Ilon Maskning xAI kompaniyasi foydalanuvchilarning maxfiy ma’lumotlarini o‘chiradi
Mazkur qurilma foydalanuvchilarning shaxsiy kodlari va o‘ta maxfiy ma’lumotlarini ruxsatsiz tarzda kompaniya serverlariga yuklagani aniqlandi. Shundan so‘ng kompaniya rahbariyati xavfsizlikni ta’minlash maqsadida favqulodda choralar ko‘rilishini e’lon qildi.
Ilon Mask tizimga ilgari yuklangan barcha foydalanuvchi ma’lumotlari butunlay o‘chirib tashlanishini ma’lum qildi. Ushbu qaror sun’iy intellekt yordamchisi loyihalarning barcha tarixini yashirincha yuborgani fosh bo‘lgach qabul qilindi.
Muammoni kiberxavfsizlik sohasida faoliyat yurituvchi mutaxassis aniqlashga muvaffaq bo‘ldi. U dasturning tarmoq trafigini tahlil qilib, tizim nafaqat berilgan so‘rovga tegishli hujjatlarni, balki butun boshli loyiha omborlarini barcha o‘zgarishlar tarixi bilan birga bulutli xotiraga yuborganini isbotladi.
Tadqiqotchi o‘n ikki gigabayt hajmli loyiha doirasida oddiy so‘rov yuborganida, dastur besh gigabaytdan ortiq ma’lumotni serverga uzatganiga guvoh bo‘lgan. Bu holat tizimning foydalanuvchi ruxsatisiz keng ko‘lamli ma’lumotlarni yig‘ishini ko‘rsatadi.
Eng tashvishli jihati shundaki, ushbu vosita loyiha ichidagi maxfiy kalitlarni va parollarni hech qanday himoya qatlamisiz ochiq holda yuborgan. Ayrim foydalanuvchilarning ta’kidlashicha, dastur hatto shaxsiy kompyuterlardagi tizim kataloglaridan maxfiy kirish kalitlari va parollar saqlanadigan ma’lumotlar bazasini ham o‘g‘irlagan.
Bu esa foydalanuvchilarning raqamli xavfsizligiga bevosita tahdid soladi. Ma’lum bo‘lishicha, sozlamalardagi modelni yaxshilash funksiyasini o‘chirib qo‘yish ham ma’lumotlar uzatilishini to‘xtata olmagan.
Bu tugma faqat ma’lumotlardan sun’iy intellektni o‘qitishda foydalanmaslikni ta’minlagan, biroq ma’lumotlar yig‘ilishi davom etavergan. Vaziyat ommalashgach, kompaniya muammoni server qismida yashirincha hal qilishga urindi.
Keyinchalik o‘tkazilgan tekshiruvlar server endi ma’lumot yuklashni taqiqlovchi buyruqlarni yubora boshlaganini ko‘rsatdi. Ilon Mask ehtiyot chorasi sifatida barcha avval yig‘ilgan ma’lumotlar yo‘q qilinishini tasdiqladi.
Shunga qaramay, u foydalanuvchilarni xizmat sifatini oshirish uchun ixtiyoriy ravishda ma’lumotlar bilan bo‘lishishga chaqirdi. Kompaniya korporativ mijozlar uchun ma’lumotlarni saqlamaslik rejimi mavjudligini va ularning ma’lumotlari xavfsiz ekanini bildirdi.
Oddiy foydalanuvchilarga esa maxsus buyruqlar orqali o‘z ma’lumotlarini o‘chirish tavsiya etilmoqda.

Появился серьезный скандал вокруг программного инструмента Grok Build, разработанного компанией xAI, основанной Илоном Маском. Об этом сообщает Zamin.uz.
Оказалось, что данное устройство загрузило на серверы компании чужие личные коды и очень конфиденциальные данные пользователей. После этого руководство компании объявило о проведении аварийных мер по обеспечению безопасности.
Илон Маск сообщил, что все ранее загруженные пользователями данные будут полностью удалены. Это решение было принято после того, как стало известно о скрытой передаче всей истории проектов с помощью искусственного интеллекта.
Ситуацию удалось решить с помощью специалиста в области кибербезопасности. Он проанализировал сетевой трафик программы и продемонстрировал, что система не только отправляет на облако документы, соответствующие запросу, но и передает весь репозиторий проектов со всей историей изменений.
Исследователь отметил, что при отправке простого запроса в рамках проекта объемом двенадцать гигабайт, программа передавала на сервер более пяти гигабайт данных. Это показывает, что система собирает широкие сведения пользователей без их согласия.
Самое тревожное то, что это средство передавало секретные ключи и пароли без какого-либо уровня защиты. По словам некоторых пользователей, программа даже украла базу данных, где хранятся секретные ключи и пароли системных каталогов на личных компьютерах.
Это прямая угроза цифровой безопасности пользователей. Как выясняется, отключение функции улучшения модели в настройках не прекратило передачу данных.
Эта кнопка лишь гарантировала, что данные не будут использоваться для обучения искусственного интеллекта, но сбор данных продолжался. Когда ситуация стала общеизвестной, компания попыталась решить проблему тайно на уровне сервера.
Проведенные позже проверки показали, что сервер теперь отправляет команды, блокирующие загрузку данных. Илон Маск подтвердил, что все ранее собранные данные будут уничтожены в рамках мер предосторожности.
Тем не менее, он пригласил пользователей добровольно делиться данными для улучшения качества сервиса. Компания заявила, что для корпоративных клиентов действует режим нехранения данных и что их информация безопасна.