Mazkur moliyaviy ko‘mak raqamli makonda sun’iy dasturlar, ya’ni botlar faolligi keskin oshib, internet tarmog‘idagi umumiy ma’lumot almashinuvi hajmi bo‘yicha insonlardan o‘zib ketgan bir davrga to‘g‘ri keldi. Ushbu startap tomonidan ishlab chiqilgan texnologiyalar korxonalarga haqiqiy foydalanuvchilarni murakkab usullar bilan yashiringan botlardan ajratib olish va turli kiberhujumlarning oldini olish imkonini beradi.
Spur kompaniyasi 2017-yilda tashkil etilgan bo‘lib, sun’iy intellekt tizimlari ommalashishidan ancha avval botlarni aniqlash texnologiyalari ustida ish boshlagan. Bugungi kunda ushbu texnologiya korporativ mijozlar uchun juda muhim hisoblanadi.
Zero, zamonaviy kiberjinoyatchilar o‘z izlarini yashirish uchun turli anonimlashtirish tarmoqlari va xususiy vositachi serverlardan keng foydalanmoqda. Bu esa tashkilotlarning xavfsizlik xizmatlari uchun jiddiy qiyinchiliklar tug‘dirmoqda.
Kiberxavfsizlikdagi yangi muammolar Sarmoyadorlar vakili Tomas Kranning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda jinoiy guruhlar tomonidan qo‘llanilayotgan infratuzilmalar jadal rivojlanmoqda. Tashkilotlar o‘z tarmoqlarida faollikni kuzatishi mumkin, biroq ushbu harakatlar ortida kim turganini yoki qaysi texnik vosita orqali amalga oshirilayotganini aniqlashda ojizlik qilmoqda.
Zararli trafikni aniqlash va uni bartaraf etish korporativ xavfsizlik jamoalari uchun doimiy vazifa bo‘lib kelgan bo‘lsa-da, hozirgi hujumlar ko‘lami va murakkabligi avvalgi davrlardan tubdan farq qiladi. Mutaxassislar kiberhujumlarning yangi to‘lqini tobora aqlli va inson harakatlariga monand ko‘rinish olayotganini ta’kidlamoqda.
Bu esa an’anaviy himoya vositalarini chetlab o‘tish imkonini beradi. Spur Intelligence kabi startaplar aynan mana shunday yashirin tahdidlarni fosh etish va internet tarmog‘ining xavfsizligini ta’minlashga xizmat qiluvchi yechimlarni taklif etmoqda.
Internetda botlar hukmronligi Cloudflare kompaniyasining so‘nggi tahliliy hisobotlari dunyo bo‘ylab internetdan foydalanish madaniyati o‘zgarayotganini ko‘rsatmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2024-yilning o‘rtalariga kelib, jahon tarmog‘idagi botlar faolligi ilk bor insonlar tomonidan amalga oshiriladigan harakatlar hajmidan oshib ketdi.
Bu ko‘rsatkich butun internet tarixi davomida kuzatilgan eng keskin burilish nuqtasi hisoblanadi. Soha mutaxassislarining fikricha, avtomatlashtirilgan tizimlar va agentik trafikning bunday tez sur’atlarda o‘sishi kutilmagan holat bo‘ldi.
Dastlabki taxminlarga ko‘ra, botlar insonlardan faqat bir necha yildan so‘ng o‘zib ketishi kerak edi. Biroq sun’iy intellekt texnologiyalarining jadal taraqqiyoti ushbu jarayonni tezlashtirib yubordi.
Endilikda global tarmoqdagi xavfsizlikni ta’minlash uchun nafaqat inson omilini, balki tinimsiz ishlayotgan millionlab algoritmlarni ham nazorat qilish talab etiladi.

«Spur» кибербезопасностный стартап привлек 200 миллионов долларов инвестиций.
Компания Spur Intelligence, занимающаяся кибербезопасностью и расположенная во Флориде, США, привлекла 200 миллионов долларов в рамках венчурного раунда, возглавляемого Insight Partners. Об этом сообщает One.uz.
Указанное финансирование поступило в момент, когда активность программного обеспечения, то есть ботов, в цифровой среде резко возросла и достигла уровня, превышающего объем обмена информацией между людьми в интернете. Технологии, разработанные этой стартап-компанией, позволяют компаниям отличать реальных пользователей от ботов, маскирующихся под сложные схемы, и предотвращать различные кибератаки.
Компания Spur была основана в 2017 году и начала работу над технологиями обнаружения ботов задолго до массового распространения систем искусственного интеллекта. Сегодня эта технология считается чрезвычайно важной для корпоративных клиентов.
Современные киберпреступники, чтобы скрыть свои следы, активно используют различные сети анонимизации и прокси-серверы. Это создает серьезные трудности для служб безопасности организаций.
Новые проблемы в кибербезопасности По словам представителя инвесторов Томаса Краннинга, в настоящее время инфраструктура, используемая преступными группами, развивается бурными темпами. Организации могут отслеживать активность в своих сетях, но им сложно определить, кто стоит за этими действиями или с помощью каких технических средств они осуществляются.
Обнаружение вредоносного трафика и его устранение всегда являлись постоянной задачей для команд корпоративной безопасности, однако современные атаки по масштабу и сложности кардинально отличаются от предыдущих периодов. Эксперты подчеркивают, что новые волны кибератак выглядят как интеллигентные и похожие на человеческое поведение.
Это позволяет им обходить традиционные средства защиты. Стартапы, подобные Spur Intelligence, предлагают решения, которые помогают выявлять такие скрытые угрозы и обеспечивать безопасность интернет-сетей.
Гегемония ботов в интернете Последние аналитические отчеты компании Cloudflare показывают, что культура использования интернета по всему миру меняется. Согласно данным, к середине 2024 года активность ботов в глобальной сети впервые превысила объем действий, выполняемых людьми.
Этот показатель считается самым резким поворотным пунктом за всю историю наблюдений за интернетом. По мнению экспертов в этой области, такой быстрый рост автоматизированных систем и агентного трафика был непредвиден.
Согласно первоначальным оценкам, боты должны были обогнать людей лишь через несколько лет. Однако бурное развитие технологий искусственного интеллекта ускорило этот процесс.
В настоящее время для обеспечения безопасности глобальной сети требуется не только контролировать человеческую активность, но и мониторить миллионы автономно работающих алгоритмов.