Audi kompaniyasi yangi va hashamatli Q9 krossoverini taqdim etadi
Germaniyaning Audi avtomobil ishlab chiqaruvchi kompaniyasi o‘zining eng yirik va hashamatli flagman krossoveri hisoblangan Audi Q9 modelini keng jamoatchilikka taqdim etishga jiddiy tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur yangi avtomobil zamonaviy PPC platformasi asosida quriladi hamda xaridorlar ehtiyojiga ko‘ra olti yoki yetti o‘rinli salon ko‘rinishida ishlab chiqariladi. Kompaniya mutaxassislarining ta’kidlashicha, ushbu model o‘zida yuksak nafosat va beqiyos kenglikni uyg‘unlashtirgan holda brendning yangi bosqichga ko‘tarilganini namoyish etadi.
Avtomobilning ichki qismi o‘zining texnologik yechimlari bilan ajralib turadi. Xususan, old panelga bir-biri bilan uyg‘unlashgan uchta yirik ekran o‘rnatilgan bo‘lib, ular haydovchi va yo‘lovchilar uchun barcha zarur ma’lumotlarni qulay tarzda yetkazib beradi.
An’anaviy uzatmalar qutisi dastagi o‘rniga ixcham va zamonaviy boshqaruv selektori o‘rnatilgani salonda qo‘shimcha qulaylik yaratadi. Ichki bezak ishlarida faqat yuqori sifatli materiallar, jumladan, tabiiy jun, mikrofibra va nappa terisidan foydalanilgan.
Shuningdek, mashhur Bang va Olufsen audio tizimi maxsus vibratsiya modullari bilan boyitilgan bo‘lib, u salonda to‘rt o‘lchamli tovush effektini hosil qiladi. Audi Q9 modelining barcha eshiklari elektr yuritma bilan jihozlangan bo‘lib, ularni masofadan turib kalit, smartfon ilovasi yoki ichki media tizim orqali boshqarish mumkin.
Olti o‘rinli variantda ikkinchi qatordagi o‘rindiqlar isitish va ventilyatsiya funksiyalari bilan ta’minlangan, uchinchi qator o‘rindiqlari esa tugma yordamida avtomatik tarzda yig‘iladi. Shuningdek, bir yarim kvadrat metr maydonni egallagan ulkan panoramali tom yo‘lovchilarga o‘zgacha zavq bag‘ishlaydi.
Texnik xususiyatlariga ko‘ra, yangi krossover olti va sakkiz silindrli kuchli dvigatellar, shuningdek, zamonaviy gibrid tizimlar bilan jihozlanishi kutilmoqda. Barcha kuch agregatlari sakkiz pog‘onali avtomat uzatmalar qutisi bilan birga ishlaydi.
Ishlab chiqaruvchilar kelajakda standart modeldan tashqari, uning sport yo‘nalishidagi SQ9 va yanada hashamatli Horch Edition talqinlarini ham bozorga chiqarishni rejalashtirgan. Ushbu yangi avlod avtomobillarining rasmiy sotuvlari 2027-yilda boshlanishi ko‘zda tutilgan.

Немецкий автопроизводитель Audi готовится к массовому выпуску своего самого большого и роскошного флагманского кроссовера — модели Audi Q9. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ожидаемый новый автомобиль будет построен на современной платформе PPC и предлагаться в вариантах с шестью или семью местами в салоне, в зависимости от потребностей покупателей. По словам специалистов компании, эта модель демонстрирует переход бренда на новый уровень, сочетая высокую производительность и беспрецедентную вместимость.
Внутреннее пространство автомобиля отличается технологическими решениями. В частности, на передней панели установлены три больших экрана, синхронно работающих друг с другом, которые удобно предоставляют водителю и пассажирам всю необходимую информацию.
Вместо традиционного селектора коробки передач установлен компактный и современный селектор управления, что создаёт дополнительное удобство в салоне. Для отделки интерьера использованы только материалы высокого качества, включая натуральную кожу, микрофибру и нappa.
Кроме того, аудиосистема Bang & Olufsen оснащена специальными вибрационными модулями, создающими четырёхмерный звуковой эффект в салоне. Все двери Audi Q9 оснащены электроприводом и могут управляться дистанционно — с помощью ключа, смартфона через приложение или внутренней мультимедийной системы.
В шестиместном варианте сиденья второго ряда оснащены функциями обогрева и вентиляции, а сиденья третьего ряда автоматически складываются при нажатии кнопки. Кроме того, огромная панорамная крыша площадью полтора квадратного метра создаёт особое ощущение простора для пассажиров.
Согласно техническим характеристикам, ожидается, что новый кроссовер будет оснащён мощными шести- и восьмицилиндровыми двигателями, а также современными гибридными системами. Все силовые агрегаты будут работать в паре с восьмиступенчатой автоматической коробкой передач.
Производители планируют выпустить не только базовую модель, но и её спортивную версию SQ9, а также ещё более роскошную версию Horch Edition. Официальные продажи нового поколения автомобилей запланированы на 2027 год.