Klaviyo platformasi sun’iy intellektni rivojlantirish uchun Agency startapini sotib oldi
Elektron tijorat sohasida marketing jarayonlarini avtomatlashtirish bilan shug‘ullanuvchi dunyoga mashhur Klaviyo platformasi Elias Torres tomonidan asos solingan Agency startapini o‘z tarkibiga qo‘shib oldi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Ushbu kelishuv sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish va platforma imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida amalga oshirildi. TechCrunch nashri bergan ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur xarid nafaqat texnologik yangilanish, balki ikki yirik tadbirkorning ko‘p yillik kasbiy hamkorligining mantiqiy davomi sifatida ham e’tiborni tortmoqda.
Bitimning moliyaviy tafsilotlari va aniq qiymati tomonlar tomonidan ochiqlanmagan. Shunga qaramay, 2023-yilda faoliyat boshlagan Agency kompaniyasi qisqa vaqt ichida Sequoia, Menlo Ventures va Felicis kabi nufuzli venchur jamg‘armalaridan jami 32 million dollar miqdorida sarmoya to‘plashga muvaffaq bo‘lgan edi.
Bu ko‘rsatkich startapning bozor uchun naqadar istiqbolli ekanini ko‘rsatadi. Kadrlar almashinuvi va yangi loyihalar Xarid jarayonining eng muhim shartlaridan biri sifatida Elias Torres Klaviyo kompaniyasining bosh mahsulot direktori lavozimiga tayinlandi.
Endilikda u o‘zining 25 kishidan iborat mutaxassislar jamoasi bilan birgalikda Klaviyo tizimida sun’iy intellektga asoslangan yordamchi agentlarni takomillashtirish bilan shug‘ullanadi. Ayni paytda kompaniya marketing kampaniyalarini avtomatlashtirilgan tarzda yaratuvchi Composer hamda mijozlarni qo‘llab-quvvatlash tizimini boshqaruvchi Customer Agent kabi mahsulotlarga asosiy e’tiborni qaratmoqda.
Klaviyo asoschisi va rahbari Endryu Bialeckining so‘zlariga ko‘ra, ushbu yangi texnologiyalar platformadan foydalanuvchi 200 mingdan ortiq biznes tuzilmalariga taqdim etiladi. Kelgusida mazkur ko‘rsatkichni bir necha millionga yetkazish va elektron savdo jarayonlarini to‘liq raqamli yordamchilar boshqaruviga o‘tkazish rejalashtirilgan.
Bu esa tadbirkorlar uchun vaqt va resurslarni sezilarli darajada tejash imkonini beradi. Uzoq yillik hamkorlikning samarasi Elias Torres uchun ushbu kelishuv o‘ziga xos ramziy ma’noga ega.
Tajribali tadbirkor sifatida u avvalroq Performable va Drift kabi yirik loyihalarga asos solgan edi. Qiziqarli jihati shundaki, 2010-yilda Torres Garvard universitetini tamomlagan Endryu Bialeckini o‘zining ilk muhandislaridan biri sifatida ishga qabul qilgan.
Yillar o‘tib, rollar almashdi va Bialecki o‘z ustozi asos solgan kompaniyani sotib oldi. Klaviyo kompaniyasi 2023-yilda aksiyalarni ommaviy joylashtirish orqali bozorga chiqqan va o‘shanda 9,2 milliard dollarga baholangan edi.
Garchi dasturiy ta’minot bozorida turli tebranishlar kuzatilayotgan bo‘lsa-da, kompaniya rahbariyati o‘zlaridagi ko‘p yillik mijozlar ma’lumotlari bazasi raqobatchilardan ustunlik berishiga ishonadi. Yangi sun’iy intellekt texnologiyalari esa ushbu ma’lumotlarni qayta ishlashda asosiy vosita bo‘lib xizmat qiladi.

Платформа Klaviyo приобрела стартап Agency для развития искусственного интеллекта
Клавио, платформа, известная автоматизацией маркетинговых процессов в сфере электронной коммерции, приобрела стартап Agency, основанный Элиасом Торресом. Об этом сообщает One.uz.
Это соглашение направлено на развитие технологий искусственного интеллекта и расширение возможностей платформы. По данным TechCrunch, это приобретение привлекает внимание не только как технологическое обновление, но и как логическое продолжение многолетнего делового сотрудничества двух известных предпринимателей.
Финансовые детали сделки и точная сумма не раскрыты сторонами. Однако компания Agency, основанная в 2023 году, за короткое время смогла привлечь в общей сложности 32 миллиона долларов инвестиций от влиятельных венчурных фондов, таких как Sequoia, Menlo Ventures и Felicis.
Этот показатель указывает на высокую перспективность стартапа для рынка. Обмен кадрами и новые проекты
Как одно из ключевых условий сделки, Элиас Торрес назначен директором по продукту в компании Клавио.
В настоящее время он работает со своей командой из 25 специалистов над улучшением ИИ-ассистентов в системе Клавио. Одновременно компания уделяет основное внимание продуктам, таким как Composer — инструмент для автоматизированного создания маркетинговых кампаний, и Customer Agent — системе поддержки клиентов.
По словам основателя и руководителя Клавио Эндрю Биалека, эти новые технологии будут предоставлены более чем 200 тысячам бизнес-структур, использующих платформу. В планах — увеличить этот показатель до нескольких миллионов и перевести электронные торговые процессы на полное управление цифровыми помощниками.
Это позволит предпринимателям значительно экономить время и ресурсы. Эффективность долгосрочного сотрудничества
Для Элиаса Торреса это соглашение имеет особое символическое значение.
Как опытный предприниматель, он ранее основал такие крупные проекты, как Performable и Drift. Интересный факт: в 2010 году Торрес нанял на работу Эндрю Биалека, который тогда только окончил Гарвардский университет, в качестве одного из своих первых инженеров.
С течением времени роли поменялись, и Биалек приобрел компанию, основанную его бывшим наставником. Клавио вышла на публичный рынок в 2023 году через размещение акций и тогда была оценена в 9,2 миллиарда долларов.
Несмотря на то, что на рынке программного обеспечения наблюдаются различные колебания, руководство Клавио уверено, что их многолетняя база данных лояльных клиентов даст им преимущество перед конкурентами. Новые технологии искусственного интеллекта будут играть ключевую роль в обработке этих данных.