Ushbu loyihaga Google kompaniyasining eng kuchli tadqiqotchilari va muhandislari ham qo‘shilgan bo‘lib, ular suniy intellekt yordamida ilmiy kashfiyotlar qilish jarayonini tubdan o‘zgartirishni maqsad qilgan. Mazkur kadrlar almashinuvi texnologiya olamida katta shov-shuvga sabab bo‘ldi, chunki Jeff Din kompaniyaning o‘ttizinchi xodimi sifatida uning asosiylari qatorida turgan edi.
Jeff Din bilan birgalikda Google tarkibidan bir qator taniqli mutaxassislar chiqib ketishmoqda. Ular orasida kompaniyaning bosh muhandisi Sanjay Gemavat, Google Brain bo‘linmasi asoschilaridan biri Kuok Le hamda Google DeepMind bo‘limining yetakchi ilmiy xodimi Oriol Vinyals bor.
Jeff Din yangi tashkil etilgan kompaniyaga bosh direktor sifatida rahbarlik qiladi. Bu jamoa zamonaviy texnologiyalarni yanada yuqori bosqichga olib chiqishni rejalashtirmoqda.
Ilmiy tadqiqotlarni tezlashtirish yo‘lidagi yangi qadam Discovery Loop jamoat manfaatlarini ko‘zlovchi korporatsiya sifatida ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, uning asosiy vazifasi suniy intellekt yordamida ilmiy tadqiqotlarni keskin tezlashtirishdan iborat. Kompaniya yuqori unumdor algoritmlar yordamida bir vaqtning o‘zida minglab tajribalarni amalga oshirish va ularni takrorlashni rejalashtirmoqda.
Bu esa tadqiqot jarayonlarini to‘liq avtomatlashtirish va inson omiliga bog‘liqlikni kamaytirish imkonini beradi. Shuningdek, startap suniy intellekt yordamida yanada qudratliroq aqlli tizimlarni yaratish ustida ish olib boradi.
Ushbu jarayon o‘z-o‘zini takomillashtirish deb atalib, bunda inson ishtirokini butunlay qisqartirish ko‘zda tutilgan. Kompaniya vakillarining ta’kidlashicha, an’anaviy fan va muhandislik sohalari uzoq vaqt davomida sekin va ketma-ket bajariladigan insoniy qadamlarga bog‘lanib qolgan edi, bu esa taraqqiyot yo‘lidagi asosiy to‘siq hisoblanadi.
Sarmoyalar va kelajak rejalari Discovery Loop loyihasi ilk moliyalashtirish bosqichida bir nechta yirik manbalardan, jumladan, Google kompaniyasining bosh tuzilmasi bo‘lgan Alphabet’dan ham sarmoya oldi. Bu esa sobiq hamkasblar o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari saqlanib qolganidan dalolat beradi.
Shuningdek, loyihani qo‘llab-quvvatlashda Radical Ventures, Khosla Ventures, Kleiner Perkins va Lightspeed kabi nufuzli investitsiya fondlari ishtirok etmoqda. Asoschilarning fikriga ko‘ra, suniy intellektning navbatdagi taraqqiyot bosqichi shunchaki savollarga javob berish emas, balki mustaqil ravishda yangi kashfiyotlar qilishdan iborat bo‘ladi.
Jeff Din 1999-yildan buyon Google tizimining asosiy infratuzilmasini yaratishda, ma’lumotlarni yig‘ish va indekslash texnologiyalarini shakllantirishda ulkan hissa qo‘shgan mutaxassis sifatida ushbu yangi yo‘nalishda ham katta yutuqlarga erishishi kutilmoqda.

Джефф Дин покинул «Google» и основал новый стартап
Jeff Din «Google»ni tark etib yangi startapga asos soldiОдин из самых влиятельных учёных в области искусственного интеллекта, работавший в Google более четверти века, Джефф Дин покинул технологический гигант и основал новый стартап под названием Discovery Loop. Об этом сообщает One.uz.
В этот проект также вошли ведущие учёные и инженеры Google, чья цель — кардинально изменить процесс научных открытий с помощью искусственного интеллекта. Эти специалисты вызвали значительный резонанс в мире машинного обучения, поскольку Джефф Дин, будучи тридцатым сотрудником компании, входил в её основной состав.
Вместе с Джеффом Дином из Google уходят несколько известных специалистов. Среди них — главный инженер компании Санджай Гемават, один из основателей Google Brain Куок Ле, а также ведущий научный сотрудник Google DeepMind Ориол Виниалс.
Джефф Дин возглавляет newly созданную компанию в качестве генерального директора. Эта команда планирует вывести современные технологии на новый уровень.
Следующий шаг на пути ускорения научных исследований
Discovery Loop зарегистрирована как корпорация, ориентированная на выгоду участников, и её основная задача — ускорить научные открытия с помощью искусственного интеллекта. Компания планирует проводить десятки тысяч экспериментов одновременно с использованием передовых алгоритмов и повторять их.
Это обеспечит полную автоматизацию исследовательских процессов и снижение зависимости от человеческого труда. Кроме того, стартап работает над созданием более мощных интеллектуальных систем с помощью искусственного интеллекта.
Этот процесс называется самоусовершенствованием, при котором участие человека должно быть сведено к минимуму. Как подчеркивают представители компании, традиционные науки и инженерия долгое время зависели от медленных и последовательных человеческих шагов, что считается основным узким местом на пути прогресса.
Инвестиции и планы на будущее
На этапе первоначального финансирования Discovery Loop получила поддержку от нескольких крупных источников, включая Alphabet — материнскую компанию Google. Это указывает на сохранение связей с бывшими коллегами.
Кроме того, в поддержку проекта участвуют влиятельные инвестиционные фонды, такие как Radical Ventures, Khosla Ventures, Kleiner Perkins и Lightspeed. Согласно мнению основателей, следующий этап развития искусственного интеллекта заключается не только в ответах на вопросы, но и в самостоятельном совершении новых открытий.
Джефф Дин с 1999 года внес значительный вклад в создание основной инфраструктуры Google, формирование технологий сбора и индексации данных, и ожидается, что в этом новом направлении он также достигнет значительных успехов.