Ochiq kodli modellar va yetakchi tizimlar o‘zaro raqobatlashmaydi
Suniy intellekt sohasida ochiq kodli modellar shiddat bilan rivojlanayotgan bo‘lsa-da, Anthropic va OpenAI kabi yetakchi laboratoriyalar bozordagi o‘z mavqeini mustahkam saqlab qolmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Decagon kompaniyasi rahbari Jessi Jang tomonidan ilgari surilgan yangi nazariyaga ko‘ra, ochiq kodli modellar va eng ilg‘or tizimlar aslida o‘zaro raqobatchi emas, balki bir-birini to‘ldiruvchi vositalardir. Ushbu yondashuv texnologiya olamidagi iqtisodiy muvozanatni butunlay boshqacha tushunishga yordam beradi.
Bugungi kunda ko‘plab kompaniyalar o‘z mahsulotlarini ishlab chiqishning dastlabki bosqichida eng qimmat va kuchli modellardan foydalanishni ma’qul ko‘rmoqda. Biroq, mahsulot yetilib, uning vazifalari aniq va bir xil ko‘rinishga kelgach, tadbirkorlar arzonroq hamda ochiq kodli muqobillarga o‘tishni afzal bilishadi.
Jessi Jangning ta’kidlashicha, qimmat modellar yangi imkoniyatlarni kashf qilish va murakkab muammolarga yechim topish uchun zarur bo‘lsa, ochiq kodli modellar tayyor yechimlarni ommaviy ishlab chiqarishga joriy etish uchun xizmat qiladi. Vercel platformasining ma’lumotlari ushbu nazariyani amalda tasdiqlamoqda.
Oxirgi haftalarda ayrim ochiq kodli modellar ma’lumotlar hajmi bo‘yicha yetakchilikka chiqib, barcha so‘rovlarning salmoqli qismini egalladi. Shunga qaramay, umumiy xarajatlar nuqtai nazaridan qaralganda, eng nufuzli laboratoriyalar hali ham bozordagi asosiy daromadni o‘zlarida saqlab qolishmoqda.
Statistikaga ko‘ra, arzon modellar trillionlab so‘rovlarni bajarsa-da, ilg‘or modellarning bir birlik xizmati ancha qimmat turadi. Bu esa yirik laboratoriyalar kamroq so‘rov bilan ko‘proq foyda olayotganini anglatadi.
Bozordagi vaziyat NVIDIA kompaniyasining yangi modellari paydo bo‘lishi bilan yanada o‘zgarishi kutilmoqda. Mazkur kompaniya o‘zining keng imkoniyatlari va texnologik bazasi evaziga tez orada ochiq kodli modellar orasida yetakchiga aylanishi mumkin.
Shunga qaramay, yetakchi laboratoriyalar hozircha xavotirga o‘rin yo‘q deb hisoblaydi. Chunki suniy intellekt sohasidagi vazifalar ko‘lami shunchalik tez kengaymoqdaki, eng murakkab amallar uchun hamon yuqori darajadagi, o‘ta aqlli modellar talab etilmoqda.
Xulosa qilib aytganda, suniy intellekt iqtisodiyoti ikki qatlamli tizimga aylanmoqda. Ilg‘or laboratoriyalar kashfiyotlar bosqichini boshqarsa, ochiq kodli modellar kundalik ishlab chiqarish jarayonlarini o‘z zimmasiga oladi.
Bu tizim hozircha barqaror ko‘rinsa-da, arzon modellarning bilim darajasi oshib borishi bilan texnologiya gigantlari o‘z strategiyalarini qayta ko‘rib chiqishlariga to‘g‘ri kelishi tayin. Kelajakda qaysi yo‘nalish ustunlik qilishi esa texnologik samaradorlik va narx muvozanatiga bog‘liq bo‘lib qoladi.

Открытые модели и проприетарные системы не конкурируют друг с другом.
Несмотря на стремительное развитие моделей с открытым исходным кодом в области искусственного интеллекта, ведущие лаборатории, такие как Anthropic и OpenAI, уверенно удерживают свои позиции на рынке. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новой теории, выдвинутой руководителем компании Decagon Джесси Ян, модели с открытым исходным кодом и самые передовые системы на самом деле не являются конкурентами, а скорее дополняют друг друга. Этот подход помогает совершенно иначе понять экономический баланс в мире технологий.
Сегодня многие компании на начальном этапе разработки своих продуктов предпочитают использовать самые дорогие и мощные модели. Однако, когда продукт дорабатывается, а его задачи становятся четкими и однотипными, предприниматели предпочитают переходить на более дешевые альтернативы с открытым исходным кодом.
По словам Джесси Ян, если дорогие модели необходимы для открытия новых возможностей и поиска решений сложных проблем, то модели с открытым исходным кодом служат для внедрения готовых решений в массовое производство. Данные платформы Vercel подтверждают эту теорию на практике.
В последние недели некоторые модели с открытым исходным кодом вышли в лидеры по объему данных, заняв значительную часть всех запросов. Тем не менее, с точки зрения общих затрат, самые престижные лаборатории по-прежнему удерживают основную прибыль на рынке.
Согласно статистике, хотя дешевые модели обрабатывают триллионы запросов, стоимость единицы услуги передовых моделей значительно выше. Это означает, что крупные лаборатории получают больше прибыли при меньшем количестве запросов.
Ожидается, что ситуация на рынке еще больше изменится с появлением новых моделей от компании NVIDIA. Благодаря своим широким возможностям и технологической базе, эта компания может в ближайшее время стать лидером среди моделей с открытым исходным кодом.
Несмотря на это, ведущие лаборатории пока считают, что поводов для беспокойства нет. Поскольку спектр задач в области искусственного интеллекта расширяется настолько быстро, что для самых сложных операций по-прежнему требуются высокоуровневые, сверхразумные модели.
Подводя итог, экономика искусственного интеллекта превращается в двухуровневую систему. Передовые лаборатории управляют этапом открытий, а модели с открытым исходным кодом берут на себя повседневные производственные процессы.
Хотя эта система сейчас выглядит стабильной, с ростом уровня знаний дешевых моделей технологическим гигантам неизбежно придется пересмотреть свои стратегии. В будущем то, какое направление будет доминировать, будет зависеть от технологической эффективности и баланса цен.