Nufuzli nashrlarning ma’lumotlariga ko‘ra, kompaniya ChatGPT foydalanuvchilarining so‘rovlarini bajarish uchun zarur bo‘lgan hisoblash quvvatlarini ikki barobardan ko‘proqqa qisqartirishga muvaffaq bo‘ldi. Ushbu muvaffaqiyat nafaqat moliyaviy tejamkorlikni ta’minlaydi, balki butun dunyoda hisoblash resurslari tanqis bo‘lib turgan bir paytda strategik ustunlik beradi.
Mazkur yangilik o‘rgatilgan modelning bevosita foydalanuvchi so‘rovlariga javob berish jarayoni, ya’ni xulosa chiqarish bosqichini takomillashtirish bilan bog‘liq. Bugungi kunda generativ sun’iy intellekt tizimlarini rivojlantirayotgan kompaniyalar uchun aynan ushbu jarayon eng katta xarajatlarni talab qiladi.
Agar modelni o‘rgatish ma’lum bir vaqt ichida amalga oshirilsa, foydalanuvchilar bilan muloqot qilish har bir so‘rov uchun alohida resurs va quvvat sarflashni taqozo etadi. Manbalarning ta’kidlashicha, OpenAI joriy etgan yangi samaradorlik tizimi asosan ChatGPT xizmatidan ro‘yxatdan o‘tmasdan yoki bepul foydalanadigan qatlamga yo‘naltirilgan.
Natijada, ma’lum vaqt oralig‘ida ushbu foydalanuvchilarga xizmat ko‘rsatish uchun zarur bo‘lgan grafik protsessorlar soni bir necha yuztagacha kamaygan. Bunday ulkan miqyosdagi servis uchun bu juda past va hayratlanarli ko‘rsatkich hisoblanadi.
Hozircha OpenAI ushbu natijaga qanday texnologik usullar bilan erishganini rasman ochiqlagani yo‘q. Mutaxassislarning taxminiga ko‘ra, bu samaradorlikka qo‘shimcha uskunalar o‘rnatish orqali emas, balki mavjud server infratuzilmasidan oqilona foydalanish, xotirani boshqarishni yaxshilash yoki ma’lumotlarni to‘plam shaklida qayta ishlash algoritmlarini takomillashtirish orqali erishilgan.
Ushbu yangilik sun’iy intellekt bozoridagi iqtisodiy muvozanatni butunlay o‘zgartirishi mumkin. Dunyo miqyosida kuchli chiplar uchun navbatlar yuzaga kelgan va ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarini qurishga milliardlab dollar sarflanayotgan bir paytda, dasturiy ta’minot orqali xarajatlarni jilovlash eng to‘g‘ri yo‘ldir.
Bu OpenAI kompaniyasiga o‘z xizmatlarini yanada kengroq auditoriyaga taqdim etish imkonini beradi. Agar ushbu texnologiya keng ko‘lamda qo‘llanilsa, kompaniya bepul xizmatlar doirasini kengaytirish, korporativ mijozlar uchun narxlarni pasaytirish hamda mavjud infratuzilma bilan ko‘proq foydalanuvchiga xizmat ko‘rsatish imkoniga ega bo‘ladi.
Hozircha ushbu yangilik pullik obunachilar yoki kompaniyaning eng murakkab mantiqiy modellari uchun amal qilishi aniq emas. Biroq dasturiy takomillashtirish sohasidagi bunday yutuqlar sun’iy intellekt poygasida nafaqat texnik qurilmalar soni, balki ulardan foydalanish mahorati ham hal qiluvchi rol o‘ynashini isbotlamoqda.

Компания OpenAI, считающаяся лидером в области технологий искусственного интеллекта, разработала метод снижения эксплуатационных расходов системы без необходимости покупки нового оборудования. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно данным влиятельных изданий, компании удалось сократить вычислительные мощности, необходимые для обработки запросов пользователей ChatGPT, более чем в два раза. Это достижение не только обеспечивает финансовую экономию, но и дает стратегическое преимущество в условиях глобального дефицита вычислительных ресурсов.
Упомянутая новость связана с улучшением процесса непосредственного ответа обученной модели на запросы пользователей, то есть этапом генерации ответов. В настоящее время именно этот процесс требует наибольших затрат у компаний, разрабатывающих генеративные системы искусственного интеллекта.
Если обучение модели выполняется в определенные сроки, взаимодействие с пользователями приводит к избыточному расходу ресурсов и мощности на каждый запрос. Как подчеркивают источники, новая система эффективности, внедренная OpenAI, в основном ориентирована на пользователей сервиса ChatGPT, которые не прошли регистрацию или используют его бесплатно.
В результате количество графических процессоров, необходимых для обслуживания этих пользователей в определенный период времени, сократилось на несколько сотен. Для обслуживания такого масштаба это чрезвычайно низкий и впечатляющий показатель.
На данный момент OpenAI официально не раскрывала, какие именно технологические методы позволили достичь этого результата. По оценкам специалистов, такая эффективность достигнута не за счет установки дополнительного оборудования, а за счет разумного использования существующей серверной инфраструктуры, улучшения управления памятью или оптимизации алгоритмов обработки данных в виде пакетов.
Это достижение может полностью изменить экономический баланс на рынке искусственного интеллекта. В то время как во всем мире на строительство центров обработки данных и покупку мощных чипов тратятся миллиарды долларов, снижение затрат через программное обеспечение становится наиболее правильным путем.
Это открывает перед OpenAI возможность предлагать свои услуги значительно более широкой аудитории. Если эта технология получит широкое распространение, компания сможет расширить круг бесплатных услуг, снизить цены для корпоративных клиентов и обслуживать больше пользователей при существующей инфраструктуре.
На данный момент неясно, применяется ли это улучшение к платным подписчикам или к самым сложным логическим моделям компании. Однако такие достижения в области программной оптимизации демонстрируют, что в развитии искусственного интеллекта решающую роль играет не только количество технических устройств, но и умение эффективно их использовать.