Amerika Qo'shma Shtatlarining Palo-Alto shahridagi Arc Institute ilmiy tashkiloti tadqiqotchilari ilk bor sun'iy intellekt yordamida tabiatda uchramaydigan, biroq to'laqonli hayotiy bakteriofaglarni yaratishga muvaffaq bo'lishdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Bakteriofaglar bakteriyalarni zararkunanda sifatida yo'q qiluvchi viruslar bo'lib, ularning sun'iy ravishda ishlab chiqilishi biotibbiyot sohasida ulkan burilish yasashi kutilmoqda. Science jurnalida e'lon qilingan mazkur ilmiy tajriba nanotexnologiyalar rivojiga xizmat qilishi bilan birga, mutaxassislar o'rtasida biologik xavfsizlik borasida jiddiy bahs va xavotirlarni ham keltirib chiqardi.
Yangi genomlarni yaratish uchun olimlar barcha hayot shakllariga oid millionlab DNK ketma-ketliklari asosida Evo deb nomlangan maxsus genom til modelini ishlab chiqdilar. Matnlar bilan ishlovchi yirik til modellari tamoyillariga asoslangan ushbu tizim tabiiy genomlar bo'ysunadigan evolyutsion qonuniyatlarni o'rganib, ularning mutlaqo yangi variantlarini loyihalash imkonini berdi.
Tadqiqot davomida odamlar uchun zararsiz bo'lgan va ichak tayoqchasiga ta'sir ko'rsatadigan Phi X-174 bakteriofagi asosiy namuna sifatida tanlab olindi. Sun'iy genomlarning laboratoriya sinovlari Evo modeli sinov jarayonida 700 000 ta ehtimoliy genomik ketma-ketlikni shakllantirdi.
Tadqiqotchilar ularning ichidan eng istiqbolli deb topilgan 300 tasini tanlab olib, laboratoriya sharoitida sintez qildilar va bakteriyalar ichiga joylashtirdilar. Natijada ushbu jarayondan yetuk virus zarrachalari hosil bo'lib, ulardan 16 tasi to'laqonli hayotiy va faol ekanligi ilmiy jihatdan isbotlandi.
Sintez qilingan ushbu faglar o'z tuzilishi jihatidan tabiiy nusxalaridan sezilarli darajada farq qilishi bilan ajralib turadi. Sun'iy yaratilgan viruslar tarkibida mutlaqo yangi o'zgarishlar, g'ayrioddiy genlar va boshqaruvchi elementlar aniqlandi.
Masalan, faglardan biri o'zining oqsil qobig'ida evolyutsion jihatdan juda uzoq bo'lgan boshqa virusga tegishli DNKni qadoqlash oqsilidan foydalangan. Bu holat sun'iy intellektning tabiatda mavjud bo'lmagan biologik birikmalarni ham yarata olish qobiliyatini ko'rsatadi.
Antibiotiklarga chidamlilik muammosiga yechim Laboratoriya sinovlari sun'iy intellekt yaratgan faglar turlicha yuqumli faollikka egaligini va hatto tabiiy viruslarga nisbatan chidamlilik hosil qilgan bakteriya shtammlarini ham zararlay olishini ko'rsatdi. Bir nechta sun'iy faglar aralashmasi chidamli bakteriyalar bilan juda tez kurashgan bo'lsa, tabiiy viruslar aralashmasi bu vazifada ojizlik qildi.
Mazkur uslub kelajakda antibiotiklarga chidamli bakteriyalarga qarshi samarali davolash usullarini yaratishda muhim qadam bo'lishi mumkin. Biroq texnologiyaning jadal rivojlanishi mutaxassislarda haqli xavotirlarni uyg'otmoqda.
Jons Hopkins universiteti huzuridagi Sog'liqni saqlash xavfsizligi markazi professorlari generatorli sun'iy intellekt yordamida viruslarni loyihalash jarayoni nazoratdan chiqib ketishi mumkinligidan ogohlantirmoqda. Shu sababli, biotexnologik xavfsizlikni ta'minlash va ushbu sohani xalqaro miqyosda tartibga solish masalasi bugungi kunda dolzarb bo'lib qolmoqda.

Исследователи научной организации Arc Institute в городе Пало-Альто (США) впервые смогли с помощью искусственного интеллекта создать полноценные жизнеспособные бактериофаги, не встречающиеся в природе. Об этом сообщает One.uz.
Бактериофаги — это вирусы, уничтожающие бактерии в качестве паразитов, и их искусственное создание, как ожидается, станет большим прорывом в области биомедицины. Этот научный эксперимент, опубликованный в журнале Science, способствующий развитию нанотехнологий, также вызвал серьезные дискуссии и опасения среди экспертов в отношении биологической безопасности.
Для создания новых геномов ученые разработали специальную модель языкового генома под названием Evo на основе миллионов последовательностей ДНК, относящихся ко всем формам жизни. Эта система, основанная на принципах работы больших языковых моделей для обработки текстов, изучила эволюционные закономерности, которым подчиняются природные геномы, и позволила спроектировать их совершенно новые варианты.
В ходе исследования в качестве основной модели был выбран бактериофаг Phi X-174, безвредный для человека и воздействующий на кишечную палочку. Лабораторные испытания искусственных геномов В процессе тестирования модель Evo сформировала 700 000 возможных геномных последовательностей.
Исследователи отобрали 300 наиболее перспективных из них, синтезировали в лабораторных условиях и внедрили в бактерии. В результате этого процесса образовались зрелые вирусные частицы, причем было научно доказано, что 16 из них являются полноценно жизнеспособными и активными.
Эти синтезированные фаги отличаются значительными различиями в своей структуре по сравнению с природными аналогами. В искусственно созданных вирусах были обнаружены совершенно новые мутации, необычные гены и регуляторные элементы.
Например, один из фагов использовал для упаковки своей ДНК белок, принадлежащий другому вирусу, эволюционно очень далекому от него. Этот факт демонстрирует способность искусственного интеллекта создавать биологические соединения, не существующие в природе.
Решение проблемы устойчивости к антибиотикам Лабораторные испытания показали, что фаги, созданные искусственным интеллектом, обладают различной инфекционной активностью и способны даже повреждать штаммы бактерий, выработавших устойчивость к природным вирусам. В то время как смесь нескольких искусственных фагов очень быстро боролась с устойчивыми бактериями, смесь природных вирусов оказалась неэффективной в этой задаче.
Этот подход может стать важным шагом в создании эффективных методов лечения против бактерий, устойчивых к антибиотикам в будущем. Однако стремительное развитие технологии вызывает обоснованные опасения у специалистов.
Профессора Центра безопасности здравоохранения при Университете Джонса Хопкинса предупреждают, что процесс проектирования вирусов с помощью генеративного искусственного интеллекта может выйти из-под контроля. Поэтому вопрос обеспечения биотехнологической безопасности и международного регулирования этой сферы остается крайне актуальным сегодня.