Shinjon-Uyg‘ur avtonom tumanining Xami shahri yaqinida barpo etilgan ushbu ulkan majmua nafaqat o‘zining bir gigavatt quvvati, balki elektr quvvatini saqlashning noyob texnologiyasi bilan ham jahon hamjamiyati e’tiborini tortmoqda. Mazkur loyiha zamonaviy energetika tizimida yangi davrni boshlab berishi kutilmoqda.
Loyiha o‘zida ikki xil ishlab chiqarish usulini birlashtirgan bo‘lib, u an’anaviy quyosh panellari hamda quyosh issiqlik qurilmalaridan iborat. Umumiy qiymati taxminan to‘rt yuz sakson million dollarni tashkil etgan ushbu majmua bir ming sakkiz yuz gektardan ortiq maydonni egallagan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu stansiya Dubaydagi yirik loyihalarni ham ortda qoldirib, o‘z toifasida jahon yetakchisiga aylandi. Bu esa Xitoyning yashil energetika sohasidagi mavqeyini yanada mustahkamlaydi.
Mazkur loyihaning eng asosiy texnik yutug‘i eritilgan tuzga asoslangan energiyani saqlash tizimidir. Kun davomida yuz minglab maxsus ko‘zgular quyosh nurini qabul qiluvchi qurilmalarga yo‘naltiradi va maxsus issiqlik tashuvchini besh yuz ellik daraja haroratgacha qizdiradi.
To‘plangan issiqlik quyosh botganidan keyin ham elektr energiyasi ishlab chiqarish imkonini beradi. Issiq tuz suvni bug‘ga aylantiradi, u esa o‘z navbatida turbinalarni harakatga keltirib, uzluksiz quvvat yetkazib beradi.
Ushbu texnologiya odatiy batareyalarsiz quyosh botganidan keyin yana sakkiz soat davomida barqaror energiya berish imkonini yaratadi. Muhandislarning ta’kidlashicha, loyihada takomillashtirilgan chiziqli qaytargichlar qo‘llanilgan bo‘lib, bu ish samaradorligini o‘xshash tizimlarga nisbatan o‘n foizga oshiradi.
Yagona boshqaruv tizimi esa quyosh panellari va issiqlik blokining ishini doimiy ravishda muvofiqlashtirib boradi. Xami shahridagi majmua to‘liq quvvat bilan ishlashni boshlagach, yiliga ikki teravatt soatdan ortiq elektr energiyasi ishlab chiqarishi kutilmoqda.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, bu miqdor sakkiz yuz o‘ttiz mingdan ortiq xonadonni uzluksiz elektr quvvati bilan ta’minlash uchun yetarli hisoblanadi. O‘zbekiston kabi quyoshli o‘lka uchun ham bunday aralash texnologiyalar kelajakda energetika mustaqilligini ta’minlashda muhim namuna bo‘lishi mumkin.
Xitoy energetika sohasidagi faoliyatini to‘xtatish niyatida emas. Kelgusida ushbu stansiya quvvatini uch gigavattga yetkazish rejalashtirilgan.
Shuningdek, ayni damda ushbu hudud yaqinida yana bir yirik ob’yekt qurilishi davom etmoqda. Ushbu loyiha qayta tiklanuvchi energiya manbalarining asosiy kamchiligi bo‘lgan beqarorlik muammosini hal qilishda muhim bosqichdir.
Quyosh bo‘lmagan vaqtda ham energiya ishlab chiqarish imkoniyati yashil energetikani an’anaviy yoqilg‘i stansiyalari bilan raqobatda ustunlikka olib chiqadi.

В Китае запущена крупнейшая в мире солнечная электростанция.
Корпорация China Three Gorges Corporation Китая сделала огромный шаг в сфере возобновляемой энергии, официально запустив в пустыне Гоби крупнейшую в мире гибридную солнечную электростанцию. Об этом сообщило Zamin.uz.
Расположенный недалеко от города Хами в Синьцзян-Уйгурском автономном районе, этот гигантский комплекс не только обладает мощностью в один гигаватт, но и заслуживает мирового признания благодаря уникальной технологии хранения электроэнергии. Ожидается, что проект откроет новую эру в современных энергетических системах.
Проект сочетает два метода генерации: традиционные солнечные панели и солнечные тепловые установки. Общая стоимость комплекса, оцениваемая примерно в четыреста миллионов долларов, занимает площадь более 1800 гектаров.
Согласно данным, эта станция превосходит даже крупные проекты в Дубае и стала лидером в своем классе по всему миру. Это еще больше укрепляет позицию Китая в сфере зеленой энергетики.
Одним из ключевых технических достижений проекта является система хранения энергии на основе расплавленной соли. В течение дня десятки тысяч специальных зеркал направляют солнечный свет на приемные устройства, нагревая специальный теплоноситель до температуры 565 градусов по Цельсию.
Накопленное тепло позволяет вырабатывать электроэнергию даже после захода солнца. Нагретая соль испаряет воду, которая приводит в движение турбины, обеспечивая непрерывную подачу мощности.
Эта технология позволяет обеспечивать стабильную подачу энергии в течение восьми часов после заката солнца без использования батарей. По словам инженеров, в проекте использованы усовершенствованные линейные приемники, которые повышают эффективность по сравнению с аналогичными системами на десять процентов.
Единая система управления постоянно оптимизирует работу солнечных панелей и теплового блока. После выхода комплекса на полную мощность ожидается, что он будет вырабатывать более двух тераватт-часов электроэнергии в год.
По расчетам, этого количества достаточно для бесперебойного обеспечения электроэнергией более 830 тысяч домохозяйств. Для солнечных стран, таких как Узбекистан, такие гибридные технологии могут стать важным примером обеспечения энергетической независимости в будущем.
Китай не планирует сокращать свою деятельность в энергетическом секторе. В будущем мощность этой станции планируется увеличить до трех гигаватт.
Кроме того, вблизи этого объекта в настоящее время продолжается строительство еще одного крупного объекта. Этот проект является важным шагом в решении основной проблемы возобновляемых источников энергии — их нестабильности.
Возможность вырабатывать энергию даже в отсутствие солнца позволяет зеленой энергетике конкурировать с традиционными топливными станциями и выходить вперед.