Italiyaning Bending Spoons texnologik xoldingi joriy haftada Nasdaq birjasida o‘z aksiyalarini ommaviy savdoga chiqardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya bozorda katta qiziqish bilan kutib olindi va uning umumiy qiymati qisqa vaqt ichida yigirma besh milliard dollardan oshib ketdi. Bu ko‘rsatkich kompaniyaning xususiy sektorga tegishli bo‘lgan davrdagi o‘n bir milliard dollarlik bahosidan ikki baravar ko‘pdir.
Mazkur yangilik haqida xalqaro texnologiya nashrlari xabar bermoqda. Milanda asos solingan ushbu kompaniya so‘nggi yillarda dunyoga mashhur raqamli brendlarni sotib olishi bilan e’tiborga tushgan edi.
Bending Spoons strategiyasi xususiy investitsiya jamg‘armalariga o‘xshab ketsa-da, ulardan farqli o‘laroq, kompaniya sotib olingan brendlarni qayta sotib yubormasdan, o‘z tarkibida saqlab qoladi. Ular ushbu xizmatlarni sun’iy intellekt texnologiyalari yordamida zamonaviylashtirish va samaradorligini oshirish bilan shug‘ullanadi.
Bending Spoons faoliyati davomida ko‘plab bahsli munozaralarga ham sabab bo‘ldi. Xususan, ayrim ommabop xizmatlarni sotib olganidan so‘ng, narxlarning oshirilishi va xodimlarning ommaviy qisqartirilishi foydalanuvchilar o‘rtasida e’tirozlarni keltirib chiqargan edi.
Biroq kompaniya rahbariyati barcha o‘zgarishlarga qaramay, mijozlarning asosiy qismi xizmatlardan foydalanishda davom etayotganini va moliyaviy barqarorlik saqlanib qolganini ta’kidlamoqda. Kompaniya taqdim etgan hisobotlarga ko‘ra, uning boshqaruvidagi loyihalardan har oyda besh yuz milliondan ortiq faol foydalanuvchi foydalanadi.
Shuningdek, to‘qqiz milliondan ortiq mijoz pullik obunalarni amalga oshirmoqda. Bu raqamlar kompaniyaning faqatgina o‘z davrini o‘tab bo‘lgan brendlarni sotib olishi haqidagi qarashlar asossiz ekanini isbotlamoqda.
Bugungi yirik texnologik imperiya o‘z vaqtida muvaffaqiyatsizlikka uchragan kichik bir startap negizida vujudga kelgan. Dastlab o‘z ilovalarini yaratgan jamoa, keyinchalik tayyor mahsulotlarni sotib olish va ularni markazlashgan tizimga birlashtirish uslubini ishlab chiqdi.
Bugungi kunda Bending Spoons o‘zining moliyaviy quvvatini ham namoyish etmoqda. Investorlar kompaniyaning ma’lumotlarni tahlil qilish orqali eski internet brendlariga yangi hayot bag‘ishlash salohiyatiga yuqori baho bermoqda.
O‘zining asosiy tijoriy faoliyatidan tashqari, kompaniya ijtimoiy loyihalarda ham ishtirok etib keladi. Xususan, pandemiya davrida davlat uchun maxsus dasturiy ta’minotlarni bepul ishlab chiqqani uning nufuzini oshirishga xizmat qildi.
Hozirda ushbu xolding jahon texnologiya bozorida o‘ziga xos brendlar to‘plovchisi sifatida o‘z o‘rnini yanada mustahkamlamoqda.

Стоимость компании Bending Spoons из Италии выросла выше двадцати пяти миллиардов долларов.
Итальянская технологическая холдинговая компания Bending Spoons на этой неделе вывела свои акции на публичную торговлю на бирже Nasdaq. Об этом сообщило Zamin.uz.
Компания привлекла значительный интерес на рынке, и её общая стоимость за короткое время выросла до двадцати пяти миллиардов долларов, что более чем в два раза превышает её одиннадцатимиллиардную оценку в частном секторе.
Международные технологические издания освещают эту новость. Основанная в Милане компания в последние годы приобрела известность благодаря покупке известных цифровых брендов по всему миру.
Стратегия Bending Spoons напоминает стратегию частных инвестиционных фондов, но с ключевым отличием: компания не перепродаёт приобретённые бренды, а сохраняет их в своём составе, модернизируя и повышая их эффективность с помощью технологий искусственного интеллекта.
В ходе своей деятельности Bending Spoons также стала причиной множества споров. Особенно после приобретения некоторых государственных сервисов, рост цен и сокращение штата вызвали недовольство среди пользователей.
Однако руководство компании утверждает, что несмотря на все изменения, основная часть клиентов продолжает пользоваться услугами, а финансовая стабильность сохраняется. Согласно отчётам компании, её проекты ежемесячно используют более пятисот миллионов активных пользователей.
Более девяти миллионов клиентов также оформляют платные подписки. Эти данные опровергают утверждения о том, что приобретение брендов текущей эпохи является ошибочным.
Сегодняшний технологический гигант возник на базе небольшого стартапа, который ранее потерпел неудачу. Изначально команда создавала собственные приложения, а позже разработала стратегию покупки готовых продуктов и их интеграции в централизованную систему.
Сегодня Bending Spoons демонстрирует свою финансовую мощь. Инвесторы высоко ценят способность компании анализировать данные и вдохновлять новую жизнь в старые интернет-бренды.
Помимо основной коммерческой деятельности, компания участвует в социальных проектах. В частности, во время пандемии она бесплатно разработала специальное программное обеспечение для государства, что усилило её влияние.
В настоящее время этот холдинг укрепляет свою позицию как уникальный коллекционер эксклюзивных брендов на мировом технологическом рынке.