Amerika Qo‘shma Shtatlarining hashamatli elektromobillar ishlab chiqaruvchi Lucid Motors kompaniyasi o‘zining bankrotlik yoqasida ekanligi va to‘lovga qobiliyatsizlikdan himoyalanish jarayonini boshlashni rejalashtirayotgani haqidagi xabarlarni qat’iyan rad etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniya rahbariyati tarqalgan ma’lumotlarni asossiz deb atab, hozirda moliyaviy barqarorlikni saqlab qolish uchun yetarli resurslarga ega ekanini ta’kidlamoqda. Bu borada nufuzli nashrlar kompaniya vakillarining rasmiy munosabatini e’lon qildi.
Kompaniyaning aloqalar bo‘yicha bosh direktori Nik Tvork ushbu mish-mishlarni mutlaqo haqiqatga to‘g‘ri kelmasligini ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, korxonaning so‘nggi choraklik hisobotlari ish faoliyatini kelasi yilning o‘rtalariga qadar to‘xtovsiz davom ettirish uchun yetarli mablag‘ mavjudligini ko‘rsatadi.
Shuningdek, u bankrotlik ssenariylarini ko‘rib chiqish uchun direktorlar kengashi qoshida hech qanday maxsus ishchi guruhi tuzilmaganini qo‘shimcha qildi. Bankrotlik haqidagi xabarlar tarqalishi ortidan qimmatli qog‘ozlar bozorida keskin tebranishlar kuzatildi.
Kompaniya aksiyalari narxi bir kunlik savdolarda ellik foizdan ko‘proqqa arzonlashib ketdi. Bu ko‘rsatkich korxona tarixidagi eng yirik pasayish sifatida qayd etildi.
Garchi rasmiy raddiyadan so‘ng aksiyalar narxi biroz ko‘tarilgan bo‘lsa-da, umumiy iqtisodiy pasayish baribir sezilarli darajada qolmoqda. Mish-mishlarga ko‘ra, maslahat beruvchi tashkilotlar korxona rahbariyatiga yo bankrotlik e’lon qilishni, yoki kompaniyani xususiy sektorga o‘tkazishni tavsiya qilgan.
Biroq Nik Tvork hamkor tashkilotlar bilan aloqalar mavjudligini tasdiqlasa-da, ular faqat ish jarayonlarini kuchaytirish ustida ishlayotganini, to‘lovga qobiliyatsizlik masalasi kun tartibida emasligini bildirdi. Lucid Motors o‘zining yuqori texnologik va hashamatli elektromobillari bilan tanilgan bo‘lsa-da, bugungi kunda bozorda o‘z o‘rnini mustahkamlashda qiyinchiliklarga duch kelmoqda.
Joriy yilning ikkinchi choragida yetkazib berilgan avtomobillar soni kutilganidan past bo‘ldi. Talabning kamligi sababli ishlab chiqarish hajmi pasaytirildi va ko‘plab xodimlar bilan tuzilgan mehnat shartnomalari bekor qilindi.
Hozirda kompaniya asosiy e’tiborini ish samaradorligini oshirish va xarajatlarni kamaytirishga qaratmoqda. Yil yakuniga qadar ixchamroq va nisbatan arzonroq bo‘lgan yangi elektr yo‘ltanlamas modelini taqdim etish rejalashtirilgan.

Lucid Motors компания отвергла слухи о банкротстве
Компания Lucid Motors, производящая премиальные электромобили в Соединенных Штатах Америки, категорически отвергла сообщения о находящемся на грани банкротства статусе компании и о начале процесса защиты от невозможности выплаты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Руководство компании назвало распространенные данные необоснованными, подчеркнув, что у компании достаточно ресурсов для поддержания финансовой стабильности. В этом отношении известные издания представителей компании официально заявили.
Главный директор по связям Ник Творк утверждает, что эти слухи вообще не соответствуют действительности. По его словам, последние квартальные отчеты компании показывают, что достаточно средств для непрерывного выполнения производственной деятельности до середины следующего года.
Также он добавил, что совет директоров не создавал никакой специальной рабочей группы для рассмотрения сценариев банкротства. После распространения сообщений о банкротстве на рынке ценных бумаг зафиксированы резкие скачки цен.
Цена акций компании упала на более чем на 90 процентов по итогам одного дня торгов. Этот показатель был зафиксирован как самый крупный снижение в истории компании.
Хотя после официального опровержения цена акций слегка поднялась, общая экономическая деградация остается ощутимой. По сообщениям, консалтинговые организации либо советовали руководству компании объявить о банкротстве, либо перевести компанию в частный сектор.
Однако Ник Творк подтвердил наличие партнерских отношений, но заявил, что они сосредоточены только на улучшении производственных процессов, и вопрос о невозможности выплаты не стоит на повестке дня. Хотя Lucid Motors известен своими высокотехнологичными и премиальными электромобилями, сегодня компания сталкивается с трудностями в укреплении своей позиции на рынке.
Количество автомобилей, доставленных во втором квартале текущего года, оказалось ниже ожидаемого. Из-за низкого спроса объем производства был сокращен, и многие трудовые договоры с сотрудниками расторгнуты.
В настоящее время компания сосредотачивается на повышении производительности труда и снижении затрат. За время до конца года планируется представить новую модель электромобиля, которая будет более легкой и относительно дешевой.
Также основной задачей определено преобразование существующего технологического преимущества в коммерческий успех и адаптация производственных планов к реальным требованиям рынка. По мнению экспертов, будущее компании напрямую зависит от того, насколько успешно новые модели себя покажут на рынке.