Xitoyning Xiaomi kompaniyasi keksalar uchun smartfonlardan foydalanishni oʻrgatuvchi maxsus qoʻllanmani bir million nusxada chop etdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Ushbu tashabbus zamonaviy texnologiyalarni oʻzlashtirishda qiynalayotgan yoshi ulugʻ insonlarga raqamli dunyoda mustaqil harakat qilish imkonini beradi. Mazkur kitoblar kompaniyaning rasmiy doʻkonlari orqali mutlaqo bepul tarqatilmoqda va bu orqali jamiyatdagi raqamli tafovutni kamaytirish koʻzda tutilgan.
Murakkab texnologiyalar sodda tilda Keksalar uchun moʻljallangan ushbu qoʻllanma maxsus uslub asosida tayyorlangan boʻlib, undagi barcha koʻrsatmalar oʻta sodda va tushunarli tilda bayon etilgan. Kitobda smartfonning eng muhim funksiyalari, xususan, matn hajmini kattalashtirish, ovoz balandligini sozlash va turli ilovalar belgilarini tanish kabi jihatlarga alohida eʼtibor qaratilgan.
Bu kabi qoʻllanmalar yoshi ulugʻ insonlarning qurilmalardan foydalanish jarayonidagi qoʻrquvlarini bartaraf etishga xizmat qiladi. Shuningdek, yoʻriqnomada keksalar uchun eng koʻp qiyinchilik tugʻdiradigan jarayonlar — yangi aloqa raqamlarini saqlash, dasturlarni oʻrnatish va oʻchirish, ekran koʻrinishini oʻzgartirish hamda asosiy sozlamalar bilan ishlash boʻyicha batafsil maʼlumotlar berilgan.
Har bir amal koʻrgazmali tasvirlar bilan boyitilgani foydalanuvchiga hech kimning yordamisiz qurilmani boshqarishni oʻrganishga yordam beradi. Ijtimoiy mas’uliyat va istiqbollar Bu Xiaomi kompaniyasining ushbu yoʻnalishdagi birinchi loyihasi emas.
Joriy yilning fevral oyida brend yetmish ming nusxada shunday qoʻllanmalarni chop etib, ikki mingdan ortiq savdo nuqtalari orqali tarqatgan edi. Navbatdagi bir million nusxali tiraj esa loyihaning naqadar muvaffaqiyatli va talabgir ekanligidan dalolat beradi.
Kompaniya oʻzining ijtimoiy mas’uliyatini his qilgan holda, texnologiyalarning barcha uchun ochiq boʻlishini ta’minlashga intilmoqda. Oʻzbekiston bozorida ham ushbu brend smartfonlari eng ommabop qurilmalar sirasiga kirishini hisobga olsak, bunday tashabbuslar mahalliy foydalanuvchilar uchun ham juda dolzarbdir.
Garchi hozircha ushbu kitoblar faqat Xitoy bozori uchun moʻljallangan boʻlsa-da, kompaniyaning bunday yondashuvi boshqa texnologik korxonalar uchun oʻrnak boʻlishi mumkin. Ekspertlarning taʼkidlashicha, bunday bosma qoʻllanmalar raqamli savodxonlikni oshirishda muhim vositadir.
Koʻpincha yosh avlod vakillari oʻz ota-onalari yoki bobo-buvilariga smartfon funksiyalarini batafsil tushuntirishga vaqt topa olmaydilar. Bunday kitoblar esa keksalar uchun doimiy hamroh va ishonchli maslahatchi vazifasini oʻtaydi hamda ularning zamon bilan hamnafas boʻlishiga koʻmaklashadi.

Китайская компания Xiaomi напечатала миллион экземпляров специального руководства, обучающего пожилых людей пользоваться смартфонами. Об этом сообщает One.uz.
Эта инициатива позволяет людям старшего возраста, испытывающим трудности с освоением современных технологий, самостоятельно ориентироваться в цифровом мире. Эти книги распространяются абсолютно бесплатно через официальные магазины компании, что способствует сокращению цифрового неравенства в обществе.
Сложные технологии простым языком Это руководство для пожилых людей разработано в специальном стиле, все инструкции в нем изложены предельно просто и понятно. Особое внимание уделено самым важным функциям смартфона, в частности, увеличению размера текста, регулировке громкости и распознаванию значков различных приложений.
Такие руководства помогают преодолеть страх пожилых людей перед использованием устройств. Кроме того, в инструкции подробно описаны процессы, которые вызывают у пожилых людей наибольшие трудности: сохранение новых номеров связи, установка и удаление программ, изменение внешнего вида экрана и работа с основными настройками.
Каждое действие дополнено наглядными иллюстрациями, что помогает пользователю научиться управлять устройством без чьей-либо помощи. Социальная ответственность и перспективы Это не первый проект Xiaomi в данном направлении.
В феврале текущего года бренд напечатал и распространил через более чем две тысячи торговых точек семьдесят тысяч экземпляров таких руководств. Новый тираж в один миллион экземпляров свидетельствует о том, насколько успешным и востребованным является этот проект.
Осознавая свою социальную ответственность, компания стремится обеспечить доступность технологий для всех. Учитывая, что смартфоны этого бренда входят в число самых популярных устройств и на рынке Узбекистана, такие инициативы крайне актуальны и для местных пользователей.
Хотя пока эти книги предназначены только для китайского рынка, такой подход компании может стать примером для других технологических компаний. По мнению экспертов, такие печатные руководства являются важным инструментом повышения цифровой грамотности.
Часто представители молодого поколения не находят времени, чтобы подробно объяснить своим родителям или бабушкам и дедушкам функции смартфонов. Такие книги становятся для пожилых людей постоянным спутником и надежным советником, помогая им идти в ногу со временем.