Microsoft kompaniyasi rahbari Satya Nadella zamonaviy biznes vakillarini sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanishda o‘ta ehtiyotkor bo‘lishga va faqat bitta xizmat ko‘rsatuvchi provayderga bog‘lanib qolmaslikka chaqirdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Uning ta’kidlashicha, bitta sun’iy intellekt laboratoriyasiga to‘liq tayanib ish yuritadigan korxonalar kelgusida o‘zining raqobatbardoshligini yo‘qotishi va texnologik qaramlikka tushib qolishi mumkin. Nadella kompaniyalar o‘z mustaqilligini saqlab qolishlari uchun turli modellardan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lishlari zarurligini uqtirdi.
Ma’lumotlar xavfsizligi va nazorat zarurati Nadellaning fikricha, korxonalar o‘z ma’lumotlari va tizimga yuboriladigan so‘rovlarni uchinchi tomonlarga ishonib topshirishda hushyor bo‘lishlari lozim. Har bir tadbirkorlik subyekti sun’iy intellekt modellaridan foydalanish jarayonida barcha metama’lumotlarni o‘z nazoratida saqlab qolishi shart.
Bu yondashuv kelajakda korxonaning o‘z shaxsiy modellarini yaratishi yoki tizimning o‘ziga xos parametrlarini mustaqil boshqarishi uchun zamin yaratadi. O‘zining sun’iy intellekt infratuzilmasiga ega bo‘lmagan har qanday tashkilot vaqt o‘tishi bilan tahliliy va mantiqiy fikrlash jarayonlarini tashqi kuchlarga topshirib qo‘yish xavfi ostida qoladi.
Agar kompaniyalar ma’lumotlar almashinuvini tartibga soluvchi maxsus raqamli darvozalardan foydalanmasa, ular o‘zlarining intellektual mulki va strategik ustunliklarini boy berishlari mumkin. Texnologik mustaqillik va bozor holati Microsoft rahbari korxonalarni sun’iy intellekt laboratoriyalari tomonidan taqdim etiladigan tayyor kodlash vositalari va yordamchi dasturlarga haddan tashqari bog‘lanib qolmaslikka chaqirdi.
Bunday mustaqil yondashuv kompaniyaga vaziyatga qarab istalgan vaqtda modelni almashtirish yoki bir vaqtning o‘zida bir nechta tizimdan foydalanish imkonini beradi. Natijada biznesning taqdiri va rivojlanishi faqat bitta texnologik yetkazib beruvchining qarorlariga bog‘liq bo‘lib qolmaydi.
E’tiborli jihati shundaki, Microsoft kompaniyasining o‘zi yirik sun’iy intellekt laboratoriyalarining asosiy sarmoyadorlaridan biri bo‘lsa-da, Nadella muqobil infratuzilma va bulutli xizmatlarning muhimligini e’tirof etmoqda. Bugungi kunda bozor ishtirokchilari bitta qimmat modelga tayanib qolmasdan, ochiq kodli va o‘z texnik qurilmalarida ishlay oladigan tejamkor tizimlarni afzal ko‘rmoqda.
Bu esa kelajakda turli sun’iy intellekt tizimlarini boshqarish va mustaqil dasturiy agentlardan foydalanishga bo‘lgan talabni yanada oshiradi.

Руководитель компании Microsoft Сатья Наделла призвал представителей современного бизнеса проявлять крайнюю осторожность при использовании технологий искусственного интеллекта и не привязываться к одному провайдеру услуг. Об этом сообщает One.uz.
По его словам, компании, полностью полагающиеся на одну лабораторию искусственного интеллекта, могут в будущем потерять конкурентоспособность и попасть в технологическую зависимость. Наделла напомнил, что для сохранения независимости компаниям необходимо иметь возможность использовать различные модели.
Необходимость безопасности данных и контроля По мнению Наделлы, компании должны проявлять бдительность, доверяя свои данные и запросы, отправляемые в систему, третьим лицам. Каждый субъект предпринимательской деятельности обязан сохранять под своим контролем все метаданные в процессе использования моделей искусственного интеллекта.
Такой подход создает основу для создания собственных моделей компании или независимого управления специфическими параметрами системы в будущем. Любая организация, не имеющая собственной инфраструктуры искусственного интеллекта, со временем рискует передать внешним силам процессы аналитического и логического мышления.
Если компании не будут использовать специальные цифровые шлюзы для регулирования обмена данными, они могут лишиться своей интеллектуальной собственности и стратегических преимуществ. Технологическая независимость и положение на рынке Руководитель Microsoft призвал компании не чрезмерно зависеть от готовых инструментов кодирования и вспомогательных программ, предоставляемых лабораториями искусственного интеллекта.
Такой независимый подход позволяет компании при необходимости в любое время заменять модель или использовать несколько систем одновременно. В результате судьба и развитие бизнеса не оказываются зависимыми исключительно от решений одного технологического поставщика.
Примечательно, что, хотя сама компания Microsoft является одним из основных инвесторов крупных лабораторий искусственного интеллекта, Наделла признает важность альтернативной инфраструктуры и облачных сервисов. Сегодня участники рынка отдают предпочтение экономичным системам с открытым исходным кодом, которые могут работать на собственном оборудовании, не полагаясь на одну дорогую модель.
Это, в свою очередь, еще больше повысит спрос в будущем на управление различными системами искусственного интеллекта и использование независимых программных агентов.