«Jersey Mayks» sendvichlar tarmog‘i investorlarni jalb qilish uchun sun’iy intellektdan foydalanmoqda
Zamonaviy moliya bozorida sun’iy intellekt atamasi shunchalik ommalashib ketdiki, endilikda texnologiyaga mutlaqo aloqasi bo‘lmagan sohalar ham investorlar e’tiborini tortish uchun ushbu jozibali iboradan foydalanishga urinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Buning eng yorqin misoli sifatida AQSHning mashhur sendvichlar tarmog‘i bo‘lgan Jersey Mike’s kompaniyasining aksiyalarni ommaviy joylashtirish, ya’ni birjaga chiqish arafasidagi harakatlarini keltirish mumkin. Kompaniya o‘z faoliyatining asosiy qismi oziq-ovqat mahsulotlarini tayyorlash va sotish bo‘lishiga qaramay, rasmiy hujjatlarida texnologik yo‘nalishlarga alohida urg‘u bermoqda.
Kompaniya tomonidan taqdim etilgan rasmiy hisobotlarni tahlil qilgan mutaxassislar qiziqarli holatga duch kelishdi. Ma’lum bo‘lishicha, oddiy yeguliklar sotish bilan shug‘ullanuvchi ushbu tarmoq o‘z hujjatlarida sun’iy intellekt va uning qisqartma shakllarini yigirma ikki marta ishlatgan.
Bu ko‘rsatkich hatto ko‘plab sof texnologik korxonalar uchun ham yuqori hisoblanadi. Investorlarning yangi texnologiyalarga bo‘lgan qiziqishi hatto umumiy ovqatlanish korxonalarini ham o‘z rivojlanish strategiyasini qayta ko‘rib chiqishga va hisobotlarini zamonaviy ruhda boyitishga majbur qilmoqda.
Shu o‘rinda haqli savol tug‘iladi: bu texnologik zaruriyatmi yoki shunchaki marketing hiylasimi? Qizig‘i shundaki, mazkur tarmoq ushbu texnologiyadan aynan qanday maqsadda foydalanishiga aniqlik kiritmagan.
Kompaniya shunchaki o‘z biznes jarayonlarida aqlli tizimlardan foydalanishni boshlayotgani haqidagi umumiy ibora bilan cheklangan. Eng hayratlanarlisi shundaki, sun’iy intellekt investorlar uchun xavf tug‘dirishi mumkin bo‘lgan omillar ro‘yxatida ham keltirib o‘tilgan.
Bunday ogohlantirishlar odatda kompaniyalar o‘zini huquqiy jihatdan himoya qilish uchun qo‘llaydigan uslublardan biridir. Albatta, yirik tarmoq sifatida ushbu korxona dasturiy ta’minot va ma’lumotlar bazasiga tayanadi.
Biroq sendvich tayyorlash jarayonida sun’iy intellektning roli qanchalik muhimligi soha ekspertlarida shubha uyg‘otmoqda. Bu holat ko‘proq sarmoyadorlar oldida innovatsion va zamonaviy ko‘rinishga urinish sifatida baholanmoqda.
Oziq-ovqat sanoatida bunday texnologiyalarni joriy etish har doim ham muvaffaqiyatli yakunlanmaydi. Masalan, dunyoga mashhur qahvaxonalar tarmog‘i bir muddat avval mahsulotlar zaxirasini hisoblaydigan maxsus tizimni ishga tushirgan edi.
Biroq tizim xatoliklarga yo‘l qo‘ygani sababli loyiha to‘xtatildi. Tahlilchilarning ta’kidlashicha, kompaniya hujjatlarida sun’iy intellekt bilan bog‘liq xavflar hatto ob-havo sharoitlaridan ham ko‘proq tilga olingan.
Vaholanki, tabiat hodisalari restoranlar faoliyatiga bevosita ta’sir ko‘rsatadigan real omillar hisoblanadi. Bu esa zamonaviy biznes olamida kompaniyalarning real xavflardan ko‘ra, ko‘proq ommabop trendlarga va shov-shuvli mavzularga e’tibor qaratayotganidan dalolat beradi.

В современном рынке ценных бумаг термин «искусственный интеллект» стал настолько распространённым, что даже отрасли, не имеющие прямого отношения к технологиям, пытаются использовать этот привлекательный термин, чтобы привлечь доверие инвесторов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Ярким примером этого является деятельность известной сети сэндвич-баров Jersey Mike’s в США, которая проводит подготовку к первичному публичному размещению акций (IPO). Несмотря на то, что основная деятельность компании связана с приготовлением и продажей пищевых продуктов, в её официальных документах особое внимание уделяется технологическим направлениям.
Аналитики, изучившие официальные отчёты компании, пришли к интересному выводу. Как известно, эта сеть, специализирующаяся на продаже обычных сэндвичей, упоминала в своих документах термины «искусственный интеллект» и его сокращения целых двадцать два раза.
Этот показатель считается высоким даже для многих чисто технологических компаний. Интерес инвесторов к новым технологиям стал настолько сильным, что даже компании из сферы общественного питания вынуждены пересматривать свои стратегии развития и оформлять отчёты в современном ключе.
В этом контексте возникает закономерный вопрос: является ли эта технологическая необходимость или просто маркетинговый трюк? Интригует тот факт, что упомянутая сеть не уточнила, для каких целей именно она использует эту технологию.
Компания ограничилась общим заявлением о том, что начинает использовать интеллектуальные системы в своих бизнес-процессах. Особенно удивительно то, что искусственный интеллект был включён даже в список угроз для инвесторов, где обычно перечисляются миллионные риски.
Такие предупреждения часто используются компаниями как средство правовой защиты. Безусловно, как крупная сеть, эта компания зависит от программного обеспечения и баз данных.
Однако роль искусственного интеллекта в процессе приготовления сэндвичей вызывает сомнения у экспертов отрасли. Эта ситуация всё чаще воспринимается инвесторами как попытка выглядеть инновационно и современно.
В пищевой промышленности внедрение таких технологий не всегда заканчивается успешно. Например, всемирно известная сеть кофеен ранее запустила специальную систему для учёта запасов продукции.
Однако проект был приостановлен из-за ошибок в работе системы. По мнению аналитиков, в документах компании риски, связанные с искусственным интеллектом, упоминаются даже чаще, чем риски, связанные с погодными условиями.
Важно отметить, что природные катастрофы непосредственно влияют на деятельность ресторанов и считаются реальными рисками. Это указывает на то, что в современном деловом мире компании уделяют больше внимания модным трендам и спорным темам, чем реальным угрозам.
Подводя итог, можно сказать, что сегодня использование технологических терминов становится не только привилегией программистов, но и поваров — оно превращается в символический ключ к успешному выходу на биржу.