Boyqo‘ng‘irda yangi kosmik kemani fazoga uchirishga tayyorgarlik yakunlanmoqda
Boyqo‘ng‘ir kosmodromida Soyuz MS-29 boshqariladigan kosmik kemasini fazoga uchirishga tayyorgarlik jarayoni yakuniy pallaga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Joriy yilning 14-iyul sanasiga belgilangan ushbu parvoz Xalqaro kosmik stansiya tomon navbatdagi muhim qadam bo‘lib, u texnik jihatdan takomillashtirilgan yaqinlashish uslubi bilan avvalgilaridan ajralib turadi. Mazkur jarayonlar haqida soha mutaxassislari va axborot manbalari batafsil ma’lumot bermoqda.
Roskosmos korxonasi mutaxassislari kemaning mualliflik ko‘rigini yakunlab, unga asosiy himoya qobig‘ini o‘rnatishdi. Ushbu maxsus qobiq kemani orbitaga olib chiqish jarayonida, ya’ni atmosferaning zich qatlamlaridan o‘tayotganda yuzaga keladigan kuchli havo qarshiligi va issiqlik bosimidan asrash vazifasini bajaradi.
Hozirgi vaqtda yig‘uv va himoya bloki uchish oldidan o‘tkaziladigan barcha tekshiruvlarga to‘liq shay holatga keltirilgan. Tayyorgarlik rejasiga ko‘ra, navbatdagi muhim bosqich kemaning yakuniy o‘lchov va nazorat jarayoni hisoblanadi.
Unda Roskosmos kosmonavtlari va NASA astronavtlari bevosita ishtirok etib, yuklarning joylashuvi hamda bort tizimlarining ishlash holatini sinovdan o‘tkazishadi. Ushbu jarayon ekipajning koinotdagi xavfsizligi va qulayligini ta’minlashda hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Barcha sinovlar muvaffaqiyatli yakunlangach, kema eltuvchi raketa bilan tutashtiriladi. Soyuz MS-29 kemasining asosiy ustunligi uning Xalqaro kosmik stansiyaga yetib borish vaqtining qisqaligidir.
Rejaga ko‘ra, kema bor-yo‘g‘i uch soat ichida stansiya bilan tutashadi. Bunday natijaga maxsus ishlab chiqilgan va Yer atrofini ikki marta aylanib o‘tishga asoslangan tezkor sxema orqali erishiladi.
Ilgari bunday parvozlar ancha uzoq vaqt talab etar edi. Bunday tezkor harakatlanish uslubi ekipajning koinot kemasidagi tor sharoitda o‘tkazadigan vaqtini sezilarli darajada qisqartiradi.
Bu esa o‘z navbatida kosmonavtlarning jismoniy holatini yaxshi saqlash va stansiyadagi asosiy ish faoliyatiga tezroq kirishish imkonini beradi. Zamonaviy navigatsiya texnologiyalari ushbu murakkab jarayonni yanada samarali qilishga xizmat qilmoqda.
Ushbu parvoz mintaqamizdagi eng yirik va tarixiy kosmodrom hisoblangan Boyqo‘ng‘irdan amalga oshirilayotgani bois, u xalqaro ekspertlar e’tiborida turibdi. Mazkur missiya doirasida olib boriladigan ilmiy tadqiqotlar va koinotdagi hamkorlik loyihalari jahon aeronavtika sohasidagi aloqalarni yanada mustahkamlashi shubhasizdir.

В подготовке к запуску новой космической ракеты на космодроме завершается.
Бойкокир космодрома завершается подготовка к запуску управляемого космического корабля «Союз МС-29». Об этом сообщил Zamin.uz.
Запланированный на 14 июля текущего года полет является важным этапом в направлении Международной космической станции и отличается от предыдущих полетов технически усовершенствованным методом сближения. Специалисты отрасли и источники информации предоставляют подробные сведения об этом процессе.
Специалисты корпорации «Роскосмос» завершили работу по нанесению основного защитного покрытия на обшивку корабля. Это специальное покрытие защищает корабль при выводе на орбиту, а именно при прохождении плотных слоев атмосферы, от сильного аэродинамического сопротивления и теплового нагрева.
В настоящее время все проверки,
На данный момент все проверки, проводимые перед запуском блока загрузки и защиты, приведены в полную готовность. Согласно плану подготовки, следующим важным этапом является окончательное измерение и контроль корабля.
На этом этапе космонавты «Роскосмоса» и астронавты НАСА непосредственно участвуют в проверке размещения грузов и работоспособности бортовых систем. Этот процесс играет решающую роль в обеспечении безопасности и комфорта экипажа.
После успешного завершения всех испытаний корабль состыковывается с ракетой-носителем. Основное преимущество корабля «Союз МС-29» заключается в сокращении времени полета до Международной космической станции.
Согласно плану, корабль достигает станции за три часа. Такой результат достигается благодаря специально разработанной быстрой схеме, основанной на двух обходах вокруг Земли.
Ранее такие полеты требовали значительно больше времени. Такой быстрый маневр значительно сокращает время, которое экипаж проводит в стесненных условиях корабля.
Это, в свою очередь, позволяет космонавтам лучше сохранять физическое состояние и быстрее приступать к основной работе на станции. Современные навигационные технологии способствуют более эффективному выполнению этого сложного процесса.
Поскольку этот полет осуществляется с исторического и крупнейшего космодрома нашей страны — Байконура, он привлекает внимание международных экспертов. Научные исследования, проводимые в рамках этой миссии, и проекты сотрудничества экипажа несомненно укрепят связи в мировой авиации и космонавтике.