Xalqaro kosmik stansiyani orbitadan chiqarish va uni xavfsiz tarzda yoʻq qilish vazifasi Amerika Qoʻshma Shtatlari zimmasiga yuklatildi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Hozirda ushbu murakkab jarayonni amalga oshirish uchun maxsus kosmik kema ishlab chiqilmoqda. Rossiya kosmonavtlar otryadi qoʻmondoni Oleg Kononenkoning maʼlum qilishicha, stansiyaning fazodagi holatini boshqarish va uni kerakli yoʻnalishga burish uchun Rossiyaning ikkita Progress yuk kemasidan foydalanish koʻzda tutilgan.
Barcha texnik va tashkiliy ishlar xalqaro hamkorlar bilan oʻzaro muvofiqlashtirilgan holda olib borilmoqda. Ushbu missiya insoniyat kosmonavtikasi tarixidagi eng yirik va masʼuliyatli loyihalardan biri boʻlishi kutilmoqda.
Mazkur jarayonning oʻziga xosligi shundaki, u orbitadagi eng ulkan sunʼiy inshootning oʻttiz yillik faoliyatiga rasman yakun yasaydi. Mutaxassislar stansiyani orbitadan tushirish va uning qoldiqlarini okeanning aholi yashamaydigan hududlariga yoʻnaltirish boʻyicha aniq hisob-kitoblarni amalga oshirmoqdalar.
Rossiyaning yangi orbital rejasi Xalqaro kosmik stansiya faoliyati toʻxtatilgach, Rossiya oʻzining alohida orbital stansiyasini barpo etishga kirishadi. Tasdiqlangan rejalarga muvofiq, 2028-yilda Prichal tugun moduli navbatdagi Progress transport kemasi yordamida Tinch okeaniga choʻktirilishi belgilangan.
Bu qadam yangi avlod stansiyasini qurish yoʻlidagi tayyorgarlikning muhim qismi hisoblanadi. Eski modullar oʻrniga Rossiya orbital stansiyasining universal tugun moduli oʻrnatiladi.
Shundan soʻng orbitaga ilmiy-energetik modul yoʻnaltirilishi rejalashtirilgan. 2030-yilga borib mazkur tuzilmalar hamda Nauka koʻp funksiyali laboratoriya moduli mustaqil parvozni boshlashi kutilmoqda.
Ushbu yangi stansiya ilmiy tadqiqotlar va koinotni oʻrganishda yangi imkoniyatlar eshigini ochadi. Mutasaddilarning maʼlumotiga koʻra, yangi Rossiya orbital stansiyasini toʻliq shakllantirish va foydalanishga topshirish ishlari 2034-yilga borib yakunlanishi kerak.
Shu tariqa, jahon kosmonavtikasida bir davr yakunlanib, yuqori texnologiyalarga asoslangan yangi bosqich boshlanadi. Bu jarayonlar xalqaro kosmik hamkorlikning yangi formatda davom etishiga ham zamin yaratadi.

Задача по выводу Международной космической станции с орбиты и ее безопасному уничтожению возложена на Соединенные Штаты Америки. Об этом сообщает One.uz.
В настоящее время разрабатывается специальный космический корабль для реализации этого сложного процесса. По словам командира отряда российских космонавтов Олега Кононенко, для управления положением станции в космосе и ее поворота в нужном направлении планируется использовать два российских грузовых корабля «Прогресс».
Все технические и организационные работы проводятся в тесной координации с международными партнерами. Ожидается, что эта миссия станет одним из самых масштабных и ответственных проектов в истории мировой космонавтики.
Особенность этого процесса заключается в том, что он официально завершает тридцатилетнюю историю самого крупного искусственного сооружения на орбите. Специалисты проводят точные расчеты по спуску станции с орбиты и направлению ее обломков в безлюдные районы океана.
Новая российская орбитальная программа После прекращения работы Международной космической станции Россия приступит к созданию собственной отдельной орбитальной станции. Согласно утвержденным планам, в 2028 году узловой модуль «Причал» будет утилизирован с помощью очередного транспортного корабля «Прогресс» в Тихом океане.
Этот шаг является важной частью подготовки к строительству станции нового поколения. Вместо старых модулей будет установлен универсальный узловой модуль Российской орбитальной станции.
Затем на орбиту планируется вывести научно-энергетический модуль. К 2030 году ожидается, что эти структуры, а также многофункциональный лабораторный модуль «Наука», начнут самостоятельный полет.
Эта новая станция откроет новые возможности для научных исследований и изучения космоса. По данным специалистов, работы по полному формированию и вводу в эксплуатацию новой Российской орбитальной станции должны завершиться к 2034 году.
Таким образом, в мировой космонавтике завершается одна эпоха и начинается новый этап, основанный на высоких технологиях. Эти процессы также создают основу для продолжения международного космического сотрудничества в новом формате.