Xiaomi bir qator smartfon va planshetlarni yangilashni to‘xtatdi
Xitoyning texnologiya sohasidagi yetakchi korxonalaridan biri bo‘lgan Xiaomi kompaniyasi o‘zining bir qator ommabop smartfon va planshetlari uchun dasturiy ta’minot ko‘magini rasman yakunladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ishlab chiqaruvchi xizmat ko‘rsatish muddati tugagan qurilmalar ro‘yxatini yangiladi. Bu esa mazkur gadjetlarning hayotiy davri o‘z nihoyasiga yetganini hamda ular endi yangi imkoniyatlarga ega bo‘lmasligini anglatadi.
Mazkur qaror texnologiya olamidagi nufuzli nashrlar tomonidan keng yoritilmoqda. Xizmat ko‘rsatish muddati yakunlangan qurilmalar endilikda nafaqat Android operatsion tizimining yangi talqinlarini, balki kompaniyaning o‘ziga xos HyperOS tizimi yangilanishlarini ham qabul qilmaydi.
Bu holat foydalanuvchilar uchun tizim ko‘rinishidagi o‘zgarishlar va zamonaviy funksiyalar davri tugaganidan dalolat beradi. Eng muhim jihati shundaki, ushbu ro‘yxatga kiritilgan gadjetlar xavfsizlik tizimi uchun zarur bo‘lgan tuzatishlarni ham olmaydi.
Bu esa vaqt o‘tishi bilan qurilmalarning turli kiberhujumlarga nisbatan himoyasiz bo‘lib qolishiga olib kelishi mumkin. Garchi smartfonlar odatdagidek ishlashda davom etsa-da, kelajakda aniqlangan dasturiy nosozliklar yoki xavfsizlik tizimidagi kemtiklar ishlab chiqaruvchi tomonidan rasman bartaraf etilmaydi.
Qo‘llab-quvvatlash to‘xtatilgan modellar orasida nafaqat eski rusumlar, balki bir necha yil avval bozorning eng xaridorgir mahsulotlariga aylangan qurilmalar ham bor. Xususan, Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro va Xiaomi 12X kabi flagman turkum vakillari, o‘rta segmentda juda ommalashgan Poco X5 va Poco X5 Pro modellari, shuningdek, Redmi 10 va Redmi Note 11 seriyasining ayrim turlari hamda Xiaomi Pad 5 planshetlari endi yangilanmaydi.
O‘zbekiston smartfon bozorida Redmi va Poco brendlari juda katta ulushga ega ekanligini hisobga olsak, ushbu yangilik mahalliy foydalanuvchilar uchun ham g‘oyat dolzarbdir. Ko‘plab hamyurtlarimiz hali ham ushbu qurilmalardan faol foydalanib kelmoqda.
Mutaxassislar bunday vaziyatda shaxsiy ma’lumotlar xavfsizligini ta’minlash va zamonaviy texnologiyalardan bahramand bo‘lish uchun yangiroq modellarga o‘tishni tavsiya qiladilar. Shuni alohida ta’kidlash joizki, dasturiy ta’minot yangilanishining to‘xtatilishi smartfonning texnik jihatdan yaroqsiz bo‘lib qolganini anglatmaydi.
Qurilmalar barcha kundalik ilovalarni ishga tushirishda davom etadi, biroq tizim darajasidagi qulayliklar va yangi texnologiyalarni joriy etish imkoniyati cheklanadi. Xiaomi odatda o‘z mahsulotlarini model darajasiga qarab ikki yildan to‘rt yilgacha yangilab turadi.
Kompaniyaning ushbu qarori resurslarni yangi avlod qurilmalariga va HyperOS tizimining keyingi rivojlanishiga yo‘naltirish istagi bilan izohlanadi. Agar sizning qurilmangiz ushbu ro‘yxatga tushgan bo‘lsa, yaqin kelajakda yangi gadjet xarid qilish haqida o‘ylab ko‘rish maqsadga muvofiq bo‘ladi.

Xiaomi обновление ряда смартфонов и планшетов приостановило
Компания Xiaomi, один из лидеров технологического сектора Китая, официально прекратила программную поддержку ряда своих популярных смартфонов и планшетов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Производитель обновил список устройств, срок обслуживания которых истек. Это означает, что жизненный цикл данных гаджетов подошел к концу и они больше не получат новых возможностей.
Данное решение широко освещается в авторитетных изданиях мира технологий. Устройства с истекшим сроком обслуживания теперь будут получать не только новые версии операционной системы Android, но и обновления фирменной системы HyperOS.
Эта ситуация свидетельствует о том, что для пользователей закончилась эпоха изменений в интерфейсе системы и появления современных функций. Самое важное то, что гаджеты, включенные в этот список, также не будут получать необходимые исправления системы безопасности.
Это может привести к тому, что со временем устройства станут уязвимыми к различным кибератакам. Хотя смартфоны продолжат работать как обычно, выявленные в будущем программные сбои или бреши в системе безопасности не будут официально устранены производителем.
Среди моделей, поддержка которых прекращена, есть не только старые версии, но и устройства, которые несколько лет назад были самыми востребованными продуктами на рынке. В частности, представители флагманской серии, такие как Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro и Xiaomi 12X, очень популярные в среднем сегменте модели Poco X5 и Poco X5 Pro, а также некоторые модификации серий Redmi 10 и Redmi Note 11 и планшеты Xiaomi Pad 5 больше не будут обновляться.
Учитывая, что бренды Redmi и Poco занимают очень большую долю на рынке смартфонов Узбекистана, эта новость крайне актуальна и для местных пользователей. Многие наши соотечественники до сих пор активно пользуются этими устройствами.
Специалисты рекомендуют в такой ситуации перейти на более новые модели для обеспечения безопасности личных данных и пользования современными технологиями. Стоит отдельно отметить, что прекращение обновлений программного обеспечения не означает, что смартфон стал технически непригоден.
Устройства продолжат запускать все повседневные приложения, однако возможности внедрения удобств на системном уровне и новых технологий будут ограничены. Xiaomi обычно обновляет свои продукты от двух до четырех лет в зависимости от уровня модели.
Данное решение компании объясняется желанием направить ресурсы на устройства нового поколения и дальнейшее развитие системы HyperOS. Если ваше устройство попало в этот список, в ближайшем будущем будет целесообразно задуматься о покупке нового гаджета.