Mazkur platforma butunlay suniy intellekt agentlari tomonidan boshqarilishi bilan ko‘pchilikning e’tiborini tortdi.
Fevral oyida loyiha asoschisi Peter Steinbergerning OpenAI jamoasiga qo‘shilgani haqidagi xabarlar ushbu texnologiyaga bo‘lgan qiziqishni yanada oshirdi. Biroq, keyinchalik o‘tkazilgan tadqiqotlar natijasida MoltBook loyihasidagi ba’zi agentlar aslida insonlar tomonidan boshqarilgani ma’lum bo‘ldi.
Bu holat OpenClaw uchun o‘ziga xos reklama usuli bo‘lib xizmat qildi va kelajakda suniy intellekt agentlari qanday imkoniyatlarga ega bo‘lishini ko‘rsatib berdi. Garchi loyihaning ishonchliligi borasida turli shubhalar tug‘ilgan bo‘lsa-da, u suniy intellekt texnologiyalarining ommalashishiga katta turtki berdi.
Bugungi kunda suniy intellekt agentlari zamonaviy texnologiyalar olamining ajralmas qismiga aylanib bormoqda. Ular kundan-kunga ko‘proq sohalarga, jumladan, mobil qurilmalar tizimiga chuqur integratsiya qilinmoqda.
OpenClaw ilovasining ommaviy platformalar uchun chiqarilishi foydalanuvchilarga suniy intellekt imkoniyatlaridan yanada kengroq va qulayroq shaklda foydalanish sharoitini yaratadi.

Выпущен агент искусственного интеллекта OpenClaw для мобильных устройств
Искусственный интеллект привлек большой интерес OpenClaw, открытый агент, теперь представлен и для пользователей мобильных устройств. Об этом сообщает Zamin.uz.
В начале этого года в интернете широко обсуждалась эта автоматизированная система, которая была представлена в виде специального приложения для операционных систем iOS и Android. Об этом сообщают международные технологические издания.
По информации, размещённой на официальных страницах проекта OpenClaw в социальных сетях, пользователи теперь могут подключать свои смартфоны к сервису OpenClaw Gateway. Эта система выполняет функцию специального направляющего слоя, связывая запросы пользователей с искусственными интеллектуальными агентами и необходимыми программными инструментами для выполнения определённых задач.
Это обновление позволяет удалённо управлять сложными технологическими процессами через мобильные устройства. Основное преимущество этого приложения состоит в том, что если агенты настроены правильно, они могут стать очень полезными помощниками в выполнении повседневных задач.
В настоящее время пользователи экспериментируют с этой системой в самых разных областях — от написания программного кода до планирования еженедельного рациона питания. Тем не менее, некоторые специалисты отмечают, что в работе системы есть недостатки, и результаты не всегда соответствуют ожиданиям.
Проект OpenClaw получил известность в начале этого года вместе с запуском социальной сети MoltBook. Платформа привлекла большинство внимания благодаря полностью автоматизированному управлению искусственными интеллектуальными агентами.
В феврале сообщения о присоединении основателя проекта Питера Штейнбергера к команде OpenAI ещё больше повысили интерес к этой технологии. Однако последующие исследования выявили, что некоторые агенты в проекте MoltBook на самом деле управлялись людьми.
Этот факт стал уникальным способом продвижения OpenClaw и продемонстрировал возможности будущих искусственных интеллектуальных агентов. Несмотря на возникшие вопросы доверия, проект значительно способствовал массовому распространению технологий искусственного интеллекта.
В наши дни искусственные интеллектуальные агенты становятся неотъемлемой частью современного технологического мира. Они всё глубже интегрируются в всё больше сфер, включая мобильные устройства.
Выпуск приложения OpenClaw для массовых платформ создаёт пользователям более широкие и удобные возможности использования функций искусственного интеллекта.