G‘arbiy Sasseksda nufuzli Gudvud tezlik festivali qaytmoqda
G‘arbiy Sasseksda an’anaviy tarzda o‘tkaziladigan nufuzli Gudvud tezlik festivali joriy yilda ham o‘zining yuksak maqomini saqlab qolgan holda qaytmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
9-12-iyul kunlari bo‘lib o‘tadigan ushbu avtomobillar bayrami sanoatning eng so‘nggi yutuqlari va kelajakdagi yo‘nalishlarini belgilab beruvchi asosiy maydon bo‘lishi kutilmoqda. Tadbir doirasida dunyoning yetakchi brendlari o‘zlarining yangi modellarini nafaqat statik holatda, balki mashhur Gudvud tepaligiga ko‘tarilish poygalarida ham namoyish etadilar.
Xalqaro nashrlarning xabar berishicha, ushbu festival avtomobil olamidagi eng muhim voqeliklardan biri hisoblanadi. Ushbu festivalning eng diqqatga sazovor jihatlaridan biri afsonaviy sport avtomobillarining elektrlashtirilgan versiyalari va gibrid texnologiyalarining keng joriy etilayotganidir.
Toyota GR GT krossoveri va Gordon Marrey tomonidan yaratilgan o‘ziga xos S1 LM kabi modellar tomoshabinlar e’tiborida bo‘ladi. O‘zbekistonlik avtomobil ixlosmandlari uchun ham ushbu tadbir qiziqarli, chunki unda taqdim etilgan texnologiyalar yaqin yillarda jahon bozori, jumladan, bizning mintaqamizdagi yuqori toifali avtomobillar segmentiga ham sezilarli ta’sir ko‘rsatadi.
Alpin brendi o‘zining mashhur A110 modelining kelajagini namoyish etmoqda. Kelajak avlod namunasi deb nomlangan ushbu sinov loyihasi brendning to‘liq elektr quvvatiga o‘tish davridagi ilk qadami hisoblanadi.
Tashqi ko‘rinishidan hozirgi benzinli modelga o‘xshasa-da, u mutlaqo yangi elektr platformasida qurilgan. Kengaytirilgan g‘ildirak qismlari va o‘zgargan tuzilma ushbu ixcham sport avtomobilining yangi davriga ishora qilmoqda.
Bu kabi o‘zgarishlar zamonaviy muhandislikning naqadar tez rivojlanayotganini ko‘rsatadi. Britaniyaning Aston Martin brendi ham festivalga katta tayyorgarlik bilan kelgan.
Kompaniya o‘zining bir qator modellarining yanada quvvatli va tajovuzkor ko‘rinishga ega versiyalarini Gudvud yo‘laklarida sinovdan o‘tkazadi. Shuningdek, brendning ilk o‘rta dvigatelli seriyali modeli bo‘lmish Valhalla ham diqqat markazida bo‘lishi kutilmoqda.
Bu gibrid super avtomobil sakkiz silindrli dvigatel va uchta elektr motor yordamida juda katta quvvat ishlab chiqaradi. Avtomobil soatiga yuz kilometr tezlikka bor-yo‘g‘i ikki yarim soniyada erishishi bilan barchani hayratga solmoqda.
Bentli kompaniyasi o‘zining hashamatli Flying Spur limuzini yangilangan qiyofada taqdim etdi. Avtomobil brendning ko‘p yillik an’anasi bo‘lgan to‘rtta farali dizayndan voz kechib, ikkita asosiy chiroqqa o‘tgan.
Uning maxsus varianti kuchli dvigatel va elektr motor yordamida yuqori quvvatni taqdim etadi, bu esa hashamat va tezlikni o‘zida mujassam etadi. Festivalda nafaqat kelajak, balki o‘tmishning buyuk merosi ham yodga olinadi.
Audi bo‘limi o‘tgan asrning o‘ttizinchi yillarida yaratilgan tarixiy poyga avtomobilining aniq nusxasini olib keldi. O‘z davrida yuqori tezlik qayd etgan ushbu texnika mo‘jizasi Gudvud tepaligida o‘zining qudratini yana bir bor namoyish etadi.

Влиятельный фестиваль скорости Gudvud возвращается в Западной Сассексе.
В Западной Саксонии ежегодно проводится влиятельный фестиваль скорости Гудвуд в традиционном формате, и в этом году он сохраняет свой высокий статус, как сообщает Zamin.uz.
Ожидается, что этот автопраздник, проходящий с 9 по 12 июля, станет ключевой площадкой, демонстрирующей последние достижения автомобильной индустрии и направления её будущего развития. В рамках мероприятия ведущие мировые бренды представят свои новые модели не только в статичном виде, но и продемонстрируют их на знаменитых подъёмах трассы Гудвуд.
Согласно информации международных изданий, этот фестиваль считается одним из самых значимых событий в автомобильном мире. Одним из самых привлекательных аспектов фестиваля является широкое внедрение электрифицированных версий легендарных спортивных автомобилей и гибридных технологий.
Такие модели, как кроссовер Toyota GR GT и уникальный S1 LM, созданный Гордоном Мюрреем, привлекают внимание зрителей. Для автолюбителей из Узбекистана это мероприятие также будет интересным, поскольку представленные технологии в ближайшие годы окажут значительное влияние на мировой рынок, включая сегмент премиальных автомобилей в нашем регионе.
Бренд Alpine демонстрирует будущее своей знаменитой модели A110. Этот экспериментальный проект, названный «Образец будущего поколения», считается первым шагом бренда на пути к полному переходу на электрическую тягу.
Хотя внешне он похож на текущую бензиновую модель, он построен на совершенно новой электрической платформе. Расширенные крылья и изменённая структура указывают на новую эру этого компактного спортивного автомобиля.
Такие изменения показывают, насколько быстро развивается современная инженерия. Бренд Aston Martin из Великобритании также прибыл на фестиваль с полной готовностью.
Компания проведёт тесты своих более мощных и агрессивных версий ряда моделей на подъёмах Гудвуда. Кроме того, ожидается, что первая среднемоторная серийная модель бренда — Valhalla — станет центром внимания.
Этот гибридный суперкар, оснащённый восьмицилиндровым двигателем и тремя электромоторами, развивает огромную мощность. Способность разгоняться с нуля до 100 км/ч за две с половиной секунды поражает воображение.
Компания Bentley представила обновлённую версию своего роскошного седана Flying Spur. Автомобиль отошёл от четырёхтактной дизайнерской традиции бренда, перейдя к двум основным световым Signature.
Его специальная версия, оснащённая мощным двигателем и электромотором, обеспечивает высокую мощность, воплощая в себе сочетание роскоши и скорости. На фестивале вспоминаются не только будущее, но и великое наследие прошлого.
Подразделение Audi привезло точную копию исторического гоночного автомобиля, созданного в 1930-х годах. Эта техническая чудо, установившая рекорды скорости в своё время, на холмах Гудвуда вновь демонстрирует свою мощь.