Moliyaviy hisobotlarga ko‘ra, faqat ikkinchi chorakning o‘zida ushbu batareyalar uchun 295 million dollar sarflangan bo‘lib, yil boshidan buyon umumiy xaridlar miqdori 329 million dollarga yetdi. Mazkur kelishuvlar Maskga tegishli turli texnologik tuzilmalar o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik tobora kuchayib borayotganidan dalolat beradi.
Ushbu yirik bitimlar Ilon Mask boshqaruvidagi kompaniyalar tarmog‘ining o‘zaro hamkorligi qanchalik keng ekanini ko‘rsatmoqda. Mask bir vaqtning o‘zida ham koinot texnologiyalari bilan shug‘ullanuvchi SpaceX, ham elektromobillar ishlab chiqaruvchi Tesla korxonalariga rahbarlik qiladi.
Shuningdek, uning sun’iy intellekt sohasidagi xAI startapi ham ushbu zanjirning bir qismiga aylangan. Joriy yil boshida SpaceX xAI kompaniyasini o‘z tarkibiga qo‘shib olgani ma’lum bo‘lgan edi.
Ma’lumotlar markazlarida energiya barqarorligi Mutaxassislarning tahlillariga ko‘ra, sanoat miqyosidagi ushbu batareyalar asosan xAI kompaniyasining ma’lumotlar markazlari faoliyatini ta’minlash uchun o‘rnatilmoqda. xAI kompaniyasi SpaceX bilan birlashishidan avval ham o‘z server markazlari uchun 430 million dollarlik Tesla Megapack qurilmalarini xarid qilgan edi.
Taqqoslash uchun, joriy yilning birinchi choragida ushbu yo‘nalishdagi xaridlar hajmi bor-yo‘g‘i 34 million dollarni tashkil etgan edi. Bundan tashqari, rasmiy hujjatlarda SpaceX 2025-yil oxiriga qadar umumiy qiymati 131 million dollarga teng bo‘lgan Tesla Cybertruck elektromobillarini ham sotib olgani qayd etilgan.
Bunday yirik shartnomalar korporatsiyalararo resurs almashinuvi va ichki bozorni qo‘llab-quvvatlash strategiyasining bir qismi hisoblanadi. Energiya ta’minotidagi muhim vazifalar Garchi xAI o‘z ma’lumotlar markazlarini quvvatlantirishda asosan tabiiy gazdan foydalanayotgan bo‘lsa-da, Tesla Megapack kabi yirik akkumulyatorlar infratuzilmaning ajralmas bo‘lagiga aylangan.
Ular favqulodda holatlarda zaxira quvvatini ta’minlash bilan birga, grafik protsessorlar eng yuqori quvvat talab qilgan vaqtlarda energiya yetkazib berish tizimini muvozanatlashtiradi. Sun’iy intellekt tizimlarining elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyoji doimiy ravishda o‘zgarib turadi.
Bunday keskin tebranishlar mahalliy elektr tarmoqlariga ortiqcha yuklama berishi yoki qo‘shimcha xarajatlarni keltirib chiqarishi mumkin. Megapack qurilmalari esa energiyani saqlash va kerakli vaqtda uzatish orqali tizimning uzluksiz ishlashini kafolatlaydi hamda iqtisodiy samaradorlikni oshiradi.

Компания «SpaceX» купила у «Tesla» рекордное количество устройств хранения энергии.
Компания SpaceX, которой руководит Илон Маск, в текущем году значительно увеличила объем закупок промышленных систем накопления энергии Megapack, произведенных Tesla. Об этом сообщает One.uz.
Согласно финансовым отчетам, только во втором квартале на эти батареи было потрачено 295 миллионов долларов, а с начала года общая сумма закупок достигла 329 миллионов долларов. Эти соглашения указывают на усиление взаимосвязи между различными технологическими подразделениями, принадлежащими Маску.
Такие крупные закупки демонстрируют, насколько тесно взаимодействуют компании, входящие в бизнес-империю Илона Маска. Он одновременно руководит SpaceX, занимающейся космическими технологиями, и Tesla, производящей электромобили.
Кроме того, его стартап в области искусственного интеллекта xAI также стал частью этой цепочки. Известно, что в начале года SpaceX включила компанию xAI в свою структуру.
Энергетическая стабильность в центрах обработки данных
Согласно анализу экспертов, эти промышленные батареи в основном устанавливаются для обеспечения работы центров обработки данных компании xAI. До слияния с SpaceX компания xAI уже приобрела Tesla Megapack на сумму 430 миллионов долларов для своих серверных центров.
Для сравнения, в первом квартале текущего года объем закупок в этом направлении составлял всего 34 миллиона долларов. Кроме того, в официальных документах указано, что SpaceX приобрела электромобили Tesla Cybertruck общей стоимостью 131 миллион долларов, которые будут находиться в ее активах до конца 2025 года.
Такие крупные контракты являются частью стратегии межкорпоративного обмена ресурсами и поддержки внутреннего рынка.
Ключевые задачи в энергоснабжении
Хотя xAI в основном использует природный газ для обеспечения энергии своих центров обработки данных, крупные аккумуляторы, такие как Tesla Megapack, стали незаменимой частью инфраструктуры.
Они не только обеспечивают резервную мощность в экстремальных условиях, но и стабилизируют систему подачи энергии в моменты пиковой нагрузки на графические процессоры. Потребность систем искусственного интеллекта в электрической энергии постоянно меняется.
Такие резкие колебания могут создавать дополнительную нагрузку на местные электрические сети или приводить к увеличению расходов. Системы Megapack обеспечивают накопление энергии и ее подачу в нужное время, гарантируя бесперебойную работу системы и повышая экономическую эффективность.