Suniy intellekt texnologiyalarining shiddat bilan rivojlanishi nafaqat yangi imkoniyatlar, balki kutilmagan xavf-xatarlarni ham keltirib chiqarmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Microsoft kompaniyasi rahbari Satya Nadella o‘zining so‘nggi chiqishida texnologiya olami uchun jiddiy ogohlantirish bilan chiqdi. Uning fikricha, OpenAI va Anthropic kabi yirik laboratoriyalarning xizmatlaridan foydalanayotgan kompaniyalar o‘zlari bilmagan holda o‘z bizneslarining kelajagini xavf ostiga qo‘ymoqdalar.
Nadellaning ta’kidlashicha, bugungi kunda suniy intellekt modellaridan foydalanuvchilar aslida ikki barobar haq to‘lamoqdalar. Birinchi navbatda, ular suniy intellekt xizmatlari uchun bevosita mablag‘ sarflashsa, ikkinchi va eng muhimi, o‘zlarining eng maxfiy hamda qimmatli biznes ma’lumotlarini ushbu tizimlarga taqdim etmoqdalar.
Bu ma’lumotlar modelni yanada mukammallashtirish uchun ishlatiladi. Natijada yirik texnologik laboratoriyalar o‘z mijozlarining ichki sirlarini o‘rganib, vaqt o‘tishi bilan ularning asosiy raqobatchisiga aylanishi mumkin.
Silikon vodiysida ko‘plab sarmoyadorlar va mutaxassislar ushbu modellarni ichidan yemiruvchi xavfga qiyoslashmoqda. Kompaniyalar o‘z ish samaradorligini oshirish maqsadida tizimlarga qanchalik ko‘p ma’lumot yuklasa, ushbu modellar shunchalik ko‘p o‘rganadi.
Satya Nadella bu jarayonni intellektual mulkning oqib chiqishi deb atadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, model foydalanuvchilarning tuzatishlari, so‘rovlari va qo‘llaydigan usullaridan o‘rganib, kompaniyaning o‘ziga xos tajribalarini o‘zlashtirib oladi.
Ushbu holat ayniqsa O‘zbekiston kabi rivojlanayotgan bozorlardagi yangi loyihalar va yirik korxonalar uchun ham juda dolzarbdir. Mahalliy kompaniyalar global xizmatlardan foydalanishda o‘zlarining mijozlar bazasi, strategik rejalari va ichki ish uslublarini ochiqlab yuborishlari mumkin.
Nadella bu turdagi bilimlarni raqobatchi hech qachon sotib ololmaydigan, ammo suniy intellekt modellari bepul qo‘lga kiritayotgan boylik deb ta’rifladi. Microsoft rahbari yana bir muhim muammoni ko‘tardi.
Suniy intellekt modellarini yaratuvchi kompaniyalar butun internetdagi ochiq ma’lumotlardan o‘z tizimlarini o‘qitish uchun bepul foydalanishadi, biroq boshqalarga o‘z modellarini o‘rganishga ruxsat berishmaydi. Nadella buni adolatsizlik deb hisoblaydi.
Uning fikricha, agar laboratoriyalar ochiq ma’lumotlardan foydalansa, korxonalar ham ushbu modellardan olingan natijalar asosida o‘zlarining kichik va arzonroq modellarini yaratish huquqiga ega bo‘lishi kerak. Hozirda ayrim yirik kompaniyalar o‘z modellarining natijalari boshqa raqobatchilar tomonidan o‘zlashtirilayotganidan shikoyat qilmoqda.
Biroq Nadella model yaratuvchilarining bu boradagi cheklovlarini kinoya deb atadi. Uning fikricha, texnologik gigantlar ham ochiqlik tamoyillariga amal qilishlari va boshqalarning ma’lumotlaridan foydalangan holda ularning manfaatlarini cheklamasliklari shart.

Развитие технологий искусственного интеллекта с высокой скоростью не только открывает новые возможности, но и выявляет непредвиденные риски. Об этом сообщил Zamin.uz.
Глава компании Microsoft Сатья Наделла в своем последнем выступлении выступил с серьезным предупреждением для технологического мира. По его мнению, компании, использующие услуги крупных лабораторий, таких как OpenAI и Anthropic, неосознанно ставят будущее своего бизнеса под угрозу.
По словам Наделлы, сегодня пользователи искусственного интеллекта фактически платят двойную цену. Во-первых, они тратят прямые деньги на услуги ИИ, а во-вторых — и это наиболее важно — они предоставляют этим системам свои наиболее конфиденциальные и ценные бизнес-данные.
Эти данные используются для дальнейшего совершенствования моделей. В результате крупные технологические лаборатории изучают внутренние секреты своих клиентов, и со временем могут превратиться в их главного конкурента.
В Силиконовой долине многие инвесторы и специалисты сравнивают этот риск с тем, как модель «ест» изнутри. Компании, стремясь повысить свою эффективность, загружают в системы всё больше данных — и модели учатся всё больше и больше.
Сатья Наделла называет этот процесс «утечкой интеллектуальной собственности». По его словам, модели учатся на исправлениях пользователей, их запросах и применяемых методах, тем самым усваивая уникальный опыт компании.
Это особенно опасно для новых проектов и крупных компаний на развивающихся рынках, таких как Узбекистан. Местные компании, используя глобальные сервисы, могут раскрыть свою клиентскую базу, стратегические планы и внутренние рабочие процессы.
Наделла определяет такие знания как актив, который конкуренты никогда не смогут купить, но который модели искусственного интеллекта получают бесплатно. Глава Microsoft также поднял ещё одну важную проблему.
Компании, создающие модели искусственного интеллекта, используют бесплатно открытые данные из всего интернета для обучения своих систем, но не разрешают другим обучаться на своих моделях. Наделла считает это несправедливым.
По его мнению, если лаборатории используют открытые данные, то компании должны иметь право создавать свои собственные более маленькие и доступные модели на основе результатов, полученных от этих моделей. В настоящее время некоторые крупные компании жалуются, что результаты их моделей копируются конкурентами.
Однако Наделла называет такие ограничения со стороны создателей моделей смешными. По его мнению, технологические гиганты также должны соблюдать принципы открытости и не ограничивать выгоды других, которые используют их данные.