Mirjalol Qosimov's thoughts on the defeated game "Qizilqum"
After the match between "Qizilqum" and OKMK (1:3) in the 3rd round of the Super League, the home team's head coach Mirjalol Qosimov participated in a press conference.
- Taking this opportunity, I congratulate all our compatriots on the upcoming Ramadan holiday. There is no easy game. 80 percent of my players were fasting. The first half was tougher. In the second half, my players fully accomplished the tasks set before them. I express my gratitude to the fans who supported us.
- Is there a championship task set for OKMK this year?
- Such questions are always asked at the beginning of the season. Our goal is to present attractive football to the fans in every game. There are sports principles, and when we step onto the field, we must be able to provide a sufficient fight against any opponent.
- In previous seasons, you rotated the goalkeepers a lot. This season, in the 3 games played, we only see Javohir Ilyosov...
- A football player is also a human. Everyone has different spirits. We will put the most prepared one on the field. Perhaps we will include Dilshod or Khumoyunshoh in the starting lineup. Time will show.