Yangi mobil ilova sayohatchilarga atrof-muhit tarixi haqida so'zlaydi
Zamonaviy texnologiyalar kundalik hayotimizni yanada boyitish va qulaylashtirishga xizmat qilmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Foydalanuvchining turgan joyini aniqlab, uning atrofidagi diqqatga sazovor maskanlar haqida qiziqarli hikoyalar soʻzlab beruvchi Wrinkles nomli yangi mobil ilova ishga tushirildi. iOS va Android tizimlarida ishlovchi ushbu sunʼiy intellektga asoslangan audio yoʻlboshchi foydalanuvchilarga smartfon ekraniga bogʻlanib qolmasdan, atrof-muhit tarixi bilan bevosita tanishish imkonini beradi.
Ushbu dastur sayohat qilishni xush koʻruvchi qadrdon doʻstlar — Devid Stemler va Rayan Xansan tomonidan ishlab chiqilgan. Loyiha gʻoyasi Stemler Britaniya muzeyiga tashrif buyurganida tugʻilgan.
Muzeyning rasmiy ilovasidan foydalanish jarayonida u eksponatlardagi raqamlarni telefon ekranidagi roʻyxatlar bilan solishtirish noqulay ekanini tushunib yetgan. Shundan soʻng u hamkoriga qoʻngʻiroq qilib, smartfonlar foydalanuvchining qayerdaligini aniq bilgan holda, nima uchun atrof-muhit haqida mustaqil ravishda hikoya qilib berolmasligi borasida mulohaza yuritgan.
Global qamrov va interaktiv imkoniyatlar Mazkur startap bugungi kunga kelib dunyoning 177 mamlakatini qamrab oluvchi 1,3 millionga yaqin qiziqarli nuqtalardan iborat ulkan maʼlumotlar bazasini yaratdi. Asosiy maʼlumotlardan tashqari, tarixchilar, muzey xodimlari, kontent yaratuvchilar va turli brendlar xaritaga oʻzlarining noyob hikoyalarini qoʻshishlari mumkin.
Foydalanuvchilar shahar boʻylab harakatlanayotganda ushbu maʼlumotlarni tinglashlari yoki xarita orqali masofadan turib yangi joylarni oʻrganishlari mumkin. Ilova anʼanaviy ekskursiya muhitini yaratish maqsadida interaktiv savol-javob funksiyasini ham taqdim etadi.
Masalan, Rimdagi mashhur Trevi favvorasi haqida maʼlumot olayotgan sayyoh unga suv qayerdan kelishini soʻrashi va sunʼiy intellekt yordamida darhol aniq javob olishi mumkin. Bunday yondashuv oddiy sayohatni jonli tarix darsiga aylantiradi.
Ijtimoiy funksiyalar va xotiralarni saqlash Wrinkles nafaqat maʼlumot beruvchi vosita, balki ijtimoiy tarmoq xususiyatlariga ham ega. Dastur foydalanuvchilarga doʻstlari, oila aʼzolari va turli tashkilotlarni kuzatish, topilgan qiziqarli manzillarni saqlab qoʻyish hamda boshqalar bilan ulashish imkonini beradi.
Shuningdek, foydalanuvchilar oʻzlarining shaxsiy xaritalarini tuzishlari mumkin. Bundan tashqari, tizim foydalanuvchilarga oʻz oilaviy xotiralari, fotosuratlari, videolari va ovozli yozuvlarini muayyan geografik nuqtalarga biriktirish imkonini beradi.
Bu esa oilalarga oʻzlarining qadrdon maskanlari, masalan, bolalik uyi yoki ilk uchrashuv joyi bilan bogʻliq qimmatli xotiralarni raqamli koʻrinishda kelajak avlodlar uchun saqlab qolishga yordam beradi.

Новое мобильное приложение рассказывает путешественникам об истории окружающей среды.
Современные технологии делают нашу повседневную жизнь более разнообразной и удобной. Об этом сообщает One.uz.
Запущено новое мобильное приложение под названием Wrinkles, которое определяет местоположение пользователя и рассказывает интересные истории о примечательных зданиях вокруг него. Это аудиогид, основанный на искусственном интеллекте, работающий на iOS и Android, позволяет пользователям знакомиться с историей окружающей среды, не отрываясь от экрана смартфона.
Это приложение создано энтузиастами путешествий — Дэвидом Стемлером и Райаном Хансаном. Идея проекта возникла у Стемлера во время посещения британского музея.
Во время использования официального приложения музея он понял, что сравнение чисел на экспонатах со списками на экране телефона неудобно. После этого он позвонил своему коллеге и, обсуждая, почему нельзя самостоятельно рассказывать об окружении, когда смартфон точно знает местоположение пользователя, пришел к выводу о необходимости такого решения.
Глобальное покрытие и интерактивные возможности
К сегодняшнему дню этот стартап создал огромную базу данных, содержащую около 1,3 миллиона интересных точек в 177 странах мира. Помимо основных данных, историки, сотрудники музеев, создатели контента и различные бренды могут добавлять свои уникальные истории на карту.
Пользователи могут слушать эту информацию, перемещаясь по городу, или изучать новые места на расстоянии с помощью карты. В целях создания интерактивной среды, похожей на традиционную экскурсию, приложение также предлагает функцию вопросов и ответов.
Например, турист, рассказывающий о знаменитом фонтане Треви в Риме, может спросить, откуда берется вода, и мгновенно получить точный ответ благодаря искусственному интеллекту. Такой подход превращает обычную поездку в живой урок истории.
Социальные функции и сохранение воспоминаний
Wrinkles — это не только источник информации, но и приложение с функциями социальной сети. Оно позволяет пользователям отслеживать местоположение друзей, членов семьи и различных организаций, сохранять найденные интересные места и делиться ими с другими.
Кроме того, пользователи могут создавать свои персональные карты. Система также позволяет привязывать семейные воспоминания, фотографии, видео и голосовые записи к определенным географическим точкам.
Это помогает семьям сохранять драгоценные воспоминания о любимых местах — например, о детском доме или месте первой встречи — в цифровом виде для будущих поколений.