Shu paytgacha mazkur modelning AMG turkumiga mansub variantlari faqat olti silindrli turbo dvigatellar bilan jihozlangan edi. Biroq yangi Mythos seriyasi doirasida taqdim etiladigan avtomobillar yangilangan S-klass modelidan olingan o‘ta kuchli agregat bilan ta’minlanadi.
Ushbu yangilik avtomobil ishqibozlari orasida katta qiziqish uyg‘otmoqda. To‘rt litrli tvin-turbo dvigatel odatda faqat yuqori tezlikka mo‘ljallangan superkarlarga xos bo‘lgan maxsus tirsakli val bilan jihozlangan.
Ma’lumot uchun, S-klass modelida ushbu motor 530 ot kuchi va 750 Nyuton-metr aylanish momentini ta’minlab, og‘irligi ikki tonnadan ortiq bo‘lgan sedanni atigi 4.4 soniyada soatiga 100 kilometr tezlikka olib chiqadi. Eksklyuziv Mythos turkumidagi ikkinchi model hisoblangan CLE 63 uchun esa muhandislar dvigatel quvvatini yanada oshirishni rejalashtirganlar.
Mutaxassislarning taxminiga ko‘ra, yangi kupening quvvati 600 ot kuchidan oshadi. Bu esa avtomobilga soatiga 100 kilometr tezlikka 4 soniyadan kamroq vaqt ichida erishish imkonini beradi.
Shuningdek, avtomobilning shassisi va osma qismlari bunday yuqori quvvatga moslashish uchun jiddiy ravishda qayta ishlanadi. Germaniyaning mashhur Nyurburgring trassasida o‘tkazilayotgan sinovlarda prototipning hozirgi CLE 53 modeliga qaraganda ancha pastroq va kengroq ekani yaqqol ko‘zga tashlanmoqda.
Kompaniyaning an’anaviy V8 dvigatellariga qaytishi gibrid texnologiyalar va kichik hajmli motorlarga o‘tish tajribasi kutilgan natijani bermaganidan so‘ng yuz berdi. Kompaniya vakillarining so‘zlariga ko‘ra, boshqa modellardagi to‘rt silindrli gibrid tizimlar doimiy mijozlar tomonidan yetarli darajada iliq kutib olinmadi.
Bundan tashqari, bunday murakkab motorlarni yangi ekologik standartlarga moslashtirish xarajatlari haddan tashqari yuqori ekani ma’lum bo‘ldi. Shu sababli brend o‘zining klassik quvvat manbalariga tayanishga qaror qildi.

Mercedes-AMG возвращается к восьмицилиндровому V8 двигателю в новой модели
Mercedes-AMG компания официально объявила о полном возвращении к восьмицилиндровым двигателям V8 благодаря своему новому купе CLE 63 Mythos. Об этом сообщил Zamin.uz.
До этого момента варианты данной модели, принадлежащие к линейке AMG, оснащались исключительно шестицилиндровыми турбодвигателями. Однако в рамках новой серии Mythos автомобили будут комплектоваться чрезвычайно мощным агрегатом, заимствованным от обновлённой модели S-класса.
Эта новость вызвала большой интерес среди автолюбителей. Четырёхлитровый битурбированный двигатель обычно оснащается специальным плоским коленчатым валом, характерным для суперкаров, ориентированных на высокую скорость.
Для справки: в модели S-класса этот двигатель развивает мощность 530 л.с. и крутящий момент 750 Н·м, позволяя седану весом более двух тонн разгоняться до 100 км/ч за 4,4 секунды. Для эксклюзивной версии Mythos, второй модели в этой линейке — CLE 63 — инженеры планируют дальнейшее увеличение мощности двигателя.
По оценкам специалистов, мощность нового купе превысит 600 л.с., что позволит автомобилю достигать скорости 100 км/ч за менее чем 4 секунды.
Кроме того, шасси и подвеска автомобиля будут серьёзно доработаны для соответствия такой высокой мощности. В ходе тестов на знаменитой трассе Нюрбургринг в Германии прототип показал себя значительно ниже и шире по сравнению с текущей моделью CLE 53, что сразу бросается в глаза.
Возврат компании к традиционным восьмицилиндровым двигателям произошёл после того, как опыт перехода на гибридные технологии и двигатели меньшего объёма не оправдал ожиданий. По словам представителей компании, четырёхцилиндровые гибридные системы в других моделях не получили достаточного одобрения со стороны постоянных клиентов.
Кроме того, оказалось, что адаптация таких сложных двигателей к новым экологическим стандартам требует чрезвычайно высоких затрат. Поэтому бренд решил вернуться к своим классическим источникам мощности.