Anthropic kompaniyasi yangi va kuchli til modelini taqdim etdi
Ishlab chiquvchilarning ta’kidlashicha, yangi model asosan mustaqil harakatlanuvchi tizimlar, ya’ni muayyan vazifalarni ketma-ket va mustaqil bajara oladigan agentlik ssenariylari uchun moslashtirilgan. Bu model nafaqat matn bilan ishlaydi, balki internet brauzeri, buyruqlar paneli va turli dasturiy interfeyslardan foydalangan holda murakkab ko‘p bosqichli topshiriqlarni mustaqil hal qilish qobiliyatiga ega.
Mutaxassislarning ma’lumotlariga ko‘ra, yangi model rejalashtirish va tashqi vositalar bilan ishlash borasida avvalgi avlodlardan ancha ilgarilab ketgan. Imkoniyatlar va texnik ko‘rsatkichlar nuqtayi nazaridan, ushbu model to‘rtta asosiy yo‘nalishda katta o‘sish ko‘rsatgan.
Bular mantiqiy fikrlash, dasturlash, tashqi uskunalar bilan ishlash va murakkab vazifalarni bajarishdir. Kompaniya tomonidan o‘tkazilgan ichki sinovlar shuni ko‘rsatmoqdaki, yangi model ayrim holatlarda o‘zidan bir necha barobar qimmat bo‘lgan yuqori darajadagi modellar bilan teng natijalarni qayd etmoqda.
Ayniqsa, real kompyuter muhitida ishlash samaradorligini o‘lchaydigan maxsus testlarda modelning natijalari juda yuqori baholangan. Dastlabki foydalanuvchilarning fikriga ko‘ra, ushbu model uzoq davom etadigan jarayonlarni oxiriga yetkazishda ancha barqarorlashgan.
Avvalgi versiyalar ba’zan murakkab vazifalarni chala qoldirgan bo‘lsa, yangi avlod o‘z natijalarini mustaqil tekshirish va xatolarni foydalanuvchi ko‘rsatmasisiz tuzatish qobiliyatiga ega. Bu esa dasturchilar va ma’lumotlar tahlilchilari uchun ish jarayonini sezilarli darajada osonlashtiradi hamda vaqtni tejashga xizmat qiladi.
Xavfsizlik masalasi ishlab chiquvchilar uchun ustuvor vazifa bo‘lib qolmoqda. Yangi model zararli so‘rovlarni rad etish va tizimni aldashga qaratilgan hujumlarga qarshi turishda yanada chidamli bo‘ldi.
Shuningdek, modelda yolg‘on ma’lumotlarni haqiqat sifatida taqdim etish holatlari, ya’ni suniy intellektga xos yanglishishlar sezilarli darajada kamaytirilgan. Shuni ta’kidlash kerakki, model kiberxavfsizlik hujumlarini uyushtirish uchun maxsus o‘qitilmagan va bu boradagi imkoniyatlari cheklangan.
Hozirda yangi model barcha foydalanuvchilar, jumladan, bepul va pullik tarif rejalari egalari uchun ochiq. Shuningdek, u maxsus dasturiy platformalar va interfeyslar orqali ham taqdim etilmoqda.
Narxlar borasida kompaniya qulay tariflarni belgilagan bo‘lib, bu o‘z navbatida kichik va o‘rta biznes vakillari uchun ham zamonaviy texnologiyalardan foydalanish imkonini beradi. O‘zbekistondagi axborot texnologiyalari mutaxassislari va dasturchilar ushbu yangilanish orqali o‘z ish jarayonlarini avtomatlashtirishlari va samaradorlikni oshirishlari mumkin.

Компания Anthropic представила новую мощную языковую модель.
Компания Anthropic, одна из ведущих в сфере технологий искусственного интеллекта, официально представила свою новую языковую модель Claude Sonnet пятого поколения. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это обновление представляет собой наиболее сбалансированного представителя семейства Claude, который значительно приблизился к возможностям флагманской модели Claude Opus при выполнении сложных задач. Основное преимущество новой модели заключается в том, что она сохраняет высокий уровень производительности, предлагаясь пользователям по значительно более доступной цене.
Как подчеркивают разработчики, новая модель в первую очередь оптимизирована для автономных агентных систем — сценариев, в которых система способна последовательно и независимо выполнять определенные задачи. Эта модель работает не только с текстом, но и способна самостоятельно выполнять сложные многоступенчатые задачи с использованием веб-браузера, командной строки и различных программных интерфейсов.
По данным специалистов, новая модель значительно опережает предыдущие поколения в плане планирования и взаимодействия с внешними инструментами. С точки зрения возможностей и технических характеристик, модель показала значительный рост в четырех ключевых направлениях:
логическое мышление, программирование, работа с внешними устройствами и выполнение сложных задач.
Внутренние тесты, проведенные компанией, показывают, что в некоторых сценариях новая модель достигает результатов, сравнимых с моделями более высокого класса, которые в несколько раз дороже.
Особенно высокие оценки получила модель в специальных тестах, измеряющих эффективность работы в реальной компьютерной среде. Согласно первым отзывам пользователей, модель демонстрирует значительно большую стабильность при выполнении длительных процессов до завершения.
В то время как предыдущие версии иногда не справлялись с сложными задачами, новое поколение обладает способностью самостоятельно проверять свои результаты и исправлять ошибки без вмешательства пользователя. Это значительно упрощает рабочий процесс для разработчиков и аналитиков данных, экономя время.
Безопасность остается приоритетной задачей для разработчиков. Новая модель стала более устойчивой к отклонению вредоносных запросов и защищена от атак, направленных на обман системы.
Кроме того, случаи представления ложной информации как факта — характерные для ИИ hallucinations — значительно сократились. Важно подчеркнуть, что модель не была специально обучена для противодействия кибератакам, и ее возможности в этой области ограничены.
В настоящее время новая модель доступна всем пользователям, включая тех, кто использует бесплатные и платные тарифные планы. Кроме того, она предоставляется через специализированные программные платформы и интерфейсы.
Компания установила удобные тарифы, что делает доступ к современным технологиям возможным также для представителей малого и среднего бизнеса. Специалисты и разработчики в области информационных технологий в Узбекистане могут использовать это обновление для автоматизации своих рабочих процессов и повышения эффективности.