Midjourney va Gollivud studiyalari o‘rtasidagi sud nizosi keskinlashdi
Suniy intellekt texnologiyalari yordamida tasvirlar yaratuvchi mashhur Midjourney startapi va Gollivudning eng yirik kinostudiyalari o‘rtasidagi huquqiy bahs yangi bosqichga ko‘tarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayni paytda sudlashayotgan tomonlar o‘rtasida intellektual mulk huquqi bo‘yicha jiddiy nizolar davom etmoqda. Midjourney o‘ziga qarshi da’vo ochgan Disney, Universal va Warner Bros kabi yirik kompaniyalardan ular o‘z ichki ish jarayonlarida suniy intellektdan qanday foydalanayotganini ochiqlashni talab qilmoqda.
Bu haqda nufuzli nashrlar xabar bermoqda. Mazkur nizo o‘tgan yili ushbu studiyalar Midjourney platformasini mualliflik huquqini buzishda ayblab sudga berganidan keyin boshlangan edi.
Da’vogarlarning ta’kidlashicha, neyrotarmoq Bart Simpson yoki Darth Vader kabi studiyalarga tegishli mashhur qahramonlarni ruxsatsiz yaratishga imkon beradi. Midjourney esa o‘z navbatida, mavjud tasvirlar asosida tizimni o‘qitish adolatli foydalanish tamoyillariga to‘la mos kelishini iddao qilib kelmoqda.
Hozirgi bahsning markazida sud jarayoni doirasida tomonlar taqdim etishi kerak bo‘lgan hujjatlar masalasi turibdi. Avvalroq sudya studiyalar faqat iste’molchilarga ko‘rsatilgan, ya’ni ommaga e’lon qilingan suniy intellekt mahsulotlari haqida ma’lumot berishi kerakligi haqida qaror chiqargan edi.
Biroq Midjourney bu cheklovni adolatsiz deb hisoblab, uni bekor qilishni so‘ramoqda va studiyalarning barcha ichki ma’lumotlarini talab qilmoqda. Midjourney vakillarining fikricha, studiyalar faqat o‘zlariga foydali bo‘lgan hujjatlarni taqdim etib, o‘zlarining bozorga yetkazgan zararlari haqidagi da’volarini asoslamoqchi bo‘lishmoqda.
Startapning ta’kidlashicha, Gollivud studiyalari yopiq eshiklar ortida aynan Midjourney ayblanayotgan ishlarni, ya’ni litsenziyasiz kontent asosida o‘z modellarini o‘qitishni amalga oshirayotgan bo‘lishi mumkin. Agar studiyalar film yoki seriallar uchun ssenariy yozish, tasvirlar chizish yoki yangi g‘oyalar ustida ishlashda ichki suniy intellekt vositalaridan foydalanayotgan bo‘lsa, bu sohada litsenziyasiz ma’lumotlardan foydalanish odatiy hol ekanini isbotlaydi.
Bu esa Midjourney uchun sudda kuchli himoya vositasi bo‘lib xizmat qilishi mumkin. Shu sababli, startap studiyalardan barcha ichki buyruqlar va ularning natijalarini ochiqlashni so‘ramoqda.
Studiyalarning bosh advokati David Singer esa Midjourney platformasining bu talablarini asossiz ma’lumot qidirish deb atadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Gollivud suniy intellekt texnologiyasini to‘xtatish niyatida emas, balki faqat o‘zining mashhur qahramonlari va intellektual mulki ruxsatsiz nusxalanishi hamda tarqatilishiga qarshi kurashmoqda.
Ushbu sud ishi butun dunyo bo‘ylab ijodiy sanoat va texnologiya kompaniyalari o‘rtasidagi munosabatlarni belgilab beruvchi muhim namuna bo‘lishi kutilmoqda. O‘zbekistonda ham raqamli san’at va suniy intellekt jadal rivojlanib borayotgan bir paytda, bunday global huquqiy nizolar mahalliy kontent yaratuvchilar, dasturchilar va huquqshunoslar uchun mualliflik huquqini himoya qilishning yangi qoidalarini shakllantirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Суд между Midjourney и Голливудскими студиями усиливается.
Технологии искусственного интеллекта, позволяющие создавать изображения, привели к новому этапу в правовом споре между известным стартапом Midjourney и крупнейшими киностудиями Голливуда. Об этом сообщило Zamin.uz.
В то же время стороны, участвующие в судебном разбирательстве, продолжают вести серьёзные споры по вопросам интеллектуальной собственности. Midjourney требует от крупных компаний, таких как Disney, Universal и Warner Bros, подавших на неё иски, раскрыть, как именно они используют искусственный интеллект в своих внутренних рабочих процессах.
Об этом сообщают влиятельные издания. Указанный спор начался после того, как эти студии в прошлом году оштрафовали и подало в суд на платформу Midjourney за нарушение авторских прав.
Как утверждают истцы, нейросети, такие как Midjourney, позволяют создавать без разрешения известных персонажей, принадлежащих студиям, например, Барта Симпсона или Дарта Вейдера. Midjourney же, в свою очередь, утверждает, что обучение системы на существующих изображениях полностью соответствует принципам честного использования.
В центре текущего спора находится вопрос о том, какие документы стороны должны представить в ходе судебного разбирательства. Ранее суд постановил, что студии должны предоставлять информацию только о продуктах искусственного интеллекта, представленных потребителям, то есть о тех, которые были анонсированы публично.
Однако Midjourney считает это ограничение несправедливым, требует его отмены и настаивает на предоставлении всех внутренних данных студий. По мнению представителей стартапа, студии представляют только те документы, которые им выгодны, пытаясь таким образом основать свои иски о причинённом ущербе на рынке.
Стартап утверждает, что голливудские студии, действуя за закрытыми дверями, могут обучать свои модели на нелицензированном контенте, аналогично тому, как это делает Midjourney. Если студии используют внутренние инструменты искусственного интеллекта при написании сценариев для фильмов или сериалов, создании изображений или работе над новыми идеями, это демонстрирует, что использование нелицензированных данных в этой области является обычной практикой.
Это может служить сильной защитой для Midjourney в суде. Поэтому стартап требует от студий раскрытия всех внутренних приказов и их результатов.
Главный адвокат студий Дэвид Сингер называет эти требования Midjourney беспочвенным поиском информации. По его словам, Голливуд не намерен останавливать развитие технологий искусственного интеллекта, а лишь защищает свои известные персонажи и интеллектуальную собственность от незаконного копирования и распространения.
Ожидается, что этот судебный процесс станет важным прецедентом, определяющим отношения между творческой индустрией и технологическими компаниями по всему миру. В Узбекистане, где цифровое искусство и искусственный интеллект активно развиваются, такие глобальные правовые споры могут иметь важное значение для формирования новых правил защиты авторских прав местными создателями контента, разработчиками и юристами.