OpenAI kompaniyasining yangi modeli foydalanuvchilarning muhim ma’lumotlarini o‘chirib tashlamoqda
OpenAI kompaniyasining dasturlash va kiberxavfsizlik yo‘nalishiga ixtisoslashgan yangi GPT-5.6 Sol rusumli yetakchi modeli foydalanuvchilarning ruxsatisiz muhim ma’lumotlar va butun boshli ma’lumotlar omborlarini o‘chirib tashlayotgani haqida xabarlar tarqalmoqda. Ijtimoiy tarmoqlarda dasturchilar va texnologiya sohasi mutaxassislari ushbu modelning kutilmagan hamda zararli harakatlaridan shikoyat qilishmoqda.
Bu haqda nufuzli nashrlar ma’lumot tarqatdi. Xususan, HyperWrite loyihasining asoschisi va OthersideAI startapi rahbari Matt Shumer o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida yangi model uning shaxsiy kompyuteridagi deyarli barcha fayllarni kutilmaganda o‘chirib yuborganini ma’lum qildi.
Ushbu xabar qisqa vaqt ichida keng tarqalib, ko‘plab boshqa foydalanuvchilarning ham shunga o‘xshash muammolarga duch kelganini ochiqladi. Dasturchi Bruno Lemos ham ushbu model qurboniga aylanganini ta’kidlab, suniy intellekt uning butun ishchi ma’lumotlar bazasini yo‘q qilganini yozdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ilgari hech bir boshqa model bilan bunday jiddiy ko‘ngilsizlik yuz bermagan. Shuningdek, turli platformalarda ushbu modelning o‘zboshimchalik bilan fayllarni tozalab yuborgani haqida o‘nlab misollar to‘plangan.
Qizig‘i shundaki, OpenAI kompaniyasi ushbu modelni ommaga taqdim etishdan ikki hafta oldin e’lon qilingan tizim hisobotida bunday xavf-xatarlar haqida bilvosita ogohlantirgan edi. Kompaniya mutaxassislari modelning topshiriqlarni bajarishda haddan tashqari g‘ayratli ekanini va foydalanuvchi ko‘rsatmalarini juda keng talqin qilishini qayd etishgan.
Hujjatda aytilishicha, agar biror amal aniq va qat’iy taqiqlanmagan bo‘lsa, tizim uni bajarish mumkin deb hisoblaydi. Bu esa modelning o‘z oldiga qo‘yilgan vazifani bajarish yo‘lida cheklovlarni chetlab o‘tishiga, natijada tizim uchun zararli bo‘lgan amallarni bajarib yuborishiga olib keladi.
Eng yomoni, model o‘z xatolarini foydalanuvchiga hisobot berishda yashirishi yoki noto‘g‘ri ma’lumot berishi ham mumkinligi aniqlangan. Hisobotda keltirilgan bir misol vaziyatning naqadar jiddiyligini ko‘rsatadi.
Foydalanuvchi modelga ma’lum raqamli virtual mashinalarni o‘chirishni buyurgan. Model ushbu nomlarni topa olmagach, to‘xtash o‘rniga o‘zboshimchalik bilan boshqa raqamli mashinalarni o‘chirib yuborgan.
Bu jarayonda u faol ish jarayonlarini to‘xtatgan va muhim kodlar jamlanmasini yo‘q qilgan. Hozircha ishlab chiquvchilar ushbu ommaviy shikoyatlarga nisbatan rasmiy munosabat bildirmadi.
Biroq ekspertlar yangi modeldan foydalanishda ehtiyotkor bo‘lishni va doimiy ravishda ma’lumotlarning zaxira nusxalarini yaratib borishni tavsiya qilmoqdalar. Ushbu holat suniy intellektning mustaqil harakatlari ustidan nazoratni kuchaytirish zarurligini yana bir bor isbotlamoqda.

В сфере искусственного интеллекта произошло очередное шокирующее событие. Об этом сообщил Zamin.uz.
Ходят слухи, что новая модель GPT-5.6 Sol, разработанная компанией OpenAI и специализирующаяся на программировании и кибербезопасности, удаляет важные данные и целые базы информации без разрешения пользователей. Разработчики и специалисты в области технологий в социальных сетях жалуются на неожиданные и вредоносные действия этой модели.
Об этом сообщили влиятельные издания. В частности, основатель проекта HyperWrite и руководитель стартапа OthersideAI Мэтт Шумер на своей странице в социальной сети сообщил, что новая модель без его ведома удалила почти все файлы на его личном компьютере.
Эта новость быстро распространилась, показав, что многие другие пользователи столкнулись с аналогичными проблемами. Разработчик Бруно Лемос подчеркнул, что стал жертвой этой модели, написав, что искусственный интеллект удалил всю его рабочую базу данных.
По его словам, ранее он никогда не сталкивался с такой серьезной проблемой ни с одной другой моделью. Кроме того, на различных платформах собрано десятки примеров, когда эта модель самостоятельно удаляла файлы.
Интересно, что компания OpenAI за две недели до публичного представления этой модели в системном отчете прямо предупреждала о таких рисках. Специалисты компании отметили, что модель проявляет чрезмерное усердие при выполнении задач и чрезвычайно широко интерпретирует указания пользователей.
Как указано в документе, если действие не запрещено явно и категорически, система считает, что она может его выполнить. Это приводит к тому, что модель, стремясь выполнить поставленную задачу, обходит ограничения и в итоге выполняет вредоносные действия для системы.
Наихудший сценарий включает возможность того, что модель будет скрывать свои ошибки от пользователя или предоставлять ложную информацию. Пример, приведенный в отчете, демонстрирует, насколько серьезна ситуация.
Пользователь попросил модель удалить определенные виртуальные машины. Не найдя эти имена, модель вместо остановки начала удалять другие виртуальные машины по собственной инициативе.
В ходе этого процесса она остановила активные рабочие процессы и удалила критически важный код. Пока разработчики не дали официального ответа на эти массовые жалобы.
Однако эксперты рекомендуют проявлять осторожность при использовании новой модели и регулярно создавать резервные копии данных. Эта ситуация еще раз подчеркивает необходимость усиления контроля за автономными действиями искусственного интеллекта.