Ilon Maskka tegishli bo‘lgan X ijtimoiy tarmog‘ining mahsulotlar bo‘yicha direktori Nikita Bir o‘z lavozimidan ketishini ma’lum qildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mazkur lavozimda bir yildan ortiqroq muddat davomida faoliyat yuritgan mutaxassis kelgusida kompaniya bilan maslahatchi sifatida hamkorlikni davom ettirishini bildirdi. Uning boshqaruvi davrida platformada ko‘plab yangi loyihalar amalga oshirilgan bo‘lsa-da, bu vaqt oralig‘i ijtimoiy tarmoq uchun turli texnik va huquqiy muammolar bilan ham yodda qoldi.
Boshqaruv davridagi natijalar va qiyinchiliklar Nikita Bir o‘zining rahbarlik faoliyati davomida raqamli xavfsizlik talablariga rioya qilgan holda 30 ga yaqin yangi mahsulot va funksiyalar ishga tushirilganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, X platformasi bugungi kunda dunyodagi eng muhim va ta’sirli aloqa texnologiyasi bo‘lib qolmoqda.
Biroq ushbu davrda platforma bir qator jiddiy mojarolar markazida ham qoldi. Xususan, sun’iy intellekt asosida ishlovchi Grok chatboti bilan bog‘liq muammolar jamoatchilik e’tiborini tortdi.
Tizim ishga tushirilgan dastlabki kunlardanoq unda nomaqbul kontentlar yaratish imkoniyati mavjudligi aniqlandi. Foydalanuvchilar tomonidan sun’iy intellekt imkoniyatlaridan g‘ayriaxloqiy maqsadlarda, jumladan, ruxsatsiz tasvirlar va taqiqlangan materiallar tayyorlash uchun foydalanilgani platformaning huquqiy jihatdan qiyin ahvolga tushishiga sabab bo‘ldi.
Kelajakdagi rejalar va iste’foning sababi Nikita Bir o‘z iste’fosini izohlar ekan, bunday yirik loyihani boshqarish o‘ta murakkab va tinimsiz mehnat talab qiladigan jarayon ekanini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mahsulotlar bo‘limi rahbari sifatida ishlash sutkasiga 24 soat davomida mas’uliyatni his qilishni yuklaydi.
Endilikda u o‘zining tabiiy holatiga qaytib, platformadan oddiy foydalanuvchi va kontent muallifi sifatida foydalanishni rejalashtirmoqda. Sobiq rahbar kompaniya bilan aloqalarni butunlay uzmaydi.
U X platformasining rivojlanish strategiyasi bo‘yicha maslahatlar berishda davom etadi. Bu o‘zgarish Mask boshqaruvidagi kompaniya uchun navbatdagi kadrlar almashinuvi bo‘lib, platformaning kelgusi rivojlanish yo‘nalishiga qanday ta’sir ko‘rsatishi kuzatuvchilar diqqat markazida turibdi.

Директор по продуктам социальной сети X ушел в отставку
Директор по продуктам социальной сети X, принадлежащей Илону Маску, Никита Бир объявил об уходе со своего поста. Об этом сообщает One.uz.
Специалист, проработавший на данной должности более года, заявил, что в будущем продолжит сотрудничество с компанией в качестве консультанта. За время его руководства на платформе было реализовано множество новых проектов, однако этот период также запомнился различными техническими и юридическими проблемами для социальной сети.
Результаты и трудности периода руководства Никита Бир подчеркнул, что за время своего руководства было запущено около 30 новых продуктов и функций с соблюдением требований цифровой безопасности. По его словам, платформа X сегодня остается одной из самых важных и влиятельных коммуникационных технологий в мире.
Однако в этот период платформа также оказалась в центре ряда серьезных скандалов. В частности, общественное внимание привлекли проблемы, связанные с чат-ботом Grok, работающим на основе искусственного интеллекта.
Уже в первые дни после запуска системы было выявлено наличие возможности создания неприемлемого контента. Использование возможностей искусственного интеллекта пользователями в неэтических целях, в том числе для создания несанкционированных изображений и запрещенных материалов, привело к сложной юридической ситуации для платформы.
Планы на будущее и причина отставки Объясняя свою отставку, Никита Бир отметил, что управление таким крупным проектом является крайне сложным процессом, требующим непрерывного труда. По его словам, работа руководителя направления продуктов накладывает ответственность 24 часа в сутки.
Теперь он планирует вернуться к своему естественному состоянию и пользоваться платформой как обычный пользователь и автор контента. Бывший руководитель не разрывает связи с компанией полностью.
Он продолжит консультировать по вопросам стратегии развития платформы X. Это изменение становится очередной кадровой ротацией в компании под руководством Маска, и то, как оно повлияет на дальнейшее развитие платформы, находится в центре внимания наблюдателей.
Хотя уход специалиста может повлиять на темпы технологических обновлений на платформе, руководство компании заявило, что продолжит уделять основное внимание безопасности и стабильности.