Italiyaning Bending Spoons kompaniyasi aksiyalari bir kunda qirq foizga qimmatlashdi
Global dasturiy ta’minot xizmati bozori sun’iy intellekt texnologiyalari ta’sirida turg‘unlikni boshdan kechirayotgan bir paytda, Italiyaning Bending Spoons kompaniyasi fond birjasidagi faoliyatini muvaffaqiyatli boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya qimmatli qog‘ozlari savdolarning birinchi kunidayoq qariyb qirq foizga qimmatlashib, investorlarning ushbu sohaga bo‘lgan ishonchini qayta tikladi. Bu haqda xalqaro nashrlar xabar bermoqda.
Chorshanba kungi savdolar yakuniga ko‘ra, Bending Spoons aksiyalari qirq dollardan ziyod narxda sotildi. Bu dastlabki ommaviy taklif davridagi yigirma to‘qqiz dollarlik narxdan sezilarli darajada yuqoridir.
Natijada, Milanda asos solingan o‘n uch yillik kompaniyaning bozor qiymati yigirma besh milliard dollardan oshdi. Bu uning xususiy sektorga tegishli bo‘lgan vaqtdagi o‘n bir milliard dollarlik bahosidan ikki baravar ko‘p demakdir.
Bending Spoons o‘zining o‘ziga xos ish yuritish uslubi bilan tanilgan. Kompaniya o‘z davrida mashhur bo‘lgan, ammo hozirda rivojlanishdan to‘xtab qolgan texnologik brendlarni sotib oladi va ularni qayta oyoqqa turg‘izadi.
Uning tasarrufidan Evernote, Meetup va Vimeo kabi taniqli xizmatlar o‘rin olgan. Kompaniya ushbu platformalarni xarajatlarni qisqartirish, yangi imkoniyatlarni joriy etish va obuna narxlarini qayta ko‘rib chiqish orqali daromadli biznesga aylantiradi.
Kompaniyaning moliyaviy hisobotlari ushbu strategiya o‘zini oqlayotganini ko‘rsatmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning birinchi choragida Bending Spoons olti yuz million dollardan ortiq daromad ko‘rib, yigirma yetti million dollardan ziyod sof foyda qayd etgan.
Taqqoslash uchun, o‘tgan yilning shu davrida kompaniya katta miqdorda zarar ko‘rgan edi. Hozirgi vaqtda ko‘plab an’anaviy dasturiy ta’minot kompaniyalari sun’iy intellekt vositalari ularning o‘rnini egallashidan xavfsirab turgan bir paytda, Bending Spoons muvaffaqiyati sohaga yangi ruh bag‘ishladi.
Kompaniya daromadining asosiy qismi obunalar hisobiga shakllanadi. Boshqa investitsiya fondlaridan farqli o‘laroq, ushbu tuzilma sotib olingan bizneslarni qayta sotishni rejalashtirmaydi, balki ularni uzoq muddatli mulk sifatida saqlab qoladi.
Bozorda bunday uslub bilan ishlaydigan boshqa kompaniyalar ham mavjud bo‘lib, ular ko‘pincha rivojlanishi sekinlashgan dasturiy ta’minot firmalari bilan ishlovchilar deb ataladi. Bularga Constellation Software va Arising Ventures kabi tashkilotlarni misol keltirish mumkin.
Ushbu muvaffaqiyatli qadam kompaniyaning besh nafar asoschisi hamda yirik investitsiya fondlari uchun katta moliyaviy g‘alaba bo‘ldi.

Акции компании Bending Spoons из Италии подорожали за один день на сорок процентов.
Мировой рынок программного обеспечения переживает период устойчивого роста под воздействием технологий искусственного интеллекта, и итальянская компания Bending Spoons успешно начала публичную деятельность на фондовой бирже. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ценные бумаги компании почти на 80 процентов выросли в цене уже в первый день торгов, восстановив доверие инвесторов к этому сегменту. Об этом сообщают международные издания.
По итогам среды, акции Bending Spoons были проданы по цене более чем в 40 долларов. Это значительно выше первоначальной цены в 29 долларов на этапе первичного публичного предложения.
В результате рыночная капитализация 13-летней компании, основанной в Милане, превысила 2,5 миллиарда долларов. Это почти вдвое превышает её рыночную стоимость в частном секторе в размере 1,1 миллиарда долларов.
Bending Spoons известен своим уникальным подходом к управлению. Компания покупает технологические бренды, которые были популярны в свое время, но сейчас заморожены в развитии, и возрождает их.
В её портфеле находятся такие известные сервисы, как Evernote, Meetup и Vimeo. Компания преобразует эти платформы в прибыльные бизнесы, сокращая издержки, внедряя новые возможности и пересматривая цены на подписки.
Финансовая отчётность компании подтверждает эффективность этой стратегии. По официальным данным, в первом квартале текущего года Bending Spoons получил доход более чем в 600 миллионов долларов и зафиксировал чистую прибыль более 27 миллионов долларов.
Для сравнения, в то же время прошлого года компания получала значительные убытки. При этом, когда многие традиционные программные компании опасаются, что искусственный интеллект может заменить их, успех Bending Spoons придал новый импульс отрасли.
Основная часть выручки компании приходит от подписчиков. В отличие от других инвестиционных фондов, она не планирует перепродажу приобретённых компаний, а намеренно сохраняет их в долгосрочной собственности.
Другие компании, использующие подобный подход на рынке, также существуют, и их часто называют операторами медленно развивающихся программных фирм. К таким организациям относятся Constellation Software и Arising Ventures.
Этот успешный шаг стал значительной финансовой победой как для пяти соучредителей компании, так и для крупных инвестиционных фондов.